EKONOMIK ZŁOTĄ SZKOŁĄ 2023
        w rankingu PERSPEKTYW
europejska
karta
mobilności

Nowoczesna szkoła - fundament wiedzy

Nowoczesna szkoła - fundament wiedzy

Wieczór flamenco

Punktem kulminacyjnym drugiego tygodnia naszego pobytu w Maladze był pokaz flamenco.
W piątkowy wieczór wybraliśmy się do KELIPÉ „Centro De Arte Flamenco” na prezentację tej tradycyjnej sztuki. KELIPÉ jest miejscem spotkań najbardziej wymagających miłośników tej formy wyrazu w Maladze. Flamenco to zjawisko kulturowe, związane z folklorem andaluzyjskich Romów, obejmujące muzykę, śpiew, taniec, strój i zachowania, które równocześnie podkreślają znaczenie słów i melodii. W 2010 roku flamenco zostało wpisane na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO. Wszystkich zachwyciły gorący temperament i niesamowita ekspresyjność tancerki, która na ten wieczór przyjechała gościnnie z Jerez de la Frontera. Wielkie wrażenie robiła także żywiołowa gitarowa muzyka w wykonaniu lokalnego wirtuoza tego instrumentu.

Odwiedziny opiekunów w zakładach pracy

Drugi tydzień praktyk to również czas odwiedzin opiekunów w miejscach pracy oraz możliwość zobaczenia uczniów podczas jej wykonywania, porozmawiania z ich mentorami, sprawdzenia warunków oraz realizacji programu praktyk. Pracodawcy wyrażali się o naszych uczniach bardzo pochlebnie. Podkreślali, że młodzież odpowiedzialnie i rzetelnie podchodzi do powierzonych im zadań, są zdyscyplinowani, pracowici, dokładni, sumienni i zawsze gotowi do pracy. Miło nam było to słyszeć. Dziękujemy uczniom za sumienne podejście do swoich obowiązków i godne reprezentowanie szkoły.

W poszukiwaniu sztuki ulicznej

Co robić w Maladze w środę po południu? My udaliśmy się całą grupą na graffiti tour, czyli wycieczkę szlakiem słynnego lokalnego street-artu. Trasa wycieczki wiodła uliczkami dzielnicy Soho, czyli obszaru między portem, główną ulicą miasta Calle Alameda Principal oraz rzeką Guadalmedina. Dzielnica jeszcze do niedawna miała bardzo złą sławę, ale obecnie jest przyjaznym miejscem, bardzo nastawionym na rozwój i promowanie różnych rodzajów sztuki. Są tu muzea, teatry, bary z muzyką na żywo, sale z pokazami flamenco…jest też wszechobecny street-art. Graffiti tworzyli tu najsłynniejsi uliczni malarze świata. Oprócz olbrzymich murali, naszą uwagę przykuły także niewielkie, ale często bardzo pomysłowe i zabawne rysunki. Dyskutowaliśmy o tym, jak odmiennie można interpretować pomysły niektórych artystów. Wycieczka była także okazją do rozwiązania ogłoszonego kilka dni temu przez Pana Jakuba Ostaszewskiego konkursu pt.: „selfie ze street-artem”. Konkurs miał na celu szybkie zapoznanie się z plątaniną ulic miasta, w którym spędzimy miesiąc odbywając praktyki zawodowe. Udało się, coraz łatwiej poruszamy się w labiryncie ulic Malagi. Przy okazji świetnie bawiliśmy się, szukając oryginalnych graffiti. Zwycięzcą konkursu i zdobywcą tytułu „ekspolartora ulic Malagi” został Krystian Hardziej z klasy 3C. Brawo !!!

Wizyta w Katedrze w Maladze

We wtorek 14 marca po południu wybraliśmy się na zwiedzanie najważniejszego zabytku w Maladze – katedry Najświętszej Maryi Panny. To olbrzymia świątynia, którą budowano ponad 200 lat. Z tego powodu odnaleźć w niej można elementy architektury renesansowej, ale także barokowej i gotyckiej. Nasi opiekunowie opowiedzieli nam o historii katedry oraz charakterystycznych dla różnych epok elementach architektonicznych, które można w niej zobaczyć. Duże wrażenie zrobiło na nas stare wyposażenie katedry, a zwłaszcza: XVII-wieczny, drewniany, misternie rzeźbiony chór, XV-wieczna rzeźba Najświętszej Marii Panny podarowana Maladze przez królową Izabelę Kastylijską oraz ołtarz Św. Barbary, będący najstarszym dziełem w Katedrze. Naszej uwadze nie umknęło też niewielkie Muzeum Katedralne znajdujące się w XVIII-wiecznym kapitularzu oraz piękne ogrody przykatedralne będące pamiątką po czasach arabskich w historii Malagi.

