Po trzech tygodniach pracy nasi praktykanci znaleźli ukojenie w cieniu egzotycznych drzew ponad stuletniego parku. Skrywa on kilkadziesiąt tysięcy unikatowych roślin sprowadzonych z najodleglejszych zakątków świata.
2000 tropikalnych, subropikalnych i autochtonicznych gatunków chroniło nas przed miejskim skwarem. Młodzież poddała się urokowi miejsca. Fantastycznie bawiła się tropiąc niezliczone gatunki palm, bambusów, kaktusów i roślin wodnych.
Zdjęcia są potwierdzeniem ich świetnej zabawy i kreatywności. Oceńcie sami!
Wystawa szkła dekoracyjnego z różnych epok i krajów w odnowionej rezydencji z XVIII wieku zajęła nam czwartkowe popołudnie. Przewodnikiem po wystawie był jej właściciel - szlachcic z bogatej arystokratycznej rodziny, który zdobył serca i zainteresowanie naszych praktykantów. Prywatną kolekcję stanowi 3000 szklanych eksponatów, m.in. egipskie, fenickie, bizantyjskie i irańskie (np. rzeźby ze szkła, zastawy porcelanowe, witraże). Polskim akcentem były rzeźby ze szkła Igora Mitoraja i Adama Jabłońskiego. Luksusową atmosferę wnętrz dopełniały stylowe meble i obrazy.
24 marca 2023r. o godz. 09:00 uczniowie z ponad 85 szkół z całej Polski przystąpili do I etapu Olimpiady Języka Angielskiego z Elementami Technicznymi dla Szkół Średnich.
Miło nam poinformować, że uczennica naszej szkoły Estera Połonowska z klasy III e zakwalifikowała się do finału IV Olimpiady Języka Angielskiego z Elementami Technicznymi.
Serdecznie gratulujemy.
Finał Olimpiady odbędzie się w Łodzi 21 kwietnia 2023r.
Nie ma tu zwyczaju składania sobie życzeń świątecznych, ponieważ większy nacisk kładzie się na mękę Chrystusa niż na zmartwychwstanie. Atmosfera świąteczna jest pełna powagi i wstrzemięźliwości.
Byliśmy świadkami próbnej procesji Bractwa El Silencio w Maladze. Procesje, których tradycja wywodzi się z XIII wieku organizują różne bractwa (w sumie jest ich około 60).
W Valladolid, Sewilli, Murcji i Maladze odbywają się najbardziej spektakularne procesje Wielkiego Tygodnia.
Ubrani w historyczne stroje członkowie bractw niosą ogromne platformy z figurami czyli pasos, przedstawiającymi Matkę Boską, Chrystusa lub sceny pasyjne. Towarzyszą im osoby przebrane za postaci z Biblii oraz pokutnicy w spiczastych kapturach - capirotes. W różnych częściach Hiszpanii czasem można zobaczyć liczący wiele wieków zwyczaj samobiczowania bądź widowiska pasyjne.
Moc przeżycia rośnie z racji na kapitalną oprawę muzyczną. Amen
Tropiąc bohaterów opowieści Wiktora Hugo i Aleksandra Dumas podążyliśmy na wzgórze by w grotach na zboczu odnaleźć mieszkających tam Cyganów. Ich domy w jaskiniach, sposób życia, język i zwyczaje inspirowały dawniej i dziś.
Niestety mimo ogromnego wysiłku nie weszliśmy do mieszkań w grotach. Ujrzeliśmy jednak nową perspektywę Alhambry. Dzisiaj żyje tam niewiele rodzin, jednak specyficzny klimat dzielnicy pozostał.
Wrócimy tam na pewno
Ps. Piguła z historii:
Andaluzja ‐ Grenada - Sacromonte
Pod trwającym 250 lat panowaniem Nasrydów, Grenada przeżyła czas gospodarczej pomyślności oraz najwspanialszy rozkwit kultury i sztuki islamu na ziemi hiszpańskiej. Powstanie Sakromonte datuje się na moment podbicia Granady przez Chrześcijan ( 1492r.). Z racji na konflikty religijne, Żydzi i Muzułmanie, którzy odmówili zmiany religii na chrześcijańską zostali wygnani z miasta. Część ze skazanych na banicję na zawsze opuściła Andaluzję. Pozostali osiedlili się na wzgórzu naprzeciw szczytu, na którym wznosi się Alhambra, znajdującym się poza granicami ówczesnej Granady. Z czasem do wygnanych wyznawców Islamu i Żydów dołączyli także nomadyczni Cyganie. To co było poza murami miasta, w owych czasach oznaczało brak społecznej i administracyjnej kontroli. Właśnie dlatego dzielnica ta cieszyła się złą sławą.