Dlaczego technik hotelarstwa?
W trakcie 5-letniej edukacji na przedmiotach ogólnych przygotowujesz się do zdania matury, zaś dzięki treściom realizowanym na przedmiotach zawodowych i praktykach zdobywasz dwie kwalifikacje:
Po ukończeniu szkoły dają one tytuł technika hotelarstwa. Zdobycie ich uwarunkowane jest zdaniem egzaminów zawodowych z tych kwalifikacji.
Praktycznie!
Realizując program praktyk współpracujemy z najlepszymi hotelami w Białymstoku i w kraju. Zapewniamy zdobycie doświadczenia zawodowego już na poziomie szkoły ponadgimnazjalnej. Aktualnie nasi uczniowie odbywają praktyki w hotelach: Cristal, Royal, Traugutta 3, Ibis Styles, Gołębiewski, Branicki, Esperanto, Aristo, Podlasie, Lipowy Most, Trio, Santana, Silver, Titanic, Villa Tradycja, Willa Pastel, Gościnna Kamienica, Leśny .
Co możesz po hotelarstwie?
Kończąc naukę w zawodzie technik hotelarstwa jesteś przygotowany
aby kontynuować edukację na uczelni wyższej. Ponadto pracę znajdziesz w zakładach hotelarskich, ośrodkach wypoczynkowych, zakładach uzdrowiskowych, pensjonatach, zajazdach, gościńcach, schroniskach, kwaterach prywatnych, a także w bazach ruchomych: promowej,żeglugowej, kolejowej, lotniczej, w hotelach, seatelach, flaytelach i innych instytucjach posiadających bazę noclegową. Może być zatrudniony w organach administracji samorządowej zajmujących się usługami hotelarskimi, a także w branżowych organizacjach i stowarzyszeniach.Możesz prowadzić własną działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług hotelarskich.
Absolwent szkoły prowadzącej kształcenie w zawodzie technik hotelarstwa powinien być przygotowany do wykonywania zadań zawodowych:
1) w zakresie kwalifikacji HGT.03. Obsługa gości w obiekcie świadczącym usługi hotelarskie:
2) w zakresie kwalifikacji HGT.06. Realizacja usług w recepcji:
To znowu My - Tym razem relacje z ostatnich dni pobytu w Hiszpanii rozpoczynamy w języku polskim. Już niedługo spotkamy się w Polsce, w Białymstoku, w naszej szkole.
Pisaliśmy już o pracy w hotelach, czas więc o przyjemnościach, czyli o tygodniu pełnym wrażeń! Popołudnia i dni wolne od pracy mamy bardzo urozmaicone dzięki naszym opiekunkom. Dwie ostatnie niedziele spędziliśmy na wycieczkach. Byliśmy w miejscowości Cullera i w Barcelonie.
Cullera - niewielka miejscowość. Podziwialiśmy tam widoki wysoko nad poziomem morza oraz cieszyliśmy się słońcem, które świeci z pełną siłą.
Barcelona - czyż trzeba coś więcej dodawać??!! Dla tych mniej zorientowanych to nie tylko piłka nożna! Zauroczył tam nas Park Guell, architektura A.Gaudiego, Sagrada Familia-secesyjny kościół, ulica La Rambla i port. Zdjęcia mówią same za siebie!
Jak już wspominaliśmy, w wolne od pracy lub po pracy, chłoniemy klimaty hiszpańskie. Wraz z naszymi polskimi opiekunkami byliśmy na pokazie tańca flamenco i na wycieczce piętrowym autobusem (podziwialiśmy historyczna część miasta z pewnej perspektywy).
Wrażenia niezapomniane!!!.
Za dwa dni będziemy już w Polsce.
POZDRAWIAMY!!! Do zobaczenia!!!
Nie do wiary to już ponad trzy tygodnie minęły! Nasze praktyki powoli dobiegają końca. Miniony tydzień był jednym z najbardziej pracowitych i pełnych wrażeń! Tak przyzwyczailiśmy się do pracy w naszych hiszpańskich hotelach i do ludzi, z którymi współpracujemy, że nawet wyczerpujący dzień pracy nie jest dla nas straszny.