 

Słodkie popołudnie

Dzisiejsze popołudnie na Maladze rozpoczęliśmy w smacznym stylu. Zjedliśmy przepyszne Churros – tradycyjny, tłusty wypiek hiszpański w formie paluszka lub precelka o przekroju w kształcie gwiazdy. Wytwarzany jest z wyciskanego na głęboki olej ciasta i smażony w wysokiej temperaturze. W środku churros są miękkie, a na zewnątrz chrupiące. Nam podano je wraz z gorącą, płynną czekoladą do maczania.

Następny wolny dzień i następna wycieczka. Tym razem Alcazaba

Korzystając z wolnego czasu w słoneczną niedzielę wybraliśmy się na zwiedzanie Alcazaby. Jest to decydowanie jedna z najbardziej klimatycznych atrakcji Malagi. Alcazaba to fortyfikacje zamkowo-pałacowe, które stanowią świetny punkt widokowy na miasto. W VIII wieku na miejscu dawnych fortyfikacji fenickich i rzymskich, postanowiono zbudować fortecę mającą bronić miasto przed atakami piratów. W późniejszych wiekach zamek stanowił siedzibę mauretańskich i katolickich władców, a obecnie można w nim oglądać zbiory archeologiczne i wspaniałe ogrody.

Uczniowie ZSHE na Gibraltarze

Korzystając z dnia wolnego od pracy, uczniowie przebywający na praktykach zawodowych w Hiszpanii pojechali na całodzienną wycieczkę na Gibraltar.

Gibraltar jest to brytyjskie terytorium zamorskie położone na południowym wybrzeżu Półwyspu Iberyjskiego o powierzchni niespełna 7 km². Aby się tam dostać, musieliśmy przejść kontrolę graniczą, co jest oczywiste, bo na czas wycieczki opuściliśmy terytorium Unii Europejskiej. Większość powierzchni Gibraltaru zajmuje charakterystyczna, widoczna z oddali, monumentalna ,,Skała Gibraltarska”. Z jej szczytu rozciąga się niesamowity widok na pełną statków Cieśninę Gibraltarską i marokańskie góry Rif. Stąd do Afryki jest już tylko „rzut kamieniem”. Przekonaliśmy się o tym, bo części z nas włączyła się nawet marokańska sieć komórkowa. Niestety, nie udało nam się wjechać kolejką na szczyt zamieszkiwany przez jedyne europejskie małpy - magoty. Choć pogoda była słoneczna i raczyliśmy się temperaturami dochodzącymi do 30°C, na skale wiał bardzo silny wiatr i ruch kolejki wstrzymano, a rezerwat przyrody zamknięto. Mimo to mieliśmy wiele innych atrakcji i wycieczkę uważamy za udaną. Niesamowitym przeżyciem był rejs statkiem po Zatoce Algeciras, gdzie udało nam się zobaczyć wesoło pływające delfiny butlonose.

Polskim akcentem na Gibraltarze jest znajdujący się na Europa Point pomnik generała Władysława Sikorskiego, który zginął w katastrofie lotniczej 4 lipca 1943 roku. Pan Jakub Ostaszewski zapoznał nas z historią dotyczącą naszego słynnego rodaka oraz szczegółami dotyczącymi feralnej katastrofy lotniczej. Zdumiewające jest to, że sprawa wypadku lotniczego, który tak mocno wpłynął na polską politykę i historię, wciąż kryje wiele tajemnic i wiele spraw najprawdopodobniej nigdy nie doczeka się pełnego wyjaśnienia. Na Europa Point widzieliśmy także latarnię morską, stanowisko baterii artyleryjskiej, meczet ufundowany przez króla Arabii Saudyjskiej oraz pozostałości tuneli chroniących tutejszych żołnierzy i cywili podczas oblężeń. Podobno „Skała Gibraltarska” jest tak podziurawiona owymi tunelami, że bywa nazywana największy ementalerem świata.

Zwiedzanie Gibraltaru zakończyliśmy czasem wolnym na zakupy na Main Street, czyli głównej ulicy handlowej.

