1 października 2024 uczniowie klasy 5A zasilili stojące przy wejściu do Szkoły Wielkie Czerwone Serducho masową wrzutką plastiku. Wy także możecie przysłużyć się pozytywnej ekologiczno-charytatywnej akcji. Polega ona na zbiórce plastikowych nakrętek, których codziennie wyrzucamy olbrzymią ilość. Gruby plastik, z którego są zrobione, podlega recyklingowi, czyli powtórnemu przetworzeniu. Akcja pozwala uzyskać fundusze, które od kilku lat Nasza Szkoła przekazuje Stowarzyszeniu Pomocy Dzieciom z Porażeniem Mózgowym "Jasny Cel".
27 września 2024 roku nasi uczniowie odwiedzili ukochane miasto wielkiego poety, z którego został wywieziony na wygnanie i do którego już nigdy nie wrócił - Wilno. Spacerując po ulicach, zaułkach i placach napotykamy co chwilę ślady upamiętniające pobyt Adama Mickiewicza. 24 września 1815 roku, poeta rozpoczął studia na Uniwersytecie Wieleńskim, na uczelni, która przeżywała okres rozkwitu. W Wilnie spędził tylko dziewięć lat, ale właśnie to miejsce stało się jego mityczną ojczyzną. Można tutaj dotknąć klamki, której dotykał Mickiewicz, przejść przez próg, który przechodził, spacerować uliczkami, którymi chadzał poeta….
Odwiedziliśmy także groby wybitnych Polaków na Rossie - cmentarzu polskim, gdzie spoczywa także serce Józefa Piłsudskiego oraz prochy jego matki.
Wilno to miasto magiczne.
Matce naszej pokłoń się i pozostaw swoje troski Jej…
W dniach 26-28 września br. odbyła się Pielgrzymka Maturzystów Archidiecezji Białostockiej na Jasną Górę. Bardzo się cieszymy z możliwości wspólnej modlitwy i przebywania w tym wyjątkowym dla wszystkich miejscu. Wielu z nas było u stóp Jasnogórskiej Pani po raz pierwszy. Mimo zmęczenia już pierwszego dnia udaliśmy się na Apel Jasnogórski, by w raz z rzeszą pielgrzymów z innych regionów Polski i świata, móc powierzyć Matce nasze intencje i sprawy. Kolejny dzień był bardzo aktywny. Początek to zwiedzanie z przewodniczką Jasnej Góry: Muzeum, Sali Rycerskiej, Skarbca, Kaplicy Matki Bożej i głównej bazyliki. Kto dał rady wszedł na wieżę jasnogórską, skąd roztaczał się piękny widok na miasto i odsłonięte wzgórza Jury Krakowsko – Częstochowskiej. Szczególne wrażenie zrobiła na nas droga krzyżowa p. Jerzego Dudy - Gracza, którą oglądaliśmy. W poszczególnych obrazach- wraz z historią naszego narodu- mogliśmy odnaleźć swoje życie i problemy. O 15.00 Koronką do Bożego miłosierdzia i konferencją dla młodzieży naszej Archidiecezji rozpoczęliśmy cały cykl wspólny pielgrzymowania. Zobaczyliśmy obok nas rzesze młodych z różnych szkół naszego regionu, wielu naszych przyjaciół i znajomych, którzy jak my, wybrali się na pielgrzymkowy szlak. Uświadomiliśmy sobie wówczas bezcenną wartość czasu, który dał nam Bóg… Następnie – różaniec i msza święta pod przewodnictwem Biskupa pomocniczego ks. Henryka Ciereszki. Zawierzyliśmy Bogu- przez ręce naszej Matki- nasze matury, rodziny, przyjaźnie, szkołę: dyrekcję, nauczycieli i pracowników ZSHE, oraz prosiliśmy o pomoc i światło Bożej łaski- na dalszą drogę życia. Wieczorem rozważaliśmy stacje drogi krzyżowej w Bazylice Jasnogórskiej. Całość dopełnił Apel Jasnogórski rozpoczynający się śpiewem- jak przed wiekami nasi ojcowie i dziadowie: Bogurodzicy. Wołaliśmy do Królowej Polsk z głębi naszych serc: Jestem przy Tobie, pamiętam o Tobie i czuwam na każdy czas.
