EKONOMIK ZŁOTĄ SZKOŁĄ 2021
        w rankingu PERSPEKTYW
„Praktyki nauczycielem życia
– staże zagraniczne uczniów
i Job shadowing kadry ZSHE”
Projekt realizowany w latach 2021-2022
europejska
karta
mobilności

Menu Główne

"Nauczycielem wszystkiego jest praktyk - staże zagraniczne uczniów ZSHE i job shadowing nauczycieli" w Hiszpanii, Portugalii i Grecji

Pierwsze dni w Walencji

Od przyjazdu do Walencji minęło zaledwie kilka dni, a już tyle za nami: zebranie w organizacji pośredniczącej, spotkanie z pracodawcami, podpisanie niezbędnych dokumentów i pierwsze dni w pracy. Było trochę stresująco, ale poradziliśmy sobie.

Dzięki wycieczkom kulturowym zdążyliśmy już poznać miasto i sposób poruszania się po nim. Walencja – piękna! Pomimo jesieni przywitała nas niezwykle ciepło - ponad 30-stopniowymi temperaturami.

Praktyki realizowane w ramach projektu  „Nauczycielem wszystkiego jest praktyk – staże zagraniczne uczniów ZSHE i job shadowing nauczycieli ”

W drodze na praktyki do Hiszpanii

Walizki spakowane, nastroje dobre!

Już w piątek 20 września 2019 roku  uczniowie, przedstawiciele klas III: ekonomiści, hotelarze i handlowcy wylatują na praktyki do Hiszpanii. Grupa 16 ekonomistów wyjeżdża   na dwa tygodnie. Hotelarze i handlowcy to 20 osobowa grupa, która za granicą spędzi aż cztery tygodnie. Jesteśmy przekonani, że wszyscy godnie zaprezentują naszą szkołę, a Walencja pomimo ostatnich dni września przywita ich słońcem!                                                                                                                              Opiekę nad młodzieżą sprawować będą Panie: Renata Lubas, Jolanta Mieleszko i Panowie: Jakub Ostaszewski, Henryk Zdrodowski.

Kurs języka hiszpańskiego i pierwsze certyfikaty rozdane

36 uczniów klas III, pomimo trwających wakacji, uczęszczało na  intensywną naukę języka hiszpańskiego.

Dlaczego? Jadą do Hiszpanii! Tam odbędą swoje praktyki zawodowe  w ramach projektu „Nauczycielem wszystkiego jest praktyk – staże zagraniczne uczniów ZSHE i job shadowing nauczycieli”.

Życzyliśmy im sukcesów! Powodzenia!

Buena Suerte! - jak mówią Hiszpanie. I sukces jest!

 Kolejny etap realizacji działań projektowych  już poza uczniami. Młodzież otrzymała certyfikaty ukończenia 50-godzinnego kursu języka hiszpańskiego. GRATULUJEMY!

Certyfikaty wręczono 17 września  2019 roku kiedy to miało miejsce spotkanie 36 uczniów wyjeżdżających na staże i ich rodziców z dyrektorem szkoły, koordynatorem i opiekunami praktyk. Spotkanie miało na celu zapoznanie  rodziców  z głównymi celami i osiągnięciami projektu oraz dopełnienie formalności związanych z wyjazdem na staże.

Uczniowie wierzą, że wiedza zdobyta na kursie pomoże im w praktykach w Walencji!

Job shadowing nauczycieli ZSHE w Grecji

W dniach 03.06. – 07.06. 2019. grupa nauczycieli przedmiotów zawodowych wzięła udział w job shadowing w Grecji. Wyjazd ten to trzecia mobilność w realizacji projektu "Nauczyielem wszystkiego jest praktyk - staże zagraniczne uczniów ZSHE i job shadowing nauczycieli" w Hiszpanii, Portugalii i Grecji.

Job shadowing to udział  nauczyciela w lekcji, zgodnie z nauczaną branżą  u wyznaczonego nauczyciela przedmiotów zawodowych .

  Dzięki współpracy z grecką organizacją partnerską IDEC Training Centre z siedzibą w Pireusie,                uczestniczyliśmy w wykładach na temat szkolnictwa w Grecji oraz obserwowaliśmy realia pracy nauczycieli w szkole IEK Delta w AtenachZ zaciekawieniem przyglądaliśmy się specyfice pracy z młodzieżą . Poznaliśmy  przykłady dobrych praktyk. Uczestnicy wyjazdu obserwowali lekcje, zajęcia praktyczne, wizytowali miejsca praktyk zawodowych.

 Jesteśmy pod wrażeniem tej szkoły i firm, w których ich młodzież odbywa praktyki.

 Uczestnicy wyjazdu  otrzymali certyfikat udziału w Job shadowing.

Pomimo napiętego programu job shadowing,  udało się też przeznaczyć trochę czasu na tak zwany „akcent kulturalno-poznawczy”. Zarówno Ateny jak i urokliwy Pireus pozostaną na długo w naszej pamięci.  Grecy to naród bardzo gościnny, wesoły, z dużą energią do życia, co ogromnie ułatwiło nam wiele relacji.

