Przyglądając się pracy naszych podopiecznych, z dumą słuchamy pochwał ze strony pracodawców. Nasi uczniowie są obowiązkowi, punktualni, odpowiedzialni, pracowici i rzetelni. W każdym zakładzie pracy podkreśla się bardzo dobre przygotowanie językowe do praktyk zagranicznych oraz do wykonywanego zawodu. Praktykanci z profilu handlowca zajmują się m.in. układaniem towarów, utrzymywaniem porządku na półkach oraz obsługą klientów w sklepie odzieżowym. Uczniowie z profilu ekonomisty odbywają swoje praktyki w biurach nieruchomości, gdzie zgłębiają tajniki wynajmu mieszkań. Dodatkowo nasi uczniowie przeprowadzają telefoniczne rozmowy z klientami przedstawiając im oferty i doskonaląc przy tym umiejętność biegłego komunikowania się w języku angielskim.
Po kolejnym tygodniu intensywnej pracy, szczęśliwie nastał weekend. Jak się okazało, był to weekend pełen wrażeń. Sobotę spędziliśmy na wypadzie do Rabatu oraz na klify Dingli, skąd część z nas obejrzała zachód słońca. Potem przywitaliśmy w naszym gronie panie: Monikę Węglicką i Agnieszkę Górską, które jeszcze zupełnie nieopalone przyjechały zmienić naszych dotychczasowych opiekunów. W niedzielę nauczyciele zabrali nas na wycieczkę do St. Paul’s Bay. Na miejscu zostaliśmy zapoznani z historią pobytu na Malcie Świętego Pawła oraz osobami innych świętych związanych z tym krajem. Odwiedziliśmy lokalne muzeum samochodów oraz akwarium z bardzo wieloma okazami śródziemnomorskiej fauny i flory. Podczas uroczystego powitalno-pożegnalnego obiadu, mieliśmy okazję spróbować specjałów kuchni maltańskiej. Dania były różnorodne: małże, ośmiornica, miecznik, królik, wołowe bragioli oraz ravioli z ricottą dla osób preferujących kuchnię wegetariańską. Było też coś słodkiego. Ponieważ każdy chciał spróbować wszystkiego, chętnie częstowaliśmy się z talerzy sąsiadów. Teraz każdy z nas umie wyrazić zdanie na temat maltańskich kulinariów. Obiad był również dobrym momentem do rozstrzygnięcia kolejnego konkursu fotograficznego. Najlepsze zdjęcie w konkursie „ja i moje maltańskie jedzonko” przesłał nauczycielom Jakub Litwinowicz z klasy IIIC i to on zgarnął nagrodę tygodnia. Były podsumowania, podziękowania, dobre rady i pożegnania. Ze smutkiem pożegnaliśmy Panią Barbarę Gołubowską i Pana Jakuba Ostaszewskiego, którzy po dwóch tygodniach udali się w podróż powrotną do Polski. Szczęśliwej Podróży! Zawieźcie do ZSHE tyle maltańskiego słońca, ile zmieści się Wam w bagażach!
29 lutego 2024 r. w Zespole Szkół Handlowo-Ekonomicznych im. Mikołaja Kopernika w Białymstoku odbyła się konferencja "Styl życia białostockiej młodzieży". Podczas konferencji odbyły się wykłady, panel ekspercki na temat "Problemy z młodzieżą, czy bezradność dorosłych?" oraz zaprezentowano raport z wyników badań prowadzonych w ramach projektu "Styl życia młodzieży Białegostoku".
Organizator konferencji: Departament Edukacji Urzędu Miejskiego w Białymstoku, Białostockie Centrum Edukacji.
Natalia Murza (IIIB) zajęła I miejsce, a Joanna Skutnik (IVA) III miejsce w etapie rejonowym XI edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Poznaj swoje prawa w pracy”, organizator Państwowa Inspekcja Pracy.
Konkurs odbył się 1 marca 2024 roku w CEN w Białymstoku, wzięło w nim udział 28 uczniów z 14 szkół ponadpodstawowych z województwa podlaskiego.
Dziewczyny będą reprezentować województwo podlaskie w finale konkursu w Warszawie, gdzie uczniowie zmierzą się z testem wielokrotnego wyboru dotyczącego prawa pracy, przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy oraz legalności zatrudnienia cudzoziemców.
Gratulujemy i życzmy sukcesów w kwietniu.
Opiekun merytoryczny: Aneta Nartowicz
Więcej informacji na stronie: https://bialystok.pip.gov.pl
Pobyt na Malcie to nie tylko weekendowe przyjemności. To przede wszystkim czas pracy i wyzwań z nią związanych. Drugi tydzień praktyk okazał się być dobrym czasem na odwiedziny opiekunów w miejscach pracy. W tym tygodniu wizytacje odbyły się u siódemki uczniów. Nauczyciele postanowili przyjrzeć się uważnie pracy hotelarzy. Dla nauczycieli to dobra sposobność zobaczenia uczniów podczas wykonywania powierzonych im zadań, porozmawiania z ich mentorami, sprawdzenia warunków oraz realizacji programu praktyk.
Wszyscy pracodawcy wyrażali się o naszych uczniach bardzo pochlebnie. Podkreślali, że młodzież odpowiedzialnie i rzetelnie podchodzi do powierzonych im zadań. Mówili o punktualności, systematyczności i dużej sumienności w pracy. Podkreślano dociekliwość, zaangażowanie i dokładność. Pracodawcy chwalili brak bariery językowej, czyli bardzo dobrą znajomość języka angielskiego u naszych hotelarzy.
Dziękujemy nauczycielom przedmiotów zawodowych oraz anglistom za doskonałe przygotowanie młodzieży, a uczniom za sumienne podchodzenie do obowiązków i godne reprezentowanie szkoły.