Zachód słońca na katamaranie – wyjątkowe przeżycie uczniów ZSHE w Maladze

W dniu 10 marca uczniowie ZSHE przebywający wraz z opiekunami na praktykach zawodowych wybrali się na wycieczkę morską na pokładzie katamaranu Mundo Marino. Podczas półtoragodzinnego rejsu z pokładu jachtu mogli podziwiać piękno wybrzeża Malagi oraz panoramę miasta od strony morza. Na rejs opiekunowie celowo wybrali godziny, gdy słońce stopniowo chowa się za horyzontem. Zachód słońca jest wszakże jednym z najpiękniejszych krajobrazów morskich. Piękna pogoda, więc i możliwość oglądania feerii barw wieczornego nieba. Uczniowie składają podziękowania Dyrekcji Szkoły i opiekunom za możliwość przeżycia tych magicznych chwil.

Spotkanie ekonomistów z ZSHE z Pablo Picasso

W dniu 9 marca uczniowie odbywający praktykę w Maladze odwiedzili Muzeum Domu Rodzinnego Pabla Picassa, jednego z najwybitniejszych artystów XX wieku, twórcy kubizmu. Siedziba muzeum znajduje się w miejscu urodzenia artysty, pod numerem 15 na Plaza de la Merced w Maladze. Casa Natal de Picasso (miejsce urodzenia Picassa) jest oficjalnym obiektem dziedzictwa kulturowego od 1983 roku. W budynku znajdują się rzeczy osobiste artysty i jego rodziny oraz stała kolekcja złożona z jego oryginalnych dzieł.

Muzeum powstało w celu promowania artysty Pabla Picassa i jego dzieł.

W Muzeum Domu Rodzinnego Pabla Picassa znajduje się salon artysty oraz sale zawierające wiele oryginalnych przedmiotów, pamiątek rodzinnych i dzieł hiszpańskiego malarza, a także różne środki wyrazu Picassa: ceramikę, ryciny, książki i grafiki. Część salonu przypomina pracownię ojca artysty, znakomitego rysownika - Jose Ruiza. W dalszej części znajdują się sale poświęcone: rodzinie Picassa, jego dzieciństwu, a także XIX-wiecznej Hiszpanii oraz Maladze, w której urodził się artysta. W Muzeum znajduje się kilkadziesiąt prac Picassa. Przed budynkiem znajduje się ławeczka z naturalnej wielkości rzeźbą przedstawiającą zmarłego 50 lat temu artystę.

Praktyki zawodowe technika ekonomisty w Maladze (Hiszpania)

Nie ma sposobu nauczenia się obcego języka, kultury czy umiejętności bycia przedsiębiorczym jedynie poprzez naukę teorii w szkole. Nasza szkoła daje nam coś więcej niż tylko codzienne notatki z lekcji, czy prace domowe. Ciekawą drogą do poznania świata dla osób chętnych poszerzenia swoich horyzontów, jak i poznania zwyczajów mieszkańców innych części globu jest udział w programie Erasmus +.

W ramach projektu "Nowoczesna szkoła - fundament wiedzy" - mobilności zawodowe uczniów i kadry ZSHE w dniach 06 - 31 marca 2023 roku jesteśmy Maladze w Hiszpanii. Mamy nadzieję, że będzie to ciekawy i rozwijający wyjazd, którego głównym celem jest poza odbyciem praktyki zawodowej,  przełamanie barier kulturowych oraz etnicznych, poznanie zalet odkrywania nieznanych rejonów Europy, jak również utrwalenie języka angielskiego i poznanie języka hiszpańskiego.

W dniu przyjazdu mieliśmy spotkanie z przedstawicielami organizacji pośredniczącej. Wyjaśniono nam zasady organizacyjne obowiązujące podczas naszego tutaj pobytu. Wczoraj pierwszy dzień praktyk. Spotkaliśmy się z naszymi pracodawcami oraz mentorami, podpisaliśmy niezbędne dokumenty. Po południu z naszą anglojęzyczną przewodniczką z UNIVERSAL MOBILITY SL poznawaliśmy Malagę. Od dzisiaj rozpoczynamy na praktyce wykonywanie zadań związanych z kierunkiem naszego kształcenia.

Pozdrawiamy Dyrekcję oraz całe grono pedagogiczne oraz naszych kolegów i koleżanki.

Na naszej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są niezbędne dla funkcjonowania strony, inne pomagają nam w ulepszaniu tej strony i doświadczeń użytkownika (Tracking Cookies). Możesz sam zdecydować, czy chcesz zezwolić na pliki cookie. Należy pamiętać, że w przypadku odrzucenia, nie wszystkie funkcje strony mogą być dostępne.