EKONOMIK ZŁOTĄ SZKOŁĄ 2021
        w rankingu PERSPEKTYW
„Praktyki nauczycielem życia
– staże zagraniczne uczniów
i Job shadowing kadry ZSHE”
Projekt realizowany w latach 2021-2022
europejska
karta
mobilności

Menu Główne

Innowacyjne i skuteczne kształcenie zawodowe w ZSHE

Gorące pozdrowienia z Barcelony

To już tydzień odkąd przybyliśmy do Hiszpanii i rozpoczęliśmy pracę w tutejszych firmach. Praktyki odbywamy w działach handlowych i księgowości takich firm jak: szkoła tańca, salon odnowy biologicznej, sklepy, szkoła językowa czy galeria sztuki. Nasi pracodawcy codziennie stawiają przed nami coraz to nowe wyzwania.

Wprawdzie Messiego jeszcze nie spotkaliśmy, ale wiemy gdzie mieszka. Inni mieszkańcy Castelldefels okazali się bardzo pomocni i życzliwi.

Mieliśmy już okazję skosztować tradycyjnych hiszpańskich potraw takich jak: tortilla, paella i gazpacho. Spróbowaliśmy również słynnych churros z gorącą czekoladą. W weekend udaliśmy się na wspólną wycieczkę po Barcelonie, szlakiem największych atrakcji turystycznych. Pogoda była naszym sprzymierzeńcem. Przekonaliśmy się na własne oczy, że pomarańcze, mandarynki i cytryny rosną na drzewach, a nie na sklepowych półkach.

Z niecierpliwością czekamy na to co przyniesie nam przyszły tydzień.

Grupa handlowców i ekonomistów

¡Hola Barcelona!

Już wkrótce powita nas - przedstawicieli klas 3 (12 ekonomistów i 6 handlowców) słoneczna Barcelona, w której odbędziemy praktyki zawodowe.

Podczas ferii zimowych uczestniczyliśmy w kursie języka hiszpańskiego, który miał nas przygotować do wyjazdu. Handlowcy bedą przebywać w Hiszpanii miesiąc: 26.02.2018 r - 23.03.2018 r., a ekonomiści 2 tygodnie: 27.02.2018 r. - 13.03.2018 r.

Wszyscy zamieszkamy w miejscowości Castelldefels. Czy wiecie, że właśnie w tym położonym nieopodal Barcelony mieście swój dom ma Leo Messi? Kto wie, może będziemy sąsiadami?

Również nie możemy doczekać się aż będziemy mogli spróbować hiszpańskich przysmaków. Jednym z popularnych dań jest tortilla - byliśmy nieco zaskoczeni, że składa się ona głownie z ziemniaków, jajek i cebuli.

Z pewnością oprócz doświadczenia, które zdobędziemy podczas praktyk, czeka tam na nas sporo atrakcji.

Job-shadowing nauczycieli Zespołu Szkół Handlowo- Ekonomicznych w Białymstoku w ramach programu Erasmus+

W dniach 29.01 – 02.02. 2018 grupa nauczycieli przedmiotów zawodowych wyjechała do Hiszpanii  w związku z realizacją projektu unijnego „Innowacyjne  i skuteczne kształcenie zawodowe w ZSHE”- praktyki uczniów i job- shadowing nauczycieli. Byliśmy w Granadzie i Cordobie, gdzie odwiedziliśmy szkoły o podobnych profilach jak nasza oraz pracodawców (organizacje turystyczne, sklepy i hotele). Zaprezentowano nam system nauczania obowiązujący w Hiszpanii.  W odwiedzanych szkołach poznaliśmy specyfikę pracy z młodzieżą  oraz przykłady dobrych praktyk. Uczestnicy wyjazdu obserwowali lekcje, zajęcia praktyczne, wizytowali miejsca praktyk zawodowych. Job- shadowing  polegała na udziale naszego nauczyciela w lekcji (wg branży: hotelarstwo, ekonomia, handel) u  wyznaczonego nauczyciela przedmiotów zawodowych z Hiszpanii.  

Bardzo ważnym, wymiernym efektem udziału w projekcie jest rozwój zawodowy i podniesienie kompetencji nauczycieli ZSHE. Takie spotkania to źródło inspiracji i planowania nowych rozwiązań w pracy nauczyciela. Pomimo dość napiętego programu zajęć nauczyciele zobaczyli również ciekawe miejsca Granady i Cordoby.

Job shadowing nauczycieli ZSHE w Stichting ROC Summa College w Eindhoven w Holandii

W dniach 5 - 11.11.2017 ośmio- osobowa grupa nauczycielek przedmiotów zawodowych ZSHE wzięła udział w Job shadowing - innowacyjnym projekcie w ramach programu Erasmus+. Szkolenie miało miejsce w Summa College w Eindhoven ( Holandia ).