A oto i fotorelacje z:

 • IDEC Training Centre

 • IEK Delta

 • Akcent kulturalno - poznawczy

 

 

 

                                                               

 

                                                                                                             

Wyniki rekrutacji do projektu

      Wyniki rekrutacji do projektu  „Nauczycielem wszystkiego jest praktyk – staże zagraniczne uczniów ZSHE i job shadowing nauczycieli ”

 

13 czerwca 2019 roku ogłoszono wyniki rekrutacji do udziału w kolejnym projekcie międzynarodowym realizowanym w naszej szkole tj. „Nauczycielem wszystkiego jest praktyk – staże zagraniczne uczniów ZSHE i job shadowing nauczycieli ” Projekt 2018-1-PL01-KA116-048639 Program Erasmus+.

     Kolejna grupa 36 uczniów (przedstawiciele obecnych klas II: technik ekonomista, technik handlowiec i technik hotelarstwa) weźmie udział w stażu zagranicznym w Hiszpanii, tym razem w mieście Walencja. Rekrutacja trwała od 8 maja 2019 roku i składała się z trzech etapów: analizy formalnej aplikacji uczestnika, testu językowego i rozmowy kwalifikacyjnej.
Serdecznie gratulujemy wszystkim zakwalifikowanym uczestnikom.

Komisja Rekrutacyjna

Rekrutacja do projektu - II etap

Zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w II etapie rekrutacji do projektu: "Nauczycielem wszystkiego jest praktyk – staże zagraniczne uczniów ZSHE i job shadowing nauczycieli ".

Wszystkie rozmowy odbędą się w sali nr 37 .

Harmonogram rozmów kwalifikacyjnych:

Czytaj więcej: Rekrutacja do projektu - II etap

Rekrutacja do projektu „Nauczycielem wszystkiego jest praktyk – staże zagraniczne uczniów ZSHE i job shadowing nauczycieli”

Praktyki dla uczniów! Walencja czeka na uczniów ZSHE!

Drodzy uczniowie klas II-ich!

Wykorzystajcie niepowtarzalną szansę jaką daje wam Program ERASMUS+  i nasza Szkoła.

 Od 8 do 16 maja 2019 roku  rozpoczyna się rekrutacja do projektu, w którym możecie:

-  zdobyć cenne doświadczenie zawodowe w branży hotelarskiej, ekonomicznej i handlowej,

-  wzmocnić oraz pogłębić  własne kompetencje międzykulturowe i językowe , które sprawią iż łatwiej odnajdziecie  się na dynamicznie  zmieniającym rynku pracy,

-  zadbać o rozwój osobisty.

Zapoznaj się z regulaminem rekrutacji do projektu pobierz i złóż komplet dokumentów: 1.Wypełniony formularz aplikacyjny pobierz  2.Podpisany regulamin uczestnictwa w projekcie - pobierz  3.Podpisaną zgodę rodziców -pobierz 

W razie pytań napisz do nas: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Job shadowing nauczycieli ZSHE w Portugalii

W dniach 08.04. – 12.04. 2019. grupa nauczycieli przedmiotów zawodowych wzięła udział w job shadowing w Portugalii.

Wyjazd ten to druga mobilność w realizacji projektu "Nauczyielem wszystkiego jest praktyk - staże zagraniczne uczniów ZSHE i job shadowing nauczycieli"  w Hiszpanii, Portugalii i Grecji.

  Nauczyciele koordynatorzy projektów programu ERASMUS+ po raz kolejny dali szansę   portugalskiej organizacji partnerskiej EUROMOB z siedzi++++bą w Povoa de Varzim. Dzięki współpracy z  naszym partnerem firmie Euromob odbył się, więc  job shadowing, tj. udział naszych nauczycieli w lekcji, zgodnie z nauczaną branżą  u wyznaczonego wykładowcy przedmiotów zawodowych .  

Uczestnicy wyjazdu obserwowali lekcje, zajęcia praktyczne, wizytowali miejsca praktyk zawodowych. Szkoły, w których mieli zajęcia nasi nauczyciele to:

 • ESCOLA SECUNDARIA DE ROCHA PEIXOTO  - jest to średnia szkoła zawodowa kształcąca w różnych kierunkach około 1700 uczniów.
 • ZENDENSINO - jest to szkoła zawodowa zorganizowana w formie spółdzielni.
  Jej podstawowym celem jest zapewnienie zróżnicowanej oferty edukacyjnej i szkoleniowej odpowiadającej potrzebom lokalnego rynku pracy oraz adekwatnej do zainteresowań uczniów i ich rodzin. 

 Jesteśmy pod wrażeniem tych  szkół  i firm, w których ich młodzież odbywa praktyki. Uczestnicy tej mobilności są również  pełni podziwu dla szefa kuchni Vasco Carneiro, który prowadził warsztaty  w restauracji  Tasca de Maria.

