EKONOMIK ZŁOTĄ SZKOŁĄ 2020
        w rankingu PERSPEKTYW
„Nauczycielem wszystkiego jest praktyk
– staże zagraniczne uczniów ZSHE
i job shadowing nauczycieli”
w Hiszpanii, Portugalii i Grecji
- program realizowany w latach 2019-2020
europejska
karta
mobilności

Menu Główne

Aktualności internatu ZSHE

Powitanie pierwszoklasistów

Kolejni pierwszoklasiści przekroczyli mury naszego internatu. Witamy ich serdecznie w naszej społeczności w imieniu Rady Wychowawczej i Młodzieżowej Rady Internatu.

Dzień Dziecka

Spotkanie z dziećmi z Wielofunkcyjnej Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej „Dwójka” stało się jedną z ulubionych imprez odbywających się w naszym internacie.  Dzięki zaangażowaniu naszych wychowanków i pracowników udało się po raz kolejny przygotować wspaniały piknik, który sprawił wszystkim wiele radości.

Ośmiu Wspaniałych


Już po raz 22 odbył się w Białymstoku konkurs dla wolontariuszy „Ośmiu Wspaniałych”. Celem Samorządowego Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych” jest promowanie i upowszechnianie młodzieżowego wolontariatu. Jest to wyróżnienie młodych ludzi, którzy bezinteresownie pomagają innym.

W tym roku tytuł Wspaniałej i statuetkę Świętego Franciszka otrzymała wolontariuszka Koła Caritas z Internatu ZSHE Magda Sanik.

Wyróżnienie otrzymał wychowanek Internatu ZSHE Adam Krasowski.

Gratulujemy!

Dni Promocji Zdrowia

W dniach 3-6.IV.2017 w Internacie odbyły się Dni Promocji Zdrowia w ramach których zrealizowano szereg przedsięwzięć skierowanych do całej społeczności internatu. Skorzystała z nich spora grupa wychowanków. Młodzież miała okazję sprawdzić swoją wytrzymałość i sprawność fizyczną na ściance wspinaczkowej w centrum wspinaczkowym Flash. Instruktor nauki jazdy zapoznał wychowanków z zasadami bezpieczeństwa w ruchu drogowym i ważną rolą pasów bezpieczeństwa. W internacie odbyły się również spotkania z dietetykiem, masażystą oraz higienistką dentystyczną. Mieszkanki internatu skorzystały z porad i usług przyszłych kosmetyczek. Ostatniego dnia rozegrany został turniej tenisa stołowego. Młodzież walczyła o medale w kategorii dziewcząt i chłopców. W bieżącym roku szkolnym zwyciężyli:

Złoty medal – Pater Marlena i Chmielewski Dawid

Srebrny medal – Sawicka Marlena i Łukianiuk Paweł

Brązowy medal – Ponikarczyk Magdalena  i   Rudkowski Gabriel

Gratulujemy.

 

Są miejsca, czasy i ludzie, których się nie zapomina…

Od tych prostych i mądrych słów rozpoczęła się dnia 27.04.2017r. uroczystość pożegnania absolwentów w Internacie Zespołu Szkół Handlowo-Ekonomicznych. Wywiad z maturzystką Martyną Pawlukiewicz, który przeprowadziła Karolina Sokołowska w humorystyczny sposób ukazał drogę, którą musi przejść każdy uczeń od przedszkola aż do matury. Nie zabrakło aranżacji muzycznych „maturalnych” przebojów Czerwonych Gitar i Farben Lehre w wykonaniu Kasi Beczko i Weroniki Karwackiej. W nostalgiczny klimat wprowadziła zebranych piosenka Anny Jantar „Radość najpiękniejszych lat”, którą zaśpiewała Karolina Żylińska, a wspólne wykonanie przeboju „Ale to już było” wprawiło wszystkich w radosny nastrój. Ważnym punktem uroczystości było pełne ciepłych słów wystąpienie Pani kierownik Ewy Górskiej. Ci, którzy w aktywny sposób uczestniczyli w życiu Internatu otrzymali upominki książkowe. Pani kierownik przekazała też listy gratulacyjne dla rodziców wychowanków, którzy wyróżniali się swoją postawą podczas mieszkania w internacie. Drobnymi upominkami wyróżniono wychowanki, którym niestraszne były kontrole czystości, gdyż wzorowo dbały o czystość w pokojach i za każdym razem zaliczały bez najmniejszych zastrzeżeń test białej rękawiczki.J Również każdy z absolwentów otrzymał breloczek-koniczynkę do kluczy w swoim nowym mieszkaniu w nowym etapie życia jaki czeka każdego po zdaniu egzaminu maturalnego, a wychowawczynie obdarowane zostały pięknymi bukietami tulipanów. Po chwilach wzruszeń, gratulacji i życzeń dla maturzystów na wszystkich zgromadzonych czekał słodki poczęstunek i wspólne wspominanie chwil przeżytych w Internacie.

