EKONOMIK ZŁOTĄ SZKOŁĄ 2023
        w rankingu PERSPEKTYW
europejska
karta
mobilności

Menu Główne

Dla chcącego nic trudnego - praktyki uczniów ZSHE w portugalskich firmach

 

Zakończenie projektu „Dla chcącego nie ma nic trudnego - praktyki uczniów ZSHE w portugalskich firmach”

Dnia 13 czerwca 2017 roku w Internacie Zespołu Szkół Handlowo - Ekonomicznych odbyła się konferencja podsumowująca dwuletni projekt „ Dla chcącego nie ma nic trudnego, praktyki uczniów ZSHE w portugalskich firmach”, realizowany w ramach programu Erasmus+.

Szkoła starając się stworzyć swoim uczniom kształcenie zawodowe na prawdziwie europejskim poziomie pozyskała fundusze w  kwocie 104 660 Euro. Projekt finansowany był  w całości ze środków Unii Europejskiej. Praktyki odbywały się  w Lizbonie - rok 2016 i  w Povoa de Varzim - 2017 rok. Celem projektu było  wspieranie uczniów kształcących się zawodowo na międzynarodowych rynkach pracy, ich doskonalenie zawodowe oraz późniejsza możliwość wykorzystania zdobytej wiedzy w praktyce.

Konferencja podsumowująca w/w projekt przebiegała zgodnie z programem:

  1. Powitanie gości.
  2. Wystąpienie dyrektora szkoły.
  3. Informacje o projekcie, jego założeniach, sposobie realizacji i rezultatach projektu.
  4. Wystąpienia i prezentacje multimedialne uczniów.
  5. Rozdanie uczestnikom dokumentów Europass Mobility i ECVET.
  6. Podziękowania dla osób pracujących przy projekcie.
  7. Poczęstunek.

  Konferencję otworzył Pan Wojciech Janowicz - Dyrektor ZSHE, który przywitał gości oraz  wyraził nadzieję, że dzięki takim praktykom zwiększają się szanse ucznia na znalezienie zatrudnienia, gdyż wzmacnia się jego pozycja na rynku pracy jako osoby z doświadczeniem zagranicznym oraz większą motywacją do pracy. Młodzież zyskała możliwość dokształcenia się w wybranym zawodzie, nauczyła się współpracy w międzynarodowym zespole, a także poznała standardy pracy w innym kraju europejskim Ponadto, jak podkreślają sami uczniowie podnieśli swoje kompetencje językowe, a dzięki otrzymanym certyfikatom, w tym m.in. Europass Mobility,, który jest uznawany na całym europejskim rynku pracy- wzbogacili swoje CV.

   Podczas konferencji o celach, podejmowanych działaniach i efektach stażu mówiły koordynatorki projektu, pani Renata Lubas i pani Jolanta Mieleszko a następnie jego uczestnicy. Uczniowie opowiadali o swoich przeżyciach i korzyściach płynących z udziału w projekcie staży zagranicznych, przedstawiali zakres podejmowanych przez nich zadań, a także mówili o atrakcyjnych formach spędzania czasu wolnego. Uzupełnieniem relacji uczniów były prezentacje multimedialne z wieloma zdjęciami z działań projektowych. W kolejnej części konferencji uczestnicy w formie scenek pokazali praktyczne umiejętności, które nabyli w czasie stażu zagranicznego. Uczniowie swobodnie wypowiadali się w języku angielskim, co jest jedną z wartości dodanych projektu.

Kluczowym punktem konferencji było wręczenie uczniom certyfikatów potwierdzających nabyte umiejętności zawodowe i językowe, dokumentu Europass – Mobilność, dokumentu ECVET, a także certyfikatów od portugalskich pracodawców i partnerów projektu. Wszystkie dokumenty wręczył Pan Dyrektor Wojciech Janowicz

   Uroczystość zakończył poczęstunek. Konferencja podsumowująca projekt odbyła się w niezwykłej atmosferze, dzięki której choć na chwilę poczuć można było magię, ekspresję i piękno kultury fado oraz przekonać się, jak wspaniale młodzież poradziła sobie z trudnymi i wymagającymi wyzwaniami stażu w Portugalii.

