EKONOMIK ZŁOTĄ SZKOŁĄ 2023
        w rankingu PERSPEKTYW
europejska
karta
mobilności

Menu Główne

"Praktyki nauczycielem życia – staże zagraniczne uczniów i Job shadowing kadry ZSHE" w Portugalii, Hiszpanii i Austrii

Praktyki nauczycielem życia – staże zagraniczne uczniów i Job shadowing kadry ZSHE

Szkolenie Job shadowing we Włoszech

W dniach 29.05 - 02.06.2023 r. grupa nauczycieli przedmiotów zawodowych wzięła udział w Job shadowing we Włoszech (Bolonia) w ramach projektu „Praktyki nauczycielem życia-staże zagraniczne uczniów i Job shadowing kadry ZSHE”.

Podczas szkolenia nauczyciele obserwowali, uczestniczyli w pracy włoskich nauczycieli szkoły Istituto Tecnico Commerciale Statale Rosa Luxemburg Bologna, poznali zasady funkcjonowania włoskiego systemu edukacji oraz wizytowali miejsca praktyk uczniów włoskiej szkoły. Nauczyciele naszej szkoły obserwowali przykłady dobrych praktyk oraz mogli wymienić się doświadczeniami z nauczycielami z bolońskiej szkoły. Wszyscy byli pod wrażeniem funkcjonowania szkoły i firm, w których uczniowie odbywają praktyki zawodowe. Uczestnicy wyjazdu otrzymali certyfikat udziału w Job shadowing.

Pomimo napiętego programu job shadowing, udało się też przeznaczyć czas na poznanie włoskiej kultury i najważniejszych miejsc północnych Włoch. Bolonia, Wenecja i Florencja pozostaną na długo w pamięci wszystkich uczestników.

Job shadowing nauczycieli w Portugalii

W dniach 18.04.-22.04.2023 r. grupa nauczycieli przedmiotów zawodowych i języka angielskiego zawodowego wzięła udział w szkoleniu job shadowing w Povoa de Varzim – Portugalii. Wyjazd odbył się w ramach projektu „Praktyki nauczycielem życia – staże zagraniczne uczniów i Job shadowing kadry ZSHE” Program Erasmus+. Sektor: Kształcenie i szkolenia zawodowe. Akcja 1 Mobilność Edukacyjna. Wyjazdy uczniów i kadry edukacyjnej.

Nauczyciele biorący udział w job shadowing poznali realia pracy nauczycieli portugalskiej szkoły zawodowej - Escola Secundária Rocha Peixoto. Kadra ZSHE uczestniczyła w obserwowaniu lekcji oraz zajęć praktycznych, wizytowała miejsca praktyk zagranicznych, wymieniała się dobrymi praktykami. Escola Secundária Rocha Peixoto to szkoła zawodowa kształcąca w różnych kierunkach, posiadająca duże doświadczenie w realizacji projektów Erasmus+. Cele job shadowing zostały zrealizowane.

Uczestnicy szkolenia otrzymali certyfikaty udziału w job shadowing oraz dokument Europass Mobilność.

Po obowiązkowych szkoleniach nauczyciele mieli możliwość zwiedzania Povoa de Varzim i okolicznych malowniczych miejscowości: Braga, Guimarães, Viana do Castelo i Porto.

Ogłoszenie o rekrutacji nauczycieli do projektu

Ogłoszenie o rekrutacji nauczycieli do projektu

„Praktyki nauczycielem życia-staże zagraniczne uczniów i Job shadowing kadry ZSHE”

Job shadowing nauczycieli w placówkach edukacyjnych

Włochy (Bolonia)

Termin realizacji: 29.05. – 02.06.2023 r.

Dyrekcja Zespołu Szkół Handlowo – Ekonomicznych im. Mikołaja Kopernika w Białymstoku ogłasza rekrutację nauczycieli do projektu „Praktyki nauczycielem życia – staże zagraniczne uczniów i Job shadowing kadry ZSHE”.

Projekt pt. „Praktyki nauczycielem życia – staże zagraniczne uczniów i Job shadowing kadry ZSHE” finansowany się przez Unię Europejską w ramach Programu Erasmus+.

Swoje kandydatury mogą zgłaszać nauczyciele przedmiotów zawodowych i języka obcego zawodowego.

Liczba miejsc – 8 osób.