Zastanawiacie się pewnie cóż robimy w naszych hotelach?! Codziennie mamy do przygotowania kilkanaście pokoi. Nasza rekordzistka, pewna panna "N", przygotowała 35 pokoi w ciągu 8 godzin pracy. Nie myślcie, że to takie proste! W charakterze pokojówki może pracować osoba cechująca się sprawnością fizyczną, dokładnością, odpornością na stres. Sprawdzamy się - to My uczniowie Ekonomika!
Praca recepcjonisty to stały kontakt z ludźmi. Musimy być komunikatywni, otwarci, uczciwi, dyskretni. Praca kelnera czy pobyt w kuchni też idzie nam całkiem nieźle. A oto i zdjęcia z naszych stanowisk pracy podziwiajcie.
Już drugi tydzień naszego pobytu w Hiszpanii dobiega końca. Za nami prawie dwa tygodnie praktyk. Pracujemy w Walencji w takich hotelach jak: Hotel Renasa, Hotel Sol Y Playa, Hotel Beatriz Rey Don Jaime, Hotel NH Las Artes, Hotel VillaCarlos. Pierwsze trzy dni to była organizacja pracy w hotelu, poznaliśmy strukturę organizacyjno-prawną, dokumentację, przepisy BHP. Pracujemy pięć dni w tygodniu. Początki jak wszędzie były trochę trudne, ale powoli nabieramy doświadczenia. Nasi współpracownicy pomagają nam wdrożyć się w rytm pracy, udzielają odpowiedzi na nurtujące nas pytania. Ale… "nie samą praktyką człowiek żyje", dlatego też po owocnych godzinach pracy mieliśmy trochę atrakcji. Zwiedzaliśmy Miasto Sztuki i Nauki, gdzie zachwyciło nas Oceanarium. Upalny hiszpański klimat udaje nam się "ochłodzić" pysznymi hiszpańskimi lodami. W ten czwartek, z okazji 18 urodzin naszego kolegi Mariusza wybraliśmy się na pizzę. Pizza była smaczna, ale bardziej smakował nam tort czekoladowy. Atmosfera iście Hiszpańska! Pozdrowienia z Walencji.
Adios !
Dzisiaj, podzieleni na dwie grupy, wraz z nauczycielami, udaliśmy się do hoteli, w których odbędziemy praktykę. Zostaliśmy przydzieleni do konkretnych działów- od housekeeping'u, przez restaurację, aż po kuchnię. Personel hotelowy jest bardzo miły - wszyscy udzielają nam cennych wskazówek i pomagają. Komunikacja odbywa się w języku hiszpańskim, więc tym samym mamy szansę na doskonalenie umiejętności językowych, które nabyliśmy podczas kursu w Polsce i Hiszpanii.
Walencja jest miastem zabytkowym, lecz jednocześnie nowoczesnym. Bardzo nam się tu podoba, a pogoda nas rozpieszcza.
Gorąco pozdrawiamy ZSHE! :)
Minęły co prawda dopiero 4 dni od naszego przyjazdu do Hiszpanii, ale pragniemy przekazać już relacje z pierwszego krótkiego etapu naszej praktyki.
Podróż znieśliśmy bardzo dzielnie. 90% spośród nas leciało po raz pierwszy i możemy powiedzieć było "ekscytująco". Walencja przywitała nas pięknym słońcem i 28 stopniową temperaturą. Przedstawicielka ESMOVII, firmy która się nami opiekuje powitała nas i rozwiozła wszystkich na kwatery do rodzin hiszpańskich. Mieszkamy w centrum Walencji, część z nas w najbogatszej dzielnicy tego miasta, w zabytkowych kamienicach. Po 3 dniach możemy powiedzieć, że rodziny, u których gościmy to przesympatyczni ludzie. Pokoje i jedzenie - iście hiszpańskie. Trzy pierwsze dni to był intensywny kurs języka hiszpańskiego. Tak naprawdę to było seminarium kulturowo - językowe, z którego jesteśmy bardzo zadowoleni. Byliśmy już też na wycieczce po mieście - "Walencja w pigułce" i na wyjściu kulturowym - Nauka gotowania Paelli. Bardzo smaczne danie - Polecamy! Nad morze również udało nam się dotrzeć, plaże szerokie, morze ciepłe.