Zapraszamy na foto relację z konferencji podsumowującej projekt!

 

 

O projekcie „Dla chcącego nie ma nic trudnego…” w mediach krajowych i zagranicznych

 Ten europejski tydzień zwraca uwagę na doskonałość w kontekście kształcenia i szkolenia zawodowego. Kształcenie i szkolenie zawodowe sprawia, że młodzi ludzie szybciej znajdują zatrudnienie, i mogą one być dla każdego mądrym wyborem ułatwiający karierę zawodową.

Marianne Thyssen, unijna komisarz odpowiedzialna za zatrudnienie, sprawy społeczne, umiejętności
i mobilność pracowników

Komisja Europejska była organizatorem pierwszego Europejskiego Tygodnia Umiejętności Zawodowych (European Vocational Skills Week). Inicjatywa ta powstała, aby zachęcić ludzi do odkrywania, wykorzystywania i doskonalenia swoich talentów i umiejętności poprzez kształcenie zawodowe.

Nowe wydarzenie aktywnie wsparli koordynatorzy i uczestnicy projektu „Dla chcącego nie ma nic trudnego – praktyki uczniów ZSHE w portugalskich firmach”, pokazując w jaki sposób umiejętności zawodowe pozwalają na zdobycie dobrego zatrudnienia, wyrabiają ducha przedsiębiorczości, otwierają możliwości kariery zawodowej.

Prezentacja naszych talentów zdobyła uznanie szerokiego gremium, i jako jedni z nielicznych znaleźliśmy się w mediach!* Zapraszamy do obejrzenia filmu:)…

 

Cieszymy się, że jesteśmy częścią ogromnej międzynarodowej sieci podmiotów wspierających sektor kształcenia i szkolenia zawodowego.

* Europejski Tydzień Umiejętności Zawodowych, to 750 wydarzeń w całej Europie i ponad 50 w Polsce

To były Praktyki Naszych Marzeń!

Witajcie! Wróciliśmy!

Praktyki w portugalskich firmach dobiegły końca! Z całą odpowiedzialnością i jednogłośnie stwierdzamy –„Praktyki w Portugalii to były Praktyki Naszych Marzeń!!!”  Ciężko nam jeszcze tak do końca odnaleźć się w polskiej rzeczywistości ale wiemy, jak wiele  dał nam ten staż zagraniczny.

 Efekty naszego wyjazdu to między innymi:

- Zdobycie cennego doświadczenia zawodowego, referencji, kontaktów.
- Nabycie kwalifikacji kluczowych dla przyszłego zatrudnienia.
- Rozwój umiejętności komunikowania się w języku obcym.
- Nauka współpracy w wielokulturowym zespole.
- Nabycie nowej wiedzy teoretycznej i praktycznej.
- Rozwój umiejętności zawodowych na zagranicznym rynku pracy.
- Poznanie portugalskich miejsc pracy, ich funkcjonowania, zwyczajów  w środowisku pracy.
- Zapoznanie z kulturą i obyczajami Portugalii.
- Wzmocnienie pewności siebie pozwalającej na swobodne poruszanie się nie tylko na regionalnym, ale i na europejskim rynku pracy, itd.

Wszystkim dzięki, którym praktyki te doszły do skutkuDZIĘKUJEMY ZA NIEZAPOMNIANĄ PRZYGODĘ!!! ABRIGADO!!!

 Czas pożegnań był dla nas trudny! Bardzo zżyliśmy się z ludźmi, z którymi pracowaliśmy i organizacją która nami się „opiekowała”. EUROMOB  dziękujemy za wspaniały pobyt! Już tęsknimy!  Umieszczamy ostatnie zdjęcia z pobytu i pożegnań w Povoa de Varzim.

  A teraz chcieliśmy skierować kilka słów do naszych kolegów ze szkoły, głównie uczniów klas I i II. Pamiętajcie, warto się dobrze uczyć! My dzięki bardzo dobrej nauce, zachowaniu i wysokiej frekwencji mogliśmy skorzystać z praktyk za granicą! Wszystko jeszcze przed Wami!

