XII MIĘDZYNARODOWY MARATON PISANIA LISTÓW Nasz otwarty Maraton odbędzie się w piątek 9 grudnia 2011r. /godz.9.00- 21.00/ i w sobotę 10 grudnia 2011r. /8.00-12.00/.
Piszemy w obronie udokumentowanych przypadków naruszeń praw człowieka. Listy te zostaną następnie wysłane do decydentów politycznych od których zależy los tych ludzi. Swą solidarność z mieszkańcami Port Harcourt możesz okazać robiąc zdjęcie z napisem „Wspieram dzielnice nadbrzeżne”/umieścimy je na stronie i wyślemy/.Halila Savdę z Turcji możesz też wesprzeć kartką solidarności. Na Twoje wsparcie czekają: więźniowie politycznego obozu pracy z Korei Północnej, więzień sumienia z Indonezji, 20-letni bloger z Azerbejdżanu, Jemenka skazana na śmierć…...
Według danych Międzynarodowego Sekretariatu w Maratonie 2010r. 51 sekcji krajowych napisało w sumie 636 000 listów, Polska sekcja AI napisała 145 000 listów, ZSHE 7086 petycji. Maraton to największe wydarzenie w Polsce angażujące tak dużą ilość ludzi w obronę praw człowieka. Co roku dzięki Maratonowi udaje się realnie wpłynąć na poprawę sytuacji kilku bądź kilkunastu osób, których prawa zostały złamane.
Może to być najważniejszy list, jaki napiszesz w życiu!
6 grudnia – mikołajki, czapeczki, dzwoneczki… Wrzawa, uśmiechy… Radosny nastrój kolorowego czerwonego dnia udzielił się, za sprawą ponad 100 przebranych uczniów i nauczycieli, także nieśmiałym obserwatorom.
Tym razem nagroda główna w postaci karty prezentowej trafiła do Pauliny Oksiejczuk z kl. Ia. (36 głosów). Upominki za przebrania otrzymali: Aneta Malko z kl. IVc, Jakub Sieńko z kl. Id oraz 10 innych wylosowanych osób.
Pani dyrektor Alina Kuptel wręczyła też podarunki mikołajkowym parom: Agnieszce Kempiście i Mateuszowi Prymace oraz Magdalenie Cichej i Jakubowi Sieńko. Gratulujemy!
Już po raz szósty przedstawiciele Narodowego Banku Polskiego oraz Fundacji Młodzieżowej Przedsiębiorczości nagrodzili najbardziej przedsiębiorczych uczniów i nauczycieli w Polsce.
Podczas uroczystej gali IMPULS 2011, która odbyła się 18 listopada w Centrum Prasowym Foksal w Warszawie, najbardziej przedsiębiorczy uczniowie i ich nauczyciele otrzymali zasłużone wyróżnienia. Nagrody wręczali Barbara Szymczyk – Opiłka Dyrektor ds. Rozwoju Fundacji Młodzieżowej Przedsiębiorczości oraz Leszek Zemke Zastępca Dyrektora Departamentu Komunikacji i Promocji Narodowego Banku Polskiego.
W tegorocznej edycji Klubu Impuls w rankingu województwa podlaskiego, wśród nauczycieli szkół ponadgimnazjalnych, najlepsi okazali się już po raz czwarty pedagodzy z naszej szkoły: Pani Grażyna Łapina, Pani Jolanta Korolczuk, Pani Wioletta Wilda i Pani Beata Wiśniewska-Lewoc.
Specjalnym gościem Gali „Impuls” był podróżnik Marek Kamiński, którego Fundacja organizuje z NBP konkurs „Bieguny ekonomii”. Jego uczestnicy mają opracować projekt wycieczki dla 10 osób wraz z biznesplanem i promocją. Zwycięzcy wezmą udział w prowadzonym przez słynnego polarnika obozie survivalowym. Zachęcamy do udziału w konkursie:).
I edycja Konkursu Recytatorskiego im. Adama Mickiewicza „Między dawnymi a młodszymi laty” organizowanego przez I Liceum Ogólnokształcące w Białymstoku odbyła się 26 listopada 2011 roku. Reprezentujący naszą szkołę Paweł Paszko z kl. III c uzyskał wyróżnienie w kategorii szkół ponadgimnazjalnych. Paweł przedstawił własną interpretację fragmentu IV części „Dziadów” A. Mickiewicza i wiersza J. Tuwima „Miłość ci wszystko wybaczy”. GRATULUJEMY!
1-go grudnia 2011 roku obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Handlowca. Uroczystość rozpoczął krótki wykład pracownika naukowego UwB pana Macieja Golińskiego na temat handlu internetowego. Następnie klasa IVd oraz klasa IIe zaprezentowały swoje umiejętności wokalno-taneczne oraz kunszt aktorski. Było poważnie i naukowo oraz wesoło i rozrywkowo. Konferansjerką zajęła się pani prof.Elżbieta Golińska, która wspólnie z panią prof.Ewą Gołębiowską całość przygotowała.
Dnia 29 listopada 2011r. w auli szkolnej odbyła się prelekcja na temat „Współpraca nauki i przemysłu na przykładzie firmy PLUM” prowadzona przez Pana Macieja Szumskiego. Był to drugi wykład z cyklu spotkań z pracodawcami – ludźmi sukcesu pod hasłem „Nowoczesna technika i przedsiębiorczość podstawą dynamicznego rozwoju”.
Prezes firmy - Pan Maciej Szumski przedstawił uczniom firmę i profil jej działalności. Firma „Plum” zajmuje się produkcją zaawansowanej elektroniki przemysłowej i dostarcza nowoczesne rozwiązania do dynamicznie rozwijających się branż: gazownictwa, ogrzewnictwa czy wodociągów. Firma specjalizuje się w tworzeniu innowacyjnych urządzeń pomiarowych i sterujących, które spełniają wszystkie wymagane normy polskie i europejskie. Produkty przedsiębiorstwa umożliwiają bezpieczne i ekonomiczne zarządzanie nośnikami energii w strefach niebezpiecznych (zagrożonych wybuchem), budynkach użyteczności publicznej i gospodarstwach domowych.
Spotkanie było okazją dla uczniów do uzyskania informacji bezpośrednio od pracodawcy na temat jak osiągnąć sukces oraz że należy kształtować podstawy przedsiębiorcze już na etapie szkolnym. Młodzież dowiedziała się również jak dużą rolę w funkcjonowaniu i rozwoju firmy odgrywa wiedza
z nauk ścisłych.