Na takie pytanie mogą sobie odpowiedzieć uczniowie klas piątych, którzy 12 marca 2024r. uczestniczyli w spotkaniu z prodziekan ds. studenckich Panią z dr hab. Anną Gardecką - Jałowiec, prof. UwB. Młodzież mogła poznać kierunki kształcenia, jakie oferuje uczelnia oraz zalety studiowania w Białymstoku. Zasady rekrutacji na uczelnie wyższe omówiła Pani mgr Katarzyna Fiedorow, zaznaczając na co zwrócić szczególną uwagę i jakich błędów unikać.
Wybór trudny przed przyszłymi maturzystami, wybierajcie mądrze, korzystajcie z rad doświadczonych osób.
W przyszłym tygodniu spotkanie z przedstawicielami Politechniki w Białymstoku.
14 marca 2024 roku klasa IVb Zespołu Szkół Handlowo-Ekonomicznych im. Mikołaja Kopernika w Białymstoku wraz z wychowawczynią Panią Iwoną Kosińską uczestniczyła w II edycji Podlaskiego Forum Młodych. Uroczystość odbyła się w gmachu Opery i Filharmonii Podlaskiej. W programie przewidziano spotkania i wykłady na temat działalności młodzieży z regionu, nowoczesnych technologii, zdrowia psychicznego oraz mody rozumianej w kontekście wizerunku i wyrażania swojej tożsamości. Spotkanie uświetnił koncert zespołu "Kwiat Jabłoni". Dodatkowo na uczestników czekały stoiska podlaskich instytucji kultury, Młodzieżowego Sejmiku Województwa Podlaskiego jednego ze współorganizatorów tego przedsięwzięcia, którego aktywnym radnym jest przewodniczący Samorządu Uczniowskiego ZSHE Patryk Klejna.
15 marca nasze uczennice odbywające praktykę zawodową na Malcie zostały wyróżnione przez pracodawcę zaproszeniem do obsługi imprezy w Narodowym Muzeum Wojny w Valletcie. Bankiet odbył się po wydarzeniu artystycznym zorganizowanym przez ambasadę Francji na Malcie. W przyjęciu wzięli udział ważni goście, w tym ambasador Francji i Niemiec. Zadaniem uczennic było serwowanie przekąsek gościom. Uczennice spisały się znakomicie i zebrały pochwały od pracodawców.
Środa 13 marca 2024 r - kolejny dzień spotkań opiekunów z praktykantami i ich mentorami. W tym dniu nauczyciele odwiedzili uczniów o profilu ekonomicznym w ich miejscu praktyk, w bibliotece.
Opiekę nad nimi sprawuje dr Steve Borg, znany na Malcie autor książek etnograficznych oraz ekolog, zajmujący się odtwarzaniem starych zbiorów bibliotecznych, ich zabezpieczaniem i konserwacją.
Nasi praktykanci pomagają w ewidencjonowaniu starych zbiorów, wprowadzaniu ich do systemu i etykietowaniu książek.
Pracownicy są bardzo zadowoleni z naszych uczniów. Cenią ich za komunikatywność, profesjonalne podejście do obowiązków, skrupulatność oraz otwartość na nowe znajomości.
Cieszy nas bardzo, że uczniowie tak godnie reprezentują naszą szkołę.
W nagrodę za swoją sumienną pracę uczniowie otrzymali bilety do Mnajdra, kompleksu trzech megalitycznych świątyń z epoki neolitu położonych na południowym wybrzeżu Malty. Są to jedne z wielu i jednocześnie najstarsze megalityczne świątynie na Malcie wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO jako Megalityczne Świątynie Malty.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.
Przyglądając się pracy naszych podopiecznych, z dumą słuchamy pochwał ze strony pracodawców. Nasi uczniowie są obowiązkowi, punktualni, odpowiedzialni, pracowici i rzetelni. W każdym zakładzie pracy podkreśla się bardzo dobre przygotowanie językowe do praktyk zagranicznych oraz do wykonywanego zawodu. Praktykanci z profilu handlowca zajmują się m.in. układaniem towarów, utrzymywaniem porządku na półkach oraz obsługą klientów w sklepie odzieżowym. Uczniowie z profilu ekonomisty odbywają swoje praktyki w biurach nieruchomości, gdzie zgłębiają tajniki wynajmu mieszkań. Dodatkowo nasi uczniowie przeprowadzają telefoniczne rozmowy z klientami przedstawiając im oferty i doskonaląc przy tym umiejętność biegłego komunikowania się w języku angielskim.
Po kolejnym tygodniu intensywnej pracy, szczęśliwie nastał weekend. Jak się okazało, był to weekend pełen wrażeń. Sobotę spędziliśmy na wypadzie do Rabatu oraz na klify Dingli, skąd część z nas obejrzała zachód słońca. Potem przywitaliśmy w naszym gronie panie: Monikę Węglicką i Agnieszkę Górską, które jeszcze zupełnie nieopalone przyjechały zmienić naszych dotychczasowych opiekunów. W niedzielę nauczyciele zabrali nas na wycieczkę do St. Paul’s Bay. Na miejscu zostaliśmy zapoznani z historią pobytu na Malcie Świętego Pawła oraz osobami innych świętych związanych z tym krajem. Odwiedziliśmy lokalne muzeum samochodów oraz akwarium z bardzo wieloma okazami śródziemnomorskiej fauny i flory. Podczas uroczystego powitalno-pożegnalnego obiadu, mieliśmy okazję spróbować specjałów kuchni maltańskiej. Dania były różnorodne: małże, ośmiornica, miecznik, królik, wołowe bragioli oraz ravioli z ricottą dla osób preferujących kuchnię wegetariańską. Było też coś słodkiego. Ponieważ każdy chciał spróbować wszystkiego, chętnie częstowaliśmy się z talerzy sąsiadów. Teraz każdy z nas umie wyrazić zdanie na temat maltańskich kulinariów. Obiad był również dobrym momentem do rozstrzygnięcia kolejnego konkursu fotograficznego. Najlepsze zdjęcie w konkursie „ja i moje maltańskie jedzonko” przesłał nauczycielom Jakub Litwinowicz z klasy IIIC i to on zgarnął nagrodę tygodnia. Były podsumowania, podziękowania, dobre rady i pożegnania. Ze smutkiem pożegnaliśmy Panią Barbarę Gołubowską i Pana Jakuba Ostaszewskiego, którzy po dwóch tygodniach udali się w podróż powrotną do Polski. Szczęśliwej Podróży! Zawieźcie do ZSHE tyle maltańskiego słońca, ile zmieści się Wam w bagażach!