Gimnazjalistów, zaś  zachęcamy do wyboru naszej szkoły.  Na pewno będziecie zadowoleni! Zapraszamy!!!

Czwarty tydzień praktyk w portugalskich firmach

My handlowcy i hotelarze już czwarty tydzień odbywamy praktyki w Portugalii. Czas tak szybko mija i nasze praktyki dobiegają końca. Prawdą jest, że już odrobinę tęsknimy za rodzinami, kolegami, szkołą i nawet nauczycielami, ale nadal z dużym zaangażowanie wykonujemy przydzielone nam zadania .

Hotelarzom najwięcej radości daje obsługa gości z różnych krańców świata, handlowcom zaś wykonywanie czynności związanych z magazynowaniem i przechowywaniem towarów oraz aranżacja wystaw.

 Coraz rzadziej towarzyszy nam stres. Zawsze możemy liczyć na kolegów z pracy, którzy wspierają nas w działaniach. W pracy ciągle zdobywamy nowe umiejętności, uczymy się pracy w zespole, zapoznajemy się z działaniem różnych urządzeń,  a także rozwijamy nasze kompetencje językowe. Komunikacja w języku angielskim i portugalskim sprawia nam coraz mniej problemów.

 W niedzielę 2 kwietna 2017 roku mieliśmy ostatnią, wyjazdową wycieczkę. Była więc okazja podziwiać przepiękne krajobrazy roztaczające się z punktu widokowego przy Sanktuarium św. Łucji w Viana do Castelo.  Z przyjemnością spacerowaliśmy klimatycznymi uliczkami miasta, nawet pogoda była naszym sprzymierzeńcem.  Kolejnym punktem na trasie naszej wycieczki była malownicza miejscowość Ponte de Lima, gdzie zachwycił nas most rzymski nad rzeką Limą.

Zapraszamy do obejrzenia kolejnej fotorelacji:  Praktyki zawodowe w Portugalii w ramach programu Erasmus+.

Wszystko co dobre szybko się kończy

W Portugalii odnotowujemy zmiany ,to kogoś żegnamy, to się witamy! W pracy jednak nigdy się nie obijamy, o dobre imię ZSHE dbamy!!!

W trzecim tygodniu praktyk dużo się u nas działo:

- Po dwóch tygodniach pożegnaliśmy panią Barbarę Gałecką – Chomiczewską. Na jej miejsce przyleciała pani Katarzyna Marcinkiewicz, która będzie teraz wspierała panią Renatę Lubas w opiece nad hotelarzami i handlowcami.

- Odbywały się kolejne dni monitoringu, podczas których dyrekcja szkoły oceniała naszą pracę.

- Ukończyliśmy 20 - godzinny kurs języka portugalskiego i mamy pierwsze certyfikaty.

- Byliśmy na wycieczce w Fatimie, najważniejszym po Lourdes sanktuarium pielgrzymkowym w Europie i w Aveiro – mieście kanałów, często nazywanym Wenecją Portugalii.

- Pożegnaliśmy również dyrekcję i panią Jolantę Mieleszko z grupą ekonomistów. Uroczysta kolacja w towarzystwie przedstawicielek EUROMOB pozostanie w naszej pamięci na długo! Wszyscy ekonomiści otrzymali certyfikaty z miejsc pracy i drobne gadżety. Niejednemu łezka zakręciła się w oku! Trochę wszystkim nam smutno ale już taka kolej rzeczy!

 Fotorelacje:

*monitoring ciąg dalszy(zdjęcia)

*kolejne wycieczki (zdjęcia)

*pożegnań nadszedł  czas  (zdjęcia)

Praktyki w Portugalii to czas pracy i niespodzianek

Czas tak szybko płynie!  Hotelarze i handlowcy rozpoczęli  trzeci tydzień praktyk, a ekonomiści są już prawie na finiszu!

