Dlaczego technik hotelarstwa?
W trakcie 5-letniej edukacji na przedmiotach ogólnych przygotowujesz się do zdania matury, zaś dzięki treściom realizowanym na przedmiotach zawodowych i praktykach zdobywasz dwie kwalifikacje:
Po ukończeniu szkoły dają one tytuł technika hotelarstwa. Zdobycie ich uwarunkowane jest zdaniem egzaminów zawodowych z tych kwalifikacji.
Praktycznie!
Realizując program praktyk współpracujemy z najlepszymi hotelami w Białymstoku i w kraju. Zapewniamy zdobycie doświadczenia zawodowego już na poziomie szkoły ponadgimnazjalnej. Aktualnie nasi uczniowie odbywają praktyki w hotelach: Cristal, Royal, Traugutta 3, Ibis Styles, Gołębiewski, Branicki, Esperanto, Aristo, Podlasie, Lipowy Most, Trio, Santana, Silver, Titanic, Villa Tradycja, Willa Pastel, Gościnna Kamienica, Leśny .
Co możesz po hotelarstwie?
Kończąc naukę w zawodzie technik hotelarstwa jesteś przygotowany
aby kontynuować edukację na uczelni wyższej. Ponadto pracę znajdziesz w zakładach hotelarskich, ośrodkach wypoczynkowych, zakładach uzdrowiskowych, pensjonatach, zajazdach, gościńcach, schroniskach, kwaterach prywatnych, a także w bazach ruchomych: promowej,żeglugowej, kolejowej, lotniczej, w hotelach, seatelach, flaytelach i innych instytucjach posiadających bazę noclegową. Może być zatrudniony w organach administracji samorządowej zajmujących się usługami hotelarskimi, a także w branżowych organizacjach i stowarzyszeniach.Możesz prowadzić własną działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług hotelarskich.
Absolwent szkoły prowadzącej kształcenie w zawodzie technik hotelarstwa powinien być przygotowany do wykonywania zadań zawodowych:
1) w zakresie kwalifikacji HGT.03. Obsługa gości w obiekcie świadczącym usługi hotelarskie:
2) w zakresie kwalifikacji HGT.06. Realizacja usług w recepcji:
W dniach od 2 do 7 kwietnia 2013 roku 45 uczniów klas Technikum Hotelarstwa uczestniczyło w wyjeździe edukacyjnym promującym dobre praktyki biznesowe w branży turystyczno-hotelarskiej. Wyjazd zrealizowany został w projekcie „Uczeń – najlepsza inwestycja” współfinansowanym przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Przyszli hotelarze zapoznali się z pracą najlepszych hoteli w Polsce północnej i północno-wschodniej:
- w Kołobrzegu - Arka Medical SPA i Hotel AQUARIUS SPA,
- w Trójmieście - Dwór Oliwski, Holiday Inn, Hotel Hilton, Sheraton Sopot Hotel
- w okolicy Ostródy - Hotel SPA Dr Irena Eris
- w Lidzbarku Warmińskim - Hotel Krasicki,
- w Rynie - Hotel Zamek RYN.
W czasie wyjazdu na uczniowie zwiedzili wiele ciekawych miejsc i uczestniczyli w różnorodnych imprezach, np. spektakl teatralny czy kolacja bankietowa połączona z karaoke.
W okresie ferii zimowych 35 uczniów Zespołu Szkół Handlowo – Ekonomicznych w Białymstoku kształcących się w zawodzie technik hotelarstwa doskonaliło swoje praktyczne umiejętności uczestnicząc w 8-godzinnym szkoleniu specjalistycznym – ETYKIETA W HOTELU.
Szkolenie zostało zorganizowane w ramach projektu „Uczeń-najlepsza inwestycja” (POKL, Priorytet IX. Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach, Działanie 9.2. Podniesienie atrakcyjności i jakości szkolnictwa zawodowego).
Miejscem szkolenia był HB PROJEKT Sp. z o.o. (Hotel Branicki) z siedzibą przy ul. Zamenhofa 25 w Białymstoku. Tu pod czujnym okiem eksperta Pana Marka Grzesiaka uczniowie zdobywali umiejętności stosowania etykiety hotelowej. Wszystkim uczestnikom bardzo podobały się tego typu zajęcia praktyczne, tym bardziej, że jednym z punktów szkolenia było przyjęcie bankietowe.
18 stycznia klasy hotelarskie II d i III f uczestniczyły w wycieczce zawodoznawczej do Hotelu Esperanto*** w Białymstoku. Młodzież mogła poznać nowy hotel dzięki uprzejmości pani Justyny Lewkowicz – menedżera hotelu. Uczniowie zwiedzili część noclegową obiektu oraz restaurację. Zadawali szereg pytań personelowi hotelowemu, który z chęcią i dużą otwartością na nie odpowiadał. Z zaciekawieniem słuchali o koncepcji powstania hotelu Esperanto, oryginalnej ofercie oraz tradycjach związanych z językiem esperanto i jego twórcą. Wycieczkę zorganizowały panie Marta Spisak i Renata Lubas w ramach praktycznej nauki zawodu.