Udział jest bezpłatny.

Warunkiem przystąpienia do projektu jest złożenie ankiety informacyjno-zgłoszeniowej do koordynatorów projektu: Pauliny Borys, Beaty Milewskiej lub w sekretariacie szkoły w terminie do 07.03. 2023 r.

Regulamin rekrutacji i ankieta informacyjno-zgłoszeniowa dostępna jest w pokoju nauczycielskim
i u koordynatorów projektu.

W przypadku pytań prosimy o kontakt z Pauliną Borys lub Beatą Milewską.

Ogłoszenie o rekrutacji nauczycieli do projektu

Ogłoszenie o rekrutacji nauczycieli do projektu

„Praktyki nauczycielem życia-staże zagraniczne uczniów i Job shadowing kadry ZSHE”

Job shadowing nauczycieli w placówkach edukacyjnych

w Portugalii (Povoa de Varzim)

 

Termin realizacji: 17 – 21 kwiecień 2023 r.

Dyrekcja Zespołu Szkół Handlowo – Ekonomicznych im. Mikołaja Kopernika w Białymstoku ogłasza rekrutację nauczycieli do projektu „Praktyki nauczycielem życia – staże zagraniczne uczniów i Job shadowing kadry ZSHE”.

Projekt pt. „Praktyki nauczycielem życia – staże zagraniczne uczniów i Job shadowing kadry ZSHE” finansowany się przez Unię Europejską w ramach Programu Erasmus+.

Swoje kandydatury mogą zgłaszać nauczyciele przedmiotów zawodowych i języka obcego zawodowego.

Liczba miejsc – 8 osób.

Udział jest bezpłatny.

Warunkiem przystąpienia do projektu jest złożenie ankiety informacyjno-zgłoszeniowej do koordynatorów projektu: Pauliny Borys, Beaty Milewskiej lub w sekretariacie szkoły w terminie 06.02–13.02.2023 r.

Regulamin rekrutacji i ankieta informacyjno-zgłoszeniowa dostępna jest w pokoju nauczycielskim
i u koordynatorów projektu.

W przypadku pytań prosimy o kontakt z Pauliną Borys lub Beatą Milewską.

Wiedza i praktyka drogą do sukcesu na Teneryfie

Praktyki w Puerto de la Cruz to nowe, wartościowe doświadczenie. Uczą nas wielu przydatnych umiejętności, przygotowania zawodowego, pracy w grupie, a także rozwijają nasze kompetencje językowe. Komunikacja w języku angielskim sprawia nam coraz mniej problemów, a i w języku hiszpańskim też już sobie nieźle radzimy.

Przyzwyczailiśmy się już do miejsc naszych praktyk, dlatego też sprawnie i umiejętnie wykonujemy powierzane nam obowiązki. Nasi opiekunowie zaś sukcesywnie odwiedzają firmy, w których pracujemy, rozmawiają z naszymi pracodawcami, monitorują realizację programu praktyk.

Hotelarze

Zdobytą wiedzę w szkole wykorzystujemy do wykonywania naszego zawodu: perfekcyjnie znamy i przygotowujemy procedury check-in, check-out, obsługę gości hotelowych, wypełnianie niezbędnej dokumentacji. To dla nas czas intensywnej pracy, podnoszenia poziomu naszych umiejętności.

Handlowcy

My zaś skupiamy się głównie na wypełnianiu dokumentacji, rozmowach z klientami, kalkulacjach handlowych. Dodatkowym elementem w naszej pracy są zajęcia z marketingu, podczas których tworzymy strony internetowe, przygotowujemy filmy, krótkie spoty reklamowe, uczymy się profesjonalnego wykonywania i obróbki zdjęć.

Teneryfa – miejsce praktyk, pracy i poznawania nowej kultury

Drugi tydzień praktyk za nami, pełen wrażeń, nowych doświadczeń. Na początku tygodnia wspólnie z Panem dyrektorem Wojciechem Janowiczem oraz kierownikiem szkolenia praktycznego Panem Tomaszem Ostapczukiem przeprowadzona została wizyta monitorująca w miejscach naszych praktyk. Mieliśmy możliwość zaprezentowania nowych umiejętności zawodowych, organizacji pracy w zespole oraz kompetencji językowych. Miło było usłyszeć słowa pochwały dyrekcji szkoły i wysoką ocenę naszej pracy od pracodawców. Potwierdzono, iż praktyki przebiegają zgodnie z programem i kwalifikacje, które zdobędziemy, zwiększą nasze szanse na zatrudnienie.