Zamieniamy się między sobą stanowiskami w pracy. Mamy coraz lepszy kontakt z portugalskimi pracownikami. Miewamy jedynie drobne problemy z komunikacją (nie wszyscy Portugalczycy rozmawiają po angielsku), ale i z tym sobie radzimy.

Pod koniec drugiego tygodnia naszych staży niespodzianka.  Monitoring praktyk przez dyrekcję szkoły, która wizytowała nasze miejsca pracy. Wypadliśmy bardzo dobrze! Cieszą nas wysokie oceny portugalskich opiekunów praktyk i  pochwały dyrekcji szkoły. Potwierdzono, iż praktyki przebiegają zgodnie z programem i kwalifikacje, które zdobędziemy w Portugalii, zwiększą nasze szanse na zatrudnienie i ułatwią rozwój osobisty.

Kolejny weekend i kolejne zwiedzanie, tym razem wspólnie z dyrekcją. Byliśmy w Guimaraes - zabytkowym mieście, pierwszej stolicy kraju. Tam zwiedzaliśmy i podziwialiśmy średniowieczną starówkę i potężny zamek z siedmioma wieżami  z XI wieku.

Drugą miejscowość, którą odwiedziliśmy to Braga, kolebka chrześcijaństwa. A najsłynniejsza jej atrakcja to Santuario de Bom Jesus do Monte, położone na szczycie góry, skąd roztacza się przepiękny widok.

    Podczas weekendu czujemy się w Portugalii jak prawdziwi turyści , którzy spacerują, zwiedzają i kontemplują!  A wraz z poniedziałkiem z nowymi siłami i zapałem przystępujemy do pracy!!!

Pozdrawiamy! Saudarmos!

Fotorelacje  z:

       *powitania  dyrekcji

       *monitoringu w miejscach pracy

       *wycieczek do Guimaraes i Bragi

Pierwszy weekend w Portugalii i pierwsze atrakcje

Praktyki w Povoa de Varzim to nie tylko sama praca. Sobota i niedziela to czas odpoczynku. Atrakcjami tych dni są wycieczki kulturoznawcze.

 Pierwszego dnia weekendu w sobotę, tylko ekonomiści mieli wolne od praktyk. Tak więc, sześciu uczniów pod opieką pani Mieleszko i pani Gałeckiej – Chomiczewskiej  wyjechało na całodniową wycieczkę do Viana do Castelo. Jest to najbardziej malownicze miasto w Minho, północnym regionie Portugalii, w którym przebywamy.   W miejscowości tej urzekł nas widok  ze szczytu wzgórza  Monte de Santa Luiza na rzekę Limę płynącą w kierunku Atlantyku. Widok zapiera dech w piersiach! Podziwialiśmy też wznoszącą  się tam piękną nowoczesną bazylikę. Bardzo smakował nam obiad w klimatycznej restauracyjce na świeżym powietrzu i  pyszne portugalskie babeczki pasteis de nata.

 Drugi dzień  weekendu - niedziela  19 marca 2017 rok, wszyscy uczniowie mają wolne od pracy, a więc kolejna wycieczka! Tym razem Porto, drugie co do wielkości miasto w Portugalii. Jego życiodajną arterią jest rzeka Douro, której nabrzeże znalazło się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. W programie oprócz zwiedzenia najważniejszych zabytków  miasta mieliśmy rejs Pięciu Mostów. Podczas godzinnej wycieczki płynęliśmy w dół i górę rzeki pod słynnymi  mostami. Odwiedziliśmy także piwnice słynnego wina porto, gdzie wiele dowiedzieliśmy się na temat historii i produkcji trunku oraz skorzystaliśmy z degustacji. Warto było również powałęsać się po stromych , brukowych uliczkach i poczuć niepowtarzalną atmosferę tego miasta.

 Niestety czas szybko płynie i znów rozpoczęły się dni wypełnione pracą. Wierzymy, że wycieczki te pozostawią niezatarte wspomnienia, a słoneczna pogoda pozytywnie nastroiła nas do dalszej pracy!!!

