29 lutego 2024 r. w Zespole Szkół Handlowo-Ekonomicznych im. Mikołaja Kopernika w Białymstoku odbyła się konferencja "Styl życia białostockiej młodzieży". Podczas konferencji odbyły się wykłady, panel ekspercki na temat "Problemy z młodzieżą, czy bezradność dorosłych?" oraz zaprezentowano raport z wyników badań prowadzonych w ramach projektu "Styl życia młodzieży Białegostoku".
Organizator konferencji: Departament Edukacji Urzędu Miejskiego w Białymstoku, Białostockie Centrum Edukacji.
Natalia Murza (IIIB) zajęła I miejsce, a Joanna Skutnik (IVA) III miejsce w etapie rejonowym XI edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Poznaj swoje prawa w pracy”, organizator Państwowa Inspekcja Pracy.
Konkurs odbył się 1 marca 2024 roku w CEN w Białymstoku, wzięło w nim udział 28 uczniów z 14 szkół ponadpodstawowych z województwa podlaskiego.
Dziewczyny będą reprezentować województwo podlaskie w finale konkursu w Warszawie, gdzie uczniowie zmierzą się z testem wielokrotnego wyboru dotyczącego prawa pracy, przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy oraz legalności zatrudnienia cudzoziemców.
Gratulujemy i życzmy sukcesów w kwietniu.
Opiekun merytoryczny: Aneta Nartowicz
Więcej informacji na stronie: https://bialystok.pip.gov.pl
Pobyt na Malcie to nie tylko weekendowe przyjemności. To przede wszystkim czas pracy i wyzwań z nią związanych. Drugi tydzień praktyk okazał się być dobrym czasem na odwiedziny opiekunów w miejscach pracy. W tym tygodniu wizytacje odbyły się u siódemki uczniów. Nauczyciele postanowili przyjrzeć się uważnie pracy hotelarzy. Dla nauczycieli to dobra sposobność zobaczenia uczniów podczas wykonywania powierzonych im zadań, porozmawiania z ich mentorami, sprawdzenia warunków oraz realizacji programu praktyk.
Wszyscy pracodawcy wyrażali się o naszych uczniach bardzo pochlebnie. Podkreślali, że młodzież odpowiedzialnie i rzetelnie podchodzi do powierzonych im zadań. Mówili o punktualności, systematyczności i dużej sumienności w pracy. Podkreślano dociekliwość, zaangażowanie i dokładność. Pracodawcy chwalili brak bariery językowej, czyli bardzo dobrą znajomość języka angielskiego u naszych hotelarzy.
Dziękujemy nauczycielom przedmiotów zawodowych oraz anglistom za doskonałe przygotowanie młodzieży, a uczniom za sumienne podchodzenie do obowiązków i godne reprezentowanie szkoły.
W marcu ubiegłego roku, kiedy nasi uczniowie odbywali praktyki zawodowe podczas miesięcznego wyjazdu do Malagi, nasz wzrok przyciągnęła olbrzymia liczba murali. Choć nie pochwalamy aktów wandalizmu, a większość ulicznych malowideł zwyczajnie szpeci przestrzeń, w której żyjemy, to trzeba przyznać, że czasami wymyślne, kolorowe murale są w stanie ożywić szarą rzeczywistość starych pofabrycznych budynków, brzydkich odrapanych murów, czy nudnych korytarzy przejść podziemnych. Street-art jest dzisiaj uznaną formą sztuki, a efekty jej odkrywania w Hiszpanii można wciąż pooglądać w archiwaliach na stronie www lub fb naszej Szkoły.
Zespół Szkół Handlowo-Ekonomicznych w Białymstoku (ekonomik.bialystok.pl)
Wzorem roku ubiegłego Pan Jakub Ostaszewski ogłosił konkurs pt.: "selfie ze street-artem". Dzięki temu, poznając labirynt uliczek prowadzących do i z naszych miejsc pracy, zwróciliśmy uwagę na sztukę uliczną. Mogliśmy się nią pobawić, skomentować, zinterpretować. Zdaniem naszych nauczycieli najlepszą pracę konkursową przesłał Jakub Sobociński z klasy 3A. Za duże zaangażowanie, pomysłowość i interakcję ze sztuką uliczną, Jakub otrzymał nagrodę oraz zaszczytny tytuł "eksploratora maltańskich ulic". Efekty naszych poszukiwań graffiti na Malcie można podziwiać w galerii. Patrzcie i komentujcie. No i ważne pytanie, które murale wyglądają ciekawiej - te w Maladze, czy te na Malcie?
26.02.2024 uczniowie klasy Ig (profil handlowy, ZSHE) wraz z opiekunami Agnieszką Koch-Maciejczuk i Natalią Jakuć gościli w murach Wydziału Nauk o Edukacji UwB.
Uczniów, osobiście powitał i oprowadził, dziekan Wydziału prof. dr hab. Mirosław Sobecki. Profesor, nie tylko z charyzmą opowiedział o historii Wydziału i gmachu, ale i przedstawił warunki rekrutacji, strukturę i wyposażenie uczelni. Spotkanych pracowników (zarówno z kadry administracyjnej jak i dydaktyczno-naukowej) przedstawiał z imienia i nazwiska, z wielką serdecznością opowiadając o nich krótkie anegdotki.
Młodzież wzięła udział w warsztatach prowadzonych przez magistra Tomasza Śliwowskiego nt. kierunków i specjalności wydziału, procesu studiowania. Zaprezentowana została również sylwetka absolwenta poszczególnych specjalności.
Kolejna część warsztatów dotyczyła m.in. kształtowania kreatywności z użyciem nowych technologii. Uczniowie określali swoje mocne strony oraz wartości, które są dla nich ważne. Przyjrzeli się wartościom i postawom własnym i kolegów z klasy. Uświadomili sobie, jak istotne jest dbanie o dobrostan swój i innych, jak ważna jest tolerancja, otwartość, empatia, życzliwość i wyrozumiałość dla siebie i innych.
(Zdjęcia i film Jan Sajewicz, uczeń klasy I g)