Hiszpańska Grupa EKONOMIKA
W Hiszpanii już lato!
Mało kto pewnie pamięta, że to już rok jak nasi uczniowie wrócili z praktyk w słonecznej Italii.
Teraz czeka na nas Hiszpania!
Już w niedzielę 11 maja 2014 r. grupa 16 uczniów Ekonomika – kształcących się w zawodzie technik hotelarstwa z klasy IId i IIId, pod opieką pani Marty Wolniakowskiej i pani Jolanty Mieleszko wyjeżdżają na praktyki do hoteli w przepięknym, hiszpańskim mieście Walencja. Uczniowie cieszą się, ale i bardzo przeżywają ten wyjazd. Mają nadzieję, że dobrze się zaprezentują i sprostają wymogom hiszpańskich pracodawców. Obiecali cotygodniowe relacje z pobytu w Hiszpanii. Zapraszamy, więc do regularnego odwiedzania naszej strony. Dziś zamieszczamy zdjęcia z najbardziej znanych miejsc w Walencji, póki co, jeszcze bez naszych uczniów.
W dniach od 2 do 6 kwietnia 2014 roku 45 uczniów kształcących się w zawodzie technik hotelarstwa uczestniczyło po raz kolejny w wyjeździe edukacyjnym promującym dobre praktyki biznesowe w branży turystyczno-hotelarskiej. Wyjazd zorganizowano w ramach projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej: „Uczeń – najlepsza inwestycja”.
Uczestnicy wyjazdu uczestniczyli w bardzo ciekawych zajęciach w najlepszych hotelach w Polsce. Przykładowa tematyka spotkań w hotelach: „Przykłady wzorowo funkcjonujących hoteli”, „Rekreacja w hotelu ze szczególnym uwzględnieniem spa” czy „Gastronomia w hotelu”. W trakcie wizyt obserwowano pracę hoteli ze szczególnym uwzględnieniem działu recepcji, działu gastronomicznego, spa, służby pięter oraz działań marketingowych.
Hotele, w których gościli uczestnicy wyjazdu to: Hotel Bulwar**** i Hotel COPERNICUS***** w Toruniu, Blow Up Hall*****, City Park Hotel & Residence***** i IBB Andersia Hotel**** w Poznaniu, Hotel Brzoza **** w Bydgoszczy, Hotel Double Tree by Hilton (pomnik polskiego kina) i Hotel Andel’s**** w Łodzi oraz Hotel Bristol*****, Hotel Rialto***** i Hotel The Westin***** Warsaw w Warszawie.
- układanie ręczników w czasie zajęć edukacyjnych w hotelu Brzoza, Natalia Wąsecka i Karolina Nowikow,
–zajęcia edukacyjne dotyczące służby pięter w Hotelu Brzoza, od prawej: Krzysztof Kuć, Karolina Nowikow, Izabela Gaińska, Daria Dominika Leczuk, Marta Wojtach, Damian Żero, Maciej Odachowski, Angelika Zalewska, Dominika Szmurło, Adam Trusiak, Piotr Mężyński, Dariusz Zajkowski, Jakub Pylik, Jakub Fiedoruk, Krzysztof Bobrowski, Kamil Dąbrowski,
– zajęcia w Muzeum Mydła i Brudu, od prawej: Mariusz Mirochna, Kamil Dąbrowski, Natalia Wasiluk, Monika Dziadel, Krzysztof Kuć, Natalia Nowikow, Maciej Odachowski
- Dom Ledend w Toruniu: Adam Trusiak, Dariusz Zajkowski, Natalia Wąsecka, Elwira Maciejewska, Urszuka Żarkowska,
– grupa przed wejściem do Hotelu Bulwar w Bydgoszczy,
– zajęcia w hotelu City Park w Poznaniu (*****).
22 kwietnia 2014 r. uczniowie klas hotelarskich uczęszczający w kursach branżowego języka rosyjskiego i niemieckiego brali udział w wycieczce do białostockiego hotelu Villa Tradycja. Opiekunami i organizatorami wycieczki były panie Jolanta Dawidziuk, Jolanta Mieleszko i Renata Lubas.