Dużą przyjemnością było także spotkanie w Urzędzie Miasta z Dyrektorem Departamentu Edukacji. W Portugalii szczebel lokalny zajmuje się  kompleksowo organizacją szkolnictwa podstawowego i średniego. W Urzędzie Miasta w Pavoa de Varzim  funkcjonuje komórka odpowiadająca za system edukacji w mieście. Dyrektor  tej  komórki podczas spotkania  omówił  obowiązujące zasady  kształcenia, zwracając szczególną  uwagę na bieżące  dostosowywanie kierunków kształcenia do potrzeb lokalnych pracodawców.

 Uczestnicy wyjazdu  otrzymali certyfikat udziału w Job shadowing

A oto i fotorelacje:

 • Szkoły: ESCOLA SECUNDARIA DE ROCHA PEIXOTO, ZENDENSINO  i miejsca kształcenia praktycznego

 

 • Urząd Miasta i Urząd Pracy

  

 • Akcent kulturalno - poznawczy

  

PREZENTACJA: Projekt „Nauczycielem wszystkiego jest praktyk

Job shadowing nauczycieli ZSHE w Walencji

 

W dniach 26.02. – 2.03.2019 grupa nauczycieli przedmiotów zawodowych wzięła udział w job shadowing na terenie Hiszpanii w mieście Walencja. Wyjazd ten to pierwsza mobilność w realizacji projektu "Nauczycielem wszystkiego jest praktyk - staże zagraniczne uczniów ZSHE i job shadowing nauczycieli" w Hiszpanii, Portugalii i Grecji.

Job shadowing to udział naszego nauczyciela w lekcji (zgodnie z nauczaną branżą tj.: hotelarstwo, ekonomia, handel) u wyznaczonego nauczyciela przedmiotów zawodowych z Hiszpanii.

Dzięki hiszpańskiej organizacji partnerskiej ESMOVIA, obserwowaliśmy realia pracy nauczycieli dwóch szkół średnich o podobnych profilach: EscuelaProfesional Xavier i Centro De FormaciónAltaviana w Walencji. Z zaciekawieniem przyglądaliśmy się specyfice pracy z młodzieżą. Zaprezentowano nam system nauczania obowiązujący w Hiszpanii i systemy oceniania w tych szkołach. Poznaliśmy przykłady dobrych praktyk. Uczestnicy wyjazdu obserwowali lekcje, zajęcia praktyczne, wizytowali miejsca praktyk zawodowych.

Jesteśmy pod wrażeniem pracy tych szkół oraz firm, w których młodzież odbywa praktyki.

Obserwacja działań innych profesjonalistów sprzyja refleksji, pomaga w modyfikacji własnego dotychczasowego podejścia do procesu nauczania.

Uczestnicy wyjazdu otrzymali certyfikat udziału w job shadowing oraz dokument Europass Mobilność.

Job shadowing, to "krótki pobyt w organizacji partnerskiej w innym kraju w celu przejścia szkolenia polegającego na towarzyszeniu pracownikom w ich codziennej pracy w organizacji przyjmującej, a także w celu wymiany dobrych praktyk, zdobycia umiejętności i wiedzy lub stworzenia trwałych partnerstw poprzez aktywną obserwację."

Czytaj więcej: Job shadowing nauczycieli ZSHE w Walencji

Kolejny sukces Ekonomika!

Po raz kolejny Hiszpania i Portugalia stoją otworem przed uczniami naszej szkoły, a nauczyciele wyjadą na job shadowing do Grecji, Hiszpanii i Portugalii. Właśnie ogłoszono wyniki konkursu w kolejnej edycji programu Erasmus+. Na I miejscu znalazł się projekt autorstwa pani Renaty Lubas i pani Jolanty Mieleszko - „Nauczycielem wszystkiego jest praktyk – staże uczniów ZSHE i job shadowing nauczycieli”, który będzie realizowany w latach 2018-2020, w ramach programu Erasmus+ Kształcenie i szkolenie zawodowe – Akcja KA1 Mobilność Edukacyjna.

Projekt wpisuje się w realizację Strategii Umiędzynarodowienia ZSHE i przyczynia się do osiągnięcia zakładanych w niej celów strategicznych takich jak:

 • najwyższa jakość kształcenia,
 • szkoła otwarta na otoczenie,
 • szkoła profesjonalnie zarządzana.

Projekt obejmuje mobilność edukacyjną zarówno uczniów, jak i nauczycieli, pozwala przejmować dobre praktyki, modernizować programy nauczania, wprowadzać nowe metody nauczania, łączyć teorię z praktyką, rozpowszechniać kulturę krajów partnerskich.

Erasmus+ zmienia życie, otwiera umysły!

Na naszej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są niezbędne dla funkcjonowania strony, inne pomagają nam w ulepszaniu tej strony i doświadczeń użytkownika (Tracking Cookies). Możesz sam zdecydować, czy chcesz zezwolić na pliki cookie. Należy pamiętać, że w przypadku odrzucenia, nie wszystkie funkcje strony mogą być dostępne.