Miałyśmy możliwość obserwowania realiów pracy nauczycieli jednej
z najlepszych zawodowych szkół średnich w Holandii. Byłyśmy pod wielkim wrażeniem nowoczesnej i ergonomicznej infrastruktury szkoły. Z olbrzymim zaciekawieniem podpatrywałyśmy specyfikę pracy z młodzieżą w szkole partnerskiej. Zaskoczyła nas szczególnie nowatorska metoda nauczania, polegająca na propagowaniu autonomii ucznia w procesie edukacyjnym.

Ponadto, odwiedziłyśmy międzynarodowe firmy oraz hotele - miejsca praktyk uczniów Summa College. Największe wrażenie wywarły na nas firmy: Franke, Winkel i Amacom – the Amazing Company oraz hotel De Rooi Pannen.

Nie zabrakło  również akcentu kulturalno- poznawczego. Zachwyciłyśmy się Amsterdamem, miastem słynącym z mostów, kanałów, rowerów i multikulturowości. W Zaandam, miejscu produkcji tradycyjnych serów holenderskich, zostałyśmy oczarowane sielskim krajobrazem wiatraków.

Wszystkie uczestniczki szkolenia otrzymały certyfikat udziału w Job shadowing oraz dokument Europass Mobilność.

Podczas wyjazdu mogłyśmy nie tylko obserwować przy pracy innych profesjonalistów, poznawać stosowane przez nich techniki i brać udział w zajęciach, ale także zmodyfikować swoje dotychczasowe podejście do procesu nauczania.

Job shadowing nauczycieli ZSHE w Eindhoven (Holandia)

W dniach 06 – 10 listopad 2017 r. grupa nauczycieli przedmiotów zawodowych wzięła udział w job shadowing w Stichting ROC Summa College w Eindhoven w Holandii. Wyjazd ten to pierwsza mobilność w realizacji projektu „Innowacyjne i skuteczne kształcenie zawodowe w ZSHE” – praktyki uczniów i job shadowing nauczycieli.

Nauczyciele ZSHE mogli uczestniczyć w realiach pracy nauczycieli w szkole holenderskiej.
Z zaciekawieniem przyglądali się specyfice pracy z młodzieżą, poznali system nauczania i oceniania obowiązujący w Holandii. Poznali również przykłady dobrych praktyk, jak również mogli przekazać dobre praktyki stosowane w ZSHE. Uczestnicy wyjazdu obserwowali lekcje, zajęcia praktyczne, wizytowali miejsca praktyk zawodowych. Relację z wyjazdu przedstawili Dyrekcji szkoły, a także wszystkim nauczycielom nie uczestniczącym w wyjeździe w formie prezentacji multimedialnej na Radzie Pedagogicznej.

W ZAŁĄCZENIU: Prezentacja multimedialna z wyjazdu do Eindhoven w Holandii

Erasmus+

W związku z 30- leciem programu Erasmus, zapytaliśmy ubiegłorocznych uczestników projektu o korzyści płynące z wyjazdu na praktyki zagraniczne. Oto profity, które wymienili:

 -   praktyczna nauka języka obcego
 -   spotkanie z nową kulturą
 -   pokonanie barier językowych i społecznych
 -   nabycie zdolność szybkiego rozwiązywania problemów
 -   otrzymanie dokumentów potwierdzających mobilność międzynarodową
 -   rozwijanie umiejętności pracy w grupie
 -   liczne wycieczki do najbardziej malowniczych miast w kraju praktyk
 -   usamodzielnienie się, śmiałość w podejmowanych działaniach, pewność siebie
 -   uzyskanie nowych umiejętności zawodowych
 -   zawarcie nowych znajomości w międzynarodowym środowisku.

Mamy nadzieję, że tegoroczni uczestnicy projektu również doświadczą zalet uczestnictwa w projekcie Erasmus +.

JOB- SHADOWING w ZSHE

Job-shadowing to rodzaj projektów, które polegają na wyjeździe do zagranicznej organizacji lub zaproszenia jej przedstawicieli w celu dzielenia się dobrymi praktykami, poznawania nowych metod pracy, wspólnego rozwoju obu instytucji i osób uczestniczących w tych inicjatywach. W listopadzie bieżącego roku 8 nauczycieli przedmiotów zawodowych z naszej szkoły weźmie udział w projekcie job shadowing nauczycieli w szkole Summa College, Summa Bussines w Eindhoven - Holandia. Przez cały tydzień nasi nauczyciele będą obserwować realia nauczania w holenderskiej szkole średniej. Wkrótce relacja z pobytu!

Wyniki rekrutacji do projektu

18 listopada 2017 r.  ogłoszono wyniki rekrutacji do udziału w kolejnym projekcie międzynarodowym realizowanych w naszej szkole. Grupa 30 uczniów weźmie udział w praktyce zagranicznej, tym razem w Barcelonie w Hiszpanii i Nicei we Francji. Rekrutacja trwała od 4 października 2017 r. i składała się
z trzech etapów: analizy formalnej aplikacji uczestnika, testu językowego i rozmowy kwalifikacyjnej.