Manager hotelu zapoznała uczniów z trybem pracy hotelu, obowiązkami pracowników na poszczególnych stanowiskach, usługami świadczonymi przez hotel, wymaganiami gości i udzieliła wyczerpujących odpowiedzi na wszystkie pytania uczniów i nauczycieli. Uczniowie zwiedzili hotel, „podglądali” pracę pokojowej, barmana i recepcjonisty.
Młodzież skorzystała z okazji i sprawdziła w praktyce swoją znajomość języków obcych. Posługując się językiem niemieckim i rosyjskim mieli okazję przeprowadzić dialog z obsługą hotelu i gośćmi.
>
>
20 listopada 2013 r. w sali konferencyjnej internatu
Zespołu Szkół Handlowo-Ekonomicznych odbyło się podsumowanie projektu mobilności
realizowanego ze środków Komisji Europejskiej w ramach Programu Uczenie się
przez całe życie. Udział w konferencji wzięli uczestnicy projektu – 16 uczniów
naszej szkoły wraz z rodzicami, osoby zaangażowane w działania projektowe ze
strony szkoły oraz reporterzy lokalnych mediów.
Pani dyrektor Alina Kuptel serdecznie przywitała wszystkich zebranych gości. Następnie koordynator projektu Wioletta Wilda przedstawiła w formie prezentacji multimedialnej założenia, cele i rezultaty zrealizowanych działań. Uczennice – Monika Dziadel i Anna Kiełbaszewska zaprezentowały sprawozdanie z poszczególnych etapów projektu. Ukazano zdjęcia z pracy we włoskich hotelach: Hotelu Termianal Palace &Spa, Hotelu Arinimum, Hotelu Villa Adriatica, Hotelu Telstar, Hotelu Boemia, Hotelu Panama Majestic. W kolejnej części konferencji uczestnicy w formie scenek: rezerwacja telefoniczna, rezerwacja osobista oraz obsługa konsumenta wykazali praktyczne umiejętności jakich nabyli w czasie stażu zagranicznego. Uczniowie wypowiadali się swobodnie w języku angielskim, co jest jedną z wartości dodanych projektu. Poza tym wskazano na pozostałe korzyści dla benficjentów projektu „Staż zagraniczny-szansą dla młodego hotelarza”: rozwój umiejętności społecznych, w tym umiejętności współpracy w zespole wielokulturowym, nowe umiejętności zawodowe, zwiększenie kreatywności i mobilności przy poszukiwaniu pracy.
Istotnym punktem konferencji było wręczenie certyfikatów potwierdzających nabyte umiejętności zawodowe i językowe. Po raz pierwszy w historii szkoły uczniowie otrzymali dokumenty Europass - Mobilność. Podstawową zaletą certyfikatu Europass-Mobilność, jest jego uniwersalność. Wynika ona ze wspólnych dla wszystkich krajów zasad jego przyznawania oraz identyczny zakres informacji w nich zawartych, bez względu na kraj wydający dokument. Dzięki temu pracodawcy w całej Unii Europejskiej otrzymują od kandydatów do zatrudnienia, pochodzących z całego obszaru UE, tak samo wyglądające potwierdzenie nabycia kwalifikacji. Dodatkowo promocja prowadzona w ramach programu Europass zbudowała bardzo dobrą znajomość certyfikatu we wszystkich krajach unijnych. Nasi uczniowie otrzymali także certyfikaty od włoskich pracodawców, dwa certyfikaty z kursów języka włoskiego, certyfikaty partnerów projektu – ZSHE i Sistema Turismo.
W czasie
konferencji można było obejrzeć ciekawą wystawę zdjęć ukazującą pracę
uczestników stażu w Rimini na różnych stanowiskach pracy. Po spotkaniu na
zebranych gości czekał smaczny poczęstunek, który mogli konsumować przy
dźwiękach włoskich przebojów. Uczestnicy projektu „zakochani we Włoszech”
zaśpiewali wspólnie „L'italiano”.
Wioletta Wilda
Artykuł i relacja audio z konferencji - http://www.radio.bialystok.pl/wiadomosci/index/id/105842 |
Strona 4 z 6