9 stycznia 2013 r w Warszawie odbył się Okręgowy Etap Olimpiady Wiedzy Hotelarskiej. Naszą szkołę reprezentowały uczennice klasy IV E: Agnieszka Marciszewska i Ewa Rygasiewicz pod fachową opieką pani Marty Spisak. Dziewczyny zmierzyły się z testem, który zawierał 80 pytań, obejmujących swoim zakresem szeroką tematykę hotelarstwa, gastronomii oraz aktualności branżowych. Z niecierpliwością czekamy na wyniki, które zostaną ogłoszone dopiero po zebraniu prac ze wszystkich okręgów w Polsce.
15 grudnia 2012 r. uczennice klasy IV E – Ewa Rygasiewicz, Magdalena Olesiewicz i Agnieszka Winkiewicz wraz z wychowawcą p. Martą Spisak uczestniczyły w Regionalnym Forum Hotelarstwa i Gastronomii, zorganizowanym przez Wyższą Szkołę Menadżerską w Białymstoku. Uczennice zakwalifikowały się do forum, wypełniając formularz testowy zamieszczony na stronie uczelni.
Po wysłuchaniu prelekcji wykładowców WSM w Białymstoku oraz wystąpienia pani Dżannety Bogdanowicz – właścicielki Tatarskiej Jurty w Kruszynianach, przeprowadzono konkurs wiedzy z zakresu hotelarstwa i gastronomii. 44 uczestników z województwa podlaskiego musiało zmierzyć się z testem, składającym się z 20 pytań. W oczekiwaniu na wyniki uczestnicy mogli skosztować tatarskich przysmaków, przygotowanych specjalnie na tę okazję przez Państwa Bogdanowicz.
Po krótkiej przerwie ogłoszono wyniki. Uczennica naszej szkoły – Agnieszka Winkiewicz doskonale poradziła sobie z testem, zajmując II miejsce. Wszyscy uczestnicy oraz nauczyciele przygotowujący uczniów dostali podziękowania za udział w Forum a najlepsi uczniowie i opiekunowie otrzymali nagrody pieniężne.
Serdecznie gratulujemy Agnieszce i życzymy dalszych sukcesów.
12 grudnia 2012 r. klasa I d uczestniczyła w wycieczce zawodoznawczej do Hotelu Podlasie** w Białymstoku. Gospodarzem spotkania była pani Anna Narel – menager hotelu, która podzieliła się z uczestnikami swoim doświadczeniem w branży hotelarskiej. Uczniowie mogli zwiedzić poszczególne działy obiektu i poznać praktyczną stronę pracy w hotelu. Była to kolejna lekcja w ramach warsztatów zawodowych organizowanych przez panie Martę Spisak oraz Małgorzatę Kanclerz.
12 listopada 2012 r. odbył się w naszej szkole Dzień Hotelarza w ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości. W tym roku zaszczyciła nas swoją obecnością pani Anna Narel – manager hotelu Podlasie** w Białymstoku. Nasze klasy hotelarskie II d, III f. IV e i IV f z zainteresowaniem wysłuchały wykładu pani Anny, która przedstawiła zebranym, swoją przygodę z hotelarstwem. Pani manager w szczególności podkreśliła ważną rolę personelu w pracy hotelu i konieczność ciągłego dokształcania. Na zakończenie spotkania uczniowie zasypali gościa gradem pytań dotyczących funkcjonowania hotelu na lokalnym rynku, konkurencji oraz świadczonych przez hotel usług.
Spotkanie z panią Anną Narel było cennym doświadczeniem dla zebranych. Kolejny raz okazało się, że teoria nigdy nie zastąpi praktyki. Spotkanie zorganizowały panie Marta Spisak i Renata Lubas.
Dnia 5 listopada 2012 odbył się I etap V Olimpiady Wiedzy Hotelarskiej, w którym wzięli udział uczniowie klasy czwartej technikum hotelarskiego. Uczestnicy otrzymali test jednokrotnego wyboru, składający się z 50 pytań. Zakres testu obejmował zagadnienia z przedmiotów: organizacja pracy w hotelarstwie, obsługa konsumenta, marketing usług hotelarskich, język angielski zawodowy oraz aktualności ze strony internetowej www.hotelarze.pl. Najlepiej z tym zadaniem poradziły sobie dwie uczennice klasy IV e: Agnieszka Marciszewska i Ewa Rygasiewicz. Uczennice będą reprezentowały naszą szkołą w etapie Okręgowym, który odbędzie się 9 stycznia 2013 roku w Warszawie. Gratulujemy i życzymy powodzenia!
Dnia 24 października 2012 roku klasa I d uczestniczyła w wycieczce zawodoznawczej do hotelu 3 TRIO w Białymstoku. Dzięki uprzejmości właścicieli i pani Kasi Bierć (pracownik działu marketingu) młodzież mogła poznać pracę hotelu od zaplecza. W ramach wycieczki uczniowie wysłuchali wykładu na temat funkcjonowania hotelu, a następnie zwiedzili hotel: dział recepcji, noclegowy, gastronomiczny oraz zaplecze konferencyjne. Była to wspaniała lekcja praktyki zorganizowana przez panią Martę Spisak.