Serdecznie gratulujemy wszystkim zakwalifikowanym uczestnikom.

Komisja Rekrutacyjna

WYNIKI REKRUTACJI.

Rekrutacja do projektu

„Innowacyjne  i skuteczne kształcenie zawodowe w ZSHE”- praktyki

uczniów i job shadowing nauczycieli w roku szkolnym 2017/2018

Praktyki naszych marzeń! Zapraszamy - Barcelona i Nicea czekają na uczniów ZSHE!

Komisja rekrutacyjna przypomina że kandydaci ubiegający się o zakwalifikowanie do udziału w projekcie „Innowacyjne  i skuteczne kształcenie zawodowe w ZSHE”- praktyki  uczniów i job shadowing nauczycieli w roku szkolnym 2017/2018 i na wyjazd na praktyki do Barcelony i Nicei

 powinni:

 • przystąpić do testu z języka angielskiego
 • zgłosić się na rozmowę kwalifikacyjną

Test z języka angielskiego odbędzie się w dniu 12 października 2017 r. (czwartek) o godzinie 14:30 w auli szkolnej.

Rozmowy kwalifikacyjne odbędą się:

 • Technik ekonomista – w dniu 13 października 2017 r. (piątek) od godz. 14:00 w sali nr 67
 • Technik handlowiec – w dniu 13 października 2017 r. (piątek) od godz. 14:00 w sali nr 67
 • Technik hotelarstwa – w dniu 11 października 2017 r. (środa) od godz. 8:30 klasa IIIe i IIIf oraz 17 października 2017 r. od godz. 8:00 klasa IIId w czytelni szkolnej

Listy imienne dostępne są u koordynatorów projektu: Barbary Gołubowskiej i Teresy Jerzewskiej-Palmer.

Na rozmowę kwalifikacyjną kandydaci powinni przynieść ze sobą prezentację multimedialną (max. 5. minutową) dotyczącą osobistej  motywacji do udziału w projekcie.

Rozmowa kwalifikacyjna odbywała się będzie w języku angielskim. Temat to predyspozycje do wykonywanego zawodu oraz umiejętności i cechy charakteru.

W razie pytań skontaktuj się z nami osobiście (koordynatorzy: Barbara Gołubowska i Teresa Jerzewska-Palmer) lub e-mailowo: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Rekrutacja do projektu

„Innowacyjne  i skuteczne kształcenie zawodowe w ZSHE”- praktyki

uczniów i job shadowing nauczycieli w roku szkolnym 2017/2018

Praktyki naszych marzeń! Zapraszamy - Barcelona i Nicea czekają na uczniów ZSHE!

Drodzy uczniowie klas III-ich! Od marzeń czas przejść do działania! Wykorzystajcie niepowtarzalną szansę jaką daje wam Program ERASMUS+  i nasza Szkoła.

Od 04 do 08 października 2017 roku trwa rekrutacja do projektu, w którym możecie:

 • nabyć potwierdzone certyfikatami nowe umiejętności i kompetencje,
 • zwiększyć mobilności edukacyjną i zawodową, poziom umiejętności językowych, konkurencyjność zawodową,
 • wzmocnić postawy otwartości oraz rozwijać kompetencje kluczowe np. inicjatywność
  i przedsiębiorczość,
 • planować karierę zawodową z uwzględnieniem ofert europejskiego rynku pracy.

Szczegóły dotyczące projektu znajdują się w „Regulaminie rekrutacji i udziału w projekcie”

Zapoznaj się z regulaminami rekrutacji i udziału w projekcie:

 • Regulamin udziału w projekcie – pobierz
 • Regulamin rekrutacji do projektu – pobierz
 • Skrócony Regulamin rekrutacji do projektu w roku szkolnym 2017/2018 – pobierz

i złóż komplet dokumentów (załączniki do regulaminu rekrutacji):

 • Zał. 1 – wypełniony formularz aplikacyjny – pobierz
 • Zał. 2 – podpisany regulamin uczestnictwa w projekcie – pobierz
 • Zał. 3 – podpisaną zgodę rodziców – pobierz
 • Zał. 4 – wypełnioną ankietę – pobierz

Dokumenty rekrutacyjne należy złożyć osobiście w Biurze Projektu sala nr 67 w godzinach od 9:00 – 14:00

Liczba miejsc ograniczona.

W razie pytań skontaktuj się z nami osobiście (koordynatorzy: Barbara Gołubowska i Teresa Jerzewska-Palmer) lub e-mailowo: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Na naszej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są niezbędne dla funkcjonowania strony, inne pomagają nam w ulepszaniu tej strony i doświadczeń użytkownika (Tracking Cookies). Możesz sam zdecydować, czy chcesz zezwolić na pliki cookie. Należy pamiętać, że w przypadku odrzucenia, nie wszystkie funkcje strony mogą być dostępne.