W ramach projektu "Nauki ścisłe priorytetem społeczeństwa opartego na wiedzy" nauczyciele matematyki, fizyki, chemii, technologii informacyjnej i przedsiębiorczości z naszej szkoły spędzili pierwszy tydzień kwietnia w Finlandii. Celem wyjazdu była obserwacja wykorzystania w dydaktyce najnowszych narzędzi informacyjno-komunikacyjnych. Nauczyciele mieli okazję uczestniczyć w zajęciach prowadzonych przez kolegów z Finlandii, zwiedzili świetnie wyposażone szkoły: Lappia Vocational College i High School w Tornio. Zaobserwowane metody zostaną w wdrożone w nauczaniu przedmiotów ścisłych i przedsiębiorczości w ZSHE. Wyciągnięte wnioski w perspektywie pozwolą dostosować kierunki rozwoju metod i środków nauczania do wymagań europejskich.
Projekt „USUS EST OPTIMUS MAGISTER – PRAKTYKA JEST NAJLEPSZYM NAUCZYCIELEM” ma na celu zmianę jakościową realizacji praktyk pedagogicznych poprzez stworzenie nowych innowacyjnych programów praktyk, a w konsekwencji przygotowanie nauczycieli, szkół i placówek oświatowych do prowadzenia praktyk w oparciu o nowe programy. Rezultatem tych zmian będzie podniesienie jakości praktyk pedagogicznych odbywanych przez studentów i studentki Uniwersytetu w Białymstoku.
Projektem zostanie objętych 3.953
studentów i studentek oraz 800 nauczycieli z 80 szkół, przedszkoli i
placówek szkolno-wychowawczych zlokalizowanych w Białymstoku. Dzięki
realizacji projektu nastąpi nawiązanie stałej współpracy szkół i
placówek z uczelnią - Uniwersytetem w Białymstoku, co powinno skutkować
wysokim poziomem
prowadzenia praktyk. Patronat honorowy nad projektem sprawuje Podlaski Kurator Oświaty
Projekt „USUS EST OPTIMUS MAGISTER –
PRAKTYKA JEST NAJLEPSZYM NAUCZYCIELEM” jest współfinansowany ze środków
Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Działania 3.3 Poprawa
jakości kształcenia Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Strona
projektu: www.praktyki.uwb.eduportal.pl
OGÓLNOPOLSKA KAMPANIA EDUKACYJNA
„POWIEDZ NIE TRĄDZIKOWI”
Uczniowie klas I i II uczestniczą w programie „Powiedz nie trądzikowi”, którego koordynatorem szkolnym jest pedagog Mariola Krawczyk-Janowik. Celem programu jest zwiększenie świadomości uczniów, że trądzik jest chorobą, którą należy i można leczyć. Dnia 25.03.2011r uczniowie skorzystali z konsultacji dermatologicznych w „DERMOLOCIE” – mobilnym gabinecie dermatologa. Cieszyły się one dużym zainteresowaniem wśród uczniów, którzy zostali wyposażeni w pakiet informacji i materiałów edukacyjnych ( ulotki z próbką dermokosmetyku, przypinki ).
"Budzić nadzieję w sobie i innych oznacza: dodawać odwagi, dodawać życia…" Phil Bosmans
Kolejnym przejawem zaangażowania młodzieży naszej szkoły w działalność Białostockiego Hospicjum dla Dzieci był udział uczniów kl. Ib i kl. IIa w projekcji filmu "Bez mojej zgody". Jego głównym celem było pokazanie w jak diametralny sposób zmienia się życie szczęśliwej rodziny, kiedy jedno z dzieci zaczyna chorować na białaczkę.
Młodzież z zainteresowaniem śledziła postawy i zachowania członków rodziny dotkniętej chorobą, która tak nieoczekiwanie wtargnęła w ich życie.
Po filmie uczniowie wyrazili swoje poglądy na temat cierpienia, zabierając głos w dyskusji, którą poprowadziły przedstawicielki Fundacji "Pomóż Im": pani doktor Elżbieta Solarz, pani Ewa Sadowska.
W środę 23 marca 2011 r. białostoccy radni: Stefan Nikiciuk, Michał Karpowicz, Marcin Szczudło oraz Denis Dawidziuk z Młodzieżowej Rady Miejskiej, spotkali się z grupą uczniów naszej szkoły. Samorządowcy przybliżyli młodzieży tajniki swojej pracy, opowiedzieli o pracach w komisjach, zasobach finansowych miasta, współpracy z radą i prezydentem.
W dalszej części spotkania młodzież rozmawiała z radnymi nt. możliwości studiowania w Białymstoku, o ofercie pracy w województwie. Poruszyła również problem funkcjonowania komunikacji miejskiej, e-biletów.
Spotkanie zorganizowała Młodzieżowa Rada Miejska Białegostoku. Dziękujemy!
SU
W dniach 15-16 marca w Zespole Szkół Rolniczych odbywają się tegoroczne Targi Zawodowe. Oferta szkól zawodowych skierowana jest do gimnazjalistów z województwa podlaskiego. Nasze stoisko promują uczniowie i uczennice z klas: Ie, Ic, IIIe, IIa. Stoisko ZSHE wyróżniała ciekawa aranżacja oraz słodkie niespodzianki i gadżety oferowane przyszłym kandydatom do naszej szkoły.
Opracowała Iwona Saniukowicz