Fotorelacja z wycieczek do:

*Viana do Castelo

 

*Porto

Czy to będą kolejne „praktyki naszych marzeń”?

  Już prawie tydzień praktyk w Povoa de Varzim za nami, to jest za hotelarzami  i handlowcami. W czwartek 16 marca 2017 roku rozpoczęli też praktyki ekonomiści.

 Hotelarze  pracują w hotelach trzy i czterogwiazdkowych: Hotel Melo Alvim, Hotel Santana, Hotel Axis Ofir, Hotel Santo Andre, Hotel São Felix , Absolute Design Hotel.

 Handlowcy w firmach Tattoon i  Casa Alves – materiais de construção lda, a ekonomiści w   księgowości szkół portugalskich.

 Wszyscy już zapoznaliśmy się z harmonogramem praktyk, strukturami miejsc pracy, pracownikami i rozpoczęliśmy prace w wymiarze 8 godzin dziennie. Zdobywamy nowe umiejętności i nowe doświadczenia.

 Rozpoczęły się również  lekcje portugalskiego z rodowitą Portugalką.

 Po praktykach mamy odrobinę wolnego czasu na zwiedzanie naszej urokliwej miejscowości jaką jest Povoa de Varzim. Chłoniemy jej klimat  z szumem oceanu w tle i wierzymy,  że Portugalia dostarczy nam jeszcze dużo  nowych, pozytywnych  wrażeń.

Niedługo weekend i  wycieczki, pierwsze w programie jest słynne Porto.  Już nie możemy się doczekać!

  Pozdrawiamy słonecznie i zapraszamy do oglądania pierwszej fotorelacji.

Fotorelacje z:

 * miejsc praktyk

 

  *czasu wolnego z oceanem w tle

Walizki spakowane, nastroje dobre!

Już w niedzielę 12 marca 2017 roku pierwsza grupa uczniów, szesnastu przedstawicieli klas III: hotelarze i handlowcy wylatują na miesięczne praktyki do Portugalii. Opiekę nad młodzieżą sprawować będą Panie: Renata Lubas i Barbara Gałecka-Chomiczewska, którą to po dwóch tygodniach zmieni Pani Katarzyna Marcinkiewicz.

 Kolejna grupa młodzieży sześciu ekonomistów pod opieką Pani Jolanty Mieleszko wylatuje trzy dni później 15 marca 2017 roku. Grupa ta na praktykach będzie dwa tygodnie.

W tym roku atrakcyjne miejsca staży czekają na młodzież w miejscowości Povoa de Varzim.

 9 marca 2017 roku odbyło się ostatnie spotkanie organizacyjne przed wylotem na praktyki. Miłym akcentem spotkania było wręczenie młodzieży drobnych gadżetów (przewodniki po Portugalii, koszulki z logo szkoły). Uczniowie w dobrych nastrojach pozowali do zdjęć.

Jesteśmy przekonani, że wszyscy godnie zaprezentują naszą szkołę. A Portugalia pomimo wczesnej wiosny przywita ich słońcem!!!

Kurs portugalskiego ukończony!

Dni szybko mijają. Wydawało się, że tak  niedawno 22 "szczęśliwców", którzy w tym roku wyjeżdżają na praktyki zagraniczne rozpoczynało kurs języka portugalskiego. A już kolejny etap realizacji działań projektowych "Dla chcącego nie ma nic trudnego..." poza naszymi  uczniami.

 Zajęcia odbywały się w weekendy, ciężko było ale opłaciło się!

 9 marca 2017 roku młodzież otrzymała certyfikaty ukończenia 50-godzinnego kursu języka portugalskiego.  GRATULUJEMY!

Uczniowie są przekonani, że wiedza zdobyta na kursie pomoże im w praktykach w Lizbonie!

Na naszej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są niezbędne dla funkcjonowania strony, inne pomagają nam w ulepszaniu tej strony i doświadczeń użytkownika (Tracking Cookies). Możesz sam zdecydować, czy chcesz zezwolić na pliki cookie. Należy pamiętać, że w przypadku odrzucenia, nie wszystkie funkcje strony mogą być dostępne.