W czasie wolnym poznajemy uroki Teneryfy. Wybraliśmy się na najwyższy szczyt wysp kanaryjskich - wulkan Teide usytuowany w Parku Narodowym Teide. Urzekła nas nietypowa roślinność, różnorodność barw i wymyślnych form. To pejzaż pełen wulkanów, zaskakujących kontrastów oraz naturalnych zjawisk, uznany przez UNESCO za Światowe Dziedzictwo Przyrodnicze.

Drugim punktem wycieczki była malownicza miejscowość La Orotava, która słynie z przepięknych ogrodów botanicznych. Wśród ponad trzech tysięcy egzotycznych roślin można znaleźć endemiczne gatunki flory kanaryjskiej oraz rzadkie drzewa, kwiaty i krzewy z najodleglejszych rejonów świata. Widoki... bezcenne.

W niedzielę udaliśmy się do największego miasta na wyspie - Santa Cruz. Spacerowaliśmy uliczkami stolicy Teneryfy, zobaczyliśmy najważniejsze miejsca miasta. Okolice Santa Cruz de Tenerife otaczają jedne z najpiękniejszych plaż na Teneryfie. Wybraliśmy się na jedną z nich, którą była Playa de las Teresitas. 

Pozdrawiamy z gorącego Puerto de la Cruz

Uczniowie klas IVd i IVe z nauczycielami.

Praktyki zagraniczne na Teneryfie

24 września grupa uczniów z naszej szkoły wyjechała na praktyki zagraniczne na gorącą Teneryfę do miejscowości Puerto de la Cruz. Już pierwszego dnia uczniowie zapoznali się z partnerem zagranicznym w firmie, poznali swoich pracodawców oraz nowych znajomych z innych krajów. Wszyscy odwiedzili swoje miejsca pracy i zaznajomili się z obowiązkami, które będą wykonywać cały miesiąc.

Pierwsze dni w pracy mijały szybko, chodź pracowicie. Uczniowie mogą rozwijać swoje kompetencje i poznawać nowe języki w miejscu pracy. Początki bywają czasami trudne ale uczniowie ZSHE stawiają czoła wyzwaniom i ciężko pracują na dobrą opinię.

W połowie tygodnia czekała na nas miła niespodzianka w postaci Erasmus Day, gdzie wszyscy mogliśmy się świetnie zintegrować z innymi uczestnikami projektu Erasmus+.

W czasie wolnym poznajemy wiele pięknych miejsc w Puerto De La Cruz oraz przyzwyczajamy się do nowej kultury. Niedziela dzień wolny od pracy wiec czas na zwiedzanie. Naszą kanaryjska przygodę zaczęliśmy od zwiedzenia  miejscowości Icot de los Vinos, gdzie widzieliśmy najstarsze z wszystkich drzew na wyspach kanadyjskich - smocze drzewo „dragon tree”. Zawitaliśmy również do miejscowości Masca, przez która przechodzi wąwóz wzdłuż gór Teno. Ostatnich punktem naszej wycieczki było malownicze Garachico, miejscowość w której znajdują się naturalne baseny oceaniczne wytworzone przez lawę wulkaniczną. Spędzaliśmy czas w przyjemnej atmosferze, spacerując po uliczkach.
Na koniec dnia odpoczywaliśmy na basenie hotelowym.

To był dla nas wszystkich bardzo intensywny tydzień, dużo pracy połączonej z rozrywką i poznawaniem nowej kultury. Mamy nadzieje, że pozostałe tygodnie miną nam tak samo świetnie.

Pozdrawiamy z Teneryfy!
Uczniowie klasy 4d i 4e wraz z nauczycielami

Praktyki w portugalskich firmach dobiegły końca!

Wróciliśmy już do polskiej rzeczywistości i wszyscy z tęsknotą wspominamy cztery tygodnie w Portugalii. Wyjazd nauczył nas tak wiele! Nowe kompetencje, umiejętności zawodowe, współpraca w wielokulturowym zespole ale również nasz rozwój osobowy. Poznaliśmy nową kulturę, wzmocniliśmy pewność siebie, dzięki czemu możemy swobodnie poruszać się na europejskim rynku pracy. Wszyscy jednoznacznie możemy powiedzieć, że podróże kształcą a szczególnie wyjazdy Erasmus+.