Dla wielu z nas był to bardzo owocny wyjazd, dający umocnienie wiary i głęboką nadzieję na spełnienie naszych próśb, które powierzyliśmy Jasnogórskiej Pani. Polecamy wszystkim przyszłorocznym maturzystom z całego serca taką pielgrzymkę w 2025 roku.
- Agnieszka Bachurek – Zalewska
wraz z maturzystami
Z dumą informujemy, że Prezydent Miasta Białegostoku Pan Tadeusz Truskolaski przyznał
5 stypendiów uczniom i absolwentce
Zespołu Szkół Handlowo – Ekonomicznych im. Mikołaja Kopernika w Białymstoku.
Uroczystość wręczenia aktów stypendialnych odbyła się 20 września 2024 r.
Stypendia za wyniki i osiągnięcia w nauce na rok szkolny 2024/2025 uzyskali:
Aneta Tokarska (Vc),
Joanna Skutnik (Va)
Agnieszka Szyszko (absolwentka)
Stypendia za innowacyjną myśl techniczną za rok szkolny 2023/2024 uzyskali:
Jan Czaczkowski (IIIj)
Adrian Wiszniewski (IIIc)
Gratulujemy nagrodzonym uczniom, życząc dalszych sukcesów!
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji:
W dniu 02.10.2024 r. Zespół Weryfikacyjny powołany przez Dyrektora ZSHE w składzie:
Podjął następującą decyzję dotyczącą projektów zgłoszonych przez uczniów ZSHE:
Projekt Nr 1: Strefa relaksu w ZSHE. Autorzy: Anna Ostapkiewicz (Va), Anna Radziszewska (IIa), Kacper Bartnicki (IIa). Wynik pozytywny (projekt zostanie poddany głosowaniu).
Projekt Nr 2: Square – leżaki drewniane na terenie zielonym między budynkiem szkoły a internatem. Autorzy uczennice klasy Ib: Natalia Falkowska, Nikola Łapicz, Oliwia Markiewicz, Wiktoria Olszewska, Anna Puchalska.
Wynik pozytywny (projekt zostanie poddany głosowaniu).
Projekt Nr 3: Modernizacja infrastruktury informacyjnej. Autor: Patryk Klejna (Vb). Wynik pozytywny (projekt zostanie poddany głosowaniu).
W dniach 03-09.10 2024 r. (z wyłączeniem soboty i niedzieli) autorzy projektów będą promować swoje pomysły i dotrą z ich prezentacją do wszystkich klas.
W dniach 10, 11, 15, 16, 17 październik 2024 r. będzie odbywało się głosowanie. Każdy uczeń może oddać jeden głos na jeden z 3 powyżej zakwalifikowanych projektów. (Głosowanie będzie odbywało się na zajęciach wychowawczych lub na lekcji przedmiotowej z wychowawcą klasy.)
Przypomnienie:
Projekt Nr 1: Strefa relaksu w ZSHE dotyczy stworzenia na pierwszym piętrze, tuż przy gabinecie pedagoga szkolnego miejsca odpoczynku dla młodzież. Przewidziany jest zakup i montaż pięknej, radosnej fototapety, zakup 2 kolorowych sof i 5 kolorowych zestawów puf.
Projekt Nr 2: Squere – leżaki drewniane na terenie zielonym między budynkiem szkoły a internatem: projekt przewiduje strefę relaksu na świeżym powietrzu oczywiście na terenie szkoły. Głównym działaniem jest zakup 38 drewnianych leżaków w barwach szkoły (bordowe i szare).
Projekt Nr 3: Modernizacja infrastruktury informacyjnej: projekt przewiduje zakup i montaż telewizora.