Akcja „Dzwonek na obiad”…

… została zorganizowana w internacie w I i II semestrze roku szkolnego 2016/2017. Cel był szczytny - ofiarowanie ciepłego obiadu tym uczniom, których rodzice lub opiekunowie nie są w stanie samodzielnie zapewnić go swoim dzieciom.

Przedmioty do loterii fantowej (książki, słodycze, różne drobiazgi) przekazali mieszkańcy i pracownicy internatu. Grono wolontariuszy chętnie przeprowadziło akcję. Uzyskane pieniądze zostały przekazane Fundacji Być Bardziej, która opłaci obiady potrzebującym osobom.

 

Przedsięwzięcia internatów i burs szkolnych na rzecz rozwoju osobistego i instytucjonalnego. Inicjatywy rozwojowe i profilaktyczne

W dniach 31marca – 1 kwietnia byliśmy gospodarzami konferencji kierowników, wychowawców, przedstawicieli i opiekunów samorządów internatów i burs pod nazwą „Przedsięwzięcia internatów i burs szkolnych na rzecz rozwoju osobistego i instytucjonalnego. Inicjatywy rozwojowe i profilaktyczne”. Konferencję patronatem objęli: Towarzystwo Internatów i Burs oraz Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku. Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem. Gościliśmy kierowników, wychowawców i młodzież z kilkunastu placówek z całego województwa.

Uczestnicy w pełni korzystali z bogatego programu dwudniowego spotkania. Mogli m.in. skorzystać z oferty Targów Edukacyjno-Zawodowych pod hasłem „Dni Edukacji i Pracy” ZSHE w Białymstoku.

Ogromnym zainteresowaniem cieszyło się spotkanie z panią Krystyną Danilczyk-Zabawską i Anią Szuflicką. Pani Krysia i nasza była wychowanka wystąpiły w ramach „Prezentacji wzorów osobowych godnych zainteresowaniach.

W dalszej dnia przedstawiciele Młodzieżowych Rad Internatów i Burs prezentowali „Inicjatywy wychowanków na rzecz rozwoju osobistego oraz instytucji” realizowane we własnych placówkach.

Jedną z atrakcji była propozycja edukacyjno-profilaktyczna „Symulacja odczuć podczas wypadku samochodowego. Sprawdź zanim będzie za późno” prowadzona przez Białostocką Akademie Jazdy „Edukator”.

W ramach zajęć integracyjnych samorząd Internatu ZSHE zaplanował wyjście do Logic Room. Wspólna zabawa nie tylko sprzyjała wzajemnemu poznaniu się i integracji, ale uczyła współpracy i logicznego myślenia.

Drugi dnia wychowankowie uczestniczyli w zajęciach warsztatowych „Potrafię wyrazić siebie i budować relacje z innymi” prowadzonych przez panią Bożenę Sarosiek wychowawcę Internatu ZSHE w Białymstoku oraz w panelu dyskusyjnym „Internat – przykra konieczność czy życiowa szansa?” przygotowanym przez pana Piotra Puczyńskiego z Internatu Liceum Plastycznego w Supraślu.

Dużym zainteresowaniem cieszył się kurs doskonalący dla wychowawców „Edukacja prawna jako profilaktyka niepożądanych zachowań” . Kurs prowadziła pani Dorota Ksok-Borowska z CEN w Białymstoku.

TAK, POMAGAM!

Wolontariusze Koła Caritas z Internatu ZSHE wzięli udział w XII Ogólnopolskiej Zbiórce Żywności Caritas TAK, POMAGAM! 

Zbieraliśmy artykuły spożywcze z długim terminem przydatności do spożycia oraz łatwe w przechowywaniu, z których najuboższe rodziny i placówki Caritas przygotują świąteczne posiłki.

W poszukiwaniu wiosny

23 marca 2017r. wolontariusze Koła Caritas z  Internatu ZSHE opiekowali się osobami niepełnosprawnymi podczas wycieczki „W poszukiwaniu wiosny”. Przy sprzyjającej, ciepłej pogodzie udało się znaleźć wiele oznak wiosny, która pojawiła się już w kalendarzu. Osoby niepełnosprawne były bardzo zadowolone z możliwości kontaktu z naturą a wolontariusze chętnie służyli pomocą w trakcie wycieczki.

Bożonarodzeniowa szopka –nasza tradycja i współczesność

Jeszcze w klimacie świątecznym podsumowaliśmy XIII już edycję konkursu „Bożonarodzeniowa szopka –nasza tradycja i współczesność”. Zainteresowanie konkursem nie słabnie – wykonane prace i kolędy z roku na rok są na coraz wyższym poziomie.

W tym roku I nagrodę zdobyli wychowankowie z Internatu ZSR w Marianowie, II miejsce wychowankowie z Bursy Szkolnej w Białymstoku. III nagroda przypadła w udziale reprezentantom naszego internatu Ani Wappa i Adamowi Krasowskiemu.  Z radością informujemy, że wygraną w konkursie kolęd wyśpiewali również nasi wychowankowie: Bartosz  Jabłoński i Michał Matwiejczyk.