Ostanie dni przed wyjazdem poświeciliśmy na zwiedzanie urokliwych zakątków Portugalii. Zawitaliśmy do Guimaraes, niewielkiego miasteczka, określanego mianem kolebki Portugalii. Drugim punktem na naszej mapie była Braga, jedno z najstarszych miast w Portugalii. Zwiedziliśmy słynne sanktuarium Dobrego Jezusa z Góry, do którego prowadzą bogato zdobione schody z fontannami i kapliczkami. Zawitaliśmy również do miejscowości Barcelos, z której pochodzi słynna legenda o kolorowym kogucie – symbolu Portugalii.

Punktem kulminacyjnym było wręczenie certyfikatów wszystkim uczestnikom wyjazdu. Uczniowie klas trzecich kształcący się w zawodzie technik ekonomista z sukcesem zakończyli praktyki zagraniczne w Povoa de Varzim.

Gratulujemy!!

Praca, nauka i zwiedzanie w Portugalii

W  trzecim tygodniu praktyk znamy już swoje obowiązki, które zdaniem pracodawców wykonujemy perfekcyjnie. Wszyscy cały czas uczymy się nowych rzeczy i szlifujemy zdobyte umiejętności związane z zawodem ekonomisty. Dodatkowym elementem są zajęcia z języka angielskiego. Poznajemy nowe słownictwo branżowe, które wykorzystujemy w pracy.

W wolnym czasie spacerujemy przy oceanie, gramy w siatkówkę i korzystamy z uroków pięknego Povoa de Varzim. Wspólnie obchodzimy swoje małe święta tj. urodziny.Weekend mija nam na wycieczkach i odpoczynku. W sobotę odwiedziliśmy Fatimę zwaną „miastem pokoju”, najważniejsze sanktuarium Maryi w Portugalii i jedno z najważniejszych na świecie. W miejscowości Aljustre mieliśmy okazję zobaczyć domy trójki pastuszków, którzy doznali objawień maryjnych. Zwiedziliśmy również sanktuarium Ortiga. Kolejnym punktem naszej wycieczki było miasto Aveiro, zwane również małą portugalską Wenecją. Płynęliśmy kanałem przez całe miasto podziwiając jego uroki. Mieliśmy możliwość spróbowania jak i przygotowania tamtejszego regionalnego przysmaku -  Ovos Moles de Aveiro.

Pozdrawiamy z Povoa de Varzim!

Praktyki w Povoa de Varzim to czas pracy i zwiedzania

Czas tak szybko płynie! Dwa tygodnie już za nami ale praktyki w Povoa de Varzim to nie tylko sama praca. Sobota i niedziela to czas na zwiedzanie i odpoczynek.

W sobotę 14 maja wybraliśmy się na wycieczkę do Viana do Castelo. Urzekła nas malownicza miejscowość w północnym regionie Portugalii. Widok ze szczytu wzgórza Monte de Santa Luiza na rzekę Limę zapiera dech w piersiach. Zwiedziliśmy muzeum portugalskich strojów ludowych.

W tym dniu mieliśmy okazję uczestniczyć w wydarzeniu Viana Florida – święto kwiatów upiększających krajobraz miasta. Obejrzeliśmy uliczne pochody i prezentacje ludowych strojów portugalskich. Przysłuchiwaliśmy się również grze orkiestry, która specjalnie dla nas zatrzymała się

w przemarszu i zagrała koncert.

Drugą miejscowość, którą odwiedziliśmy to Ponte de Lima.  Jego początki sięgają czasów starożytnych, kiedy to Rzymianie wybudowali tu most (Ponte Romana).

Podczas weekendu czujemy się w Portugalii jak prawdziwi turyści!

Pozdrawiamy

Na naszej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są niezbędne dla funkcjonowania strony, inne pomagają nam w ulepszaniu tej strony i doświadczeń użytkownika (Tracking Cookies). Możesz sam zdecydować, czy chcesz zezwolić na pliki cookie. Należy pamiętać, że w przypadku odrzucenia, nie wszystkie funkcje strony mogą być dostępne.