EKONOMIK ZŁOTĄ SZKOŁĄ 2023
        w rankingu PERSPEKTYW
europejska
karta
mobilności

 NOWOCZESNA SZKOŁA   -   ATRAKCYJNY ZAWÓD                Technik ekonomista              Technik handlowiec             Technik hotelarstwa

Linia ZHSE

Menu Główne

Technik Hotelarstwa

Technik Hotelarstwa

     Dlaczego technik hotelarstwa?  

W trakcie 5-letniej edukacji na przedmiotach ogólnych przygotowujesz się do zdania matury, zaś dzięki treściom realizowanym na przedmiotach zawodowych i praktykach  zdobywasz dwie kwalifikacje:

 1. HGT.06. Realizacja usług w recepcji.
 2. HGT.03. Obsługa gości w obiekcie świadczącym usługi hotelarskie.

Po ukończeniu szkoły dają one tytuł technika hotelarstwa. Zdobycie ich uwarunkowane jest zdaniem egzaminów zawodowych z tych kwalifikacji.

 

   Praktycznie!  

 

Realizując program praktyk współpracujemy z najlepszymi hotelami w Białymstoku i w kraju. Zapewniamy zdobycie doświadczenia zawodowego już na poziomie szkoły ponadgimnazjalnej. Aktualnie nasi uczniowie odbywają praktyki w hotelach: Cristal, Royal, Traugutta 3, Ibis Styles, Gołębiewski, Branicki, Esperanto, Aristo, Podlasie, Lipowy Most, Trio, Santana, Silver, Titanic, Villa Tradycja, Willa Pastel, Gościnna Kamienica, Leśny .

   Co możesz po hotelarstwie?  

Kończąc naukę w zawodzie technik hotelarstwa jesteś przygotowany
aby kontynuować edukację na uczelni wyższej. Ponadto pracę znajdziesz w zakładach hotelarskich, ośrodkach wypoczynkowych, zakładach uzdrowiskowych, pensjonatach, zajazdach, gościńcach, schroniskach, kwaterach prywatnych, a także w bazach ruchomych: promowej,żeglugowej, kolejowej, lotniczej, w hotelach, seatelach, flaytelach i innych instytucjach posiadających bazę noclegową. Może być zatrudniony w organach administracji samorządowej zajmujących się usługami hotelarskimi, a także w branżowych organizacjach i stowarzyszeniach.Możesz prowadzić własną działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług hotelarskich.

     Absolwent szkoły prowadzącej kształcenie w zawodzie technik hotelarstwa powinien być przygotowany do wykonywania zadań zawodowych:

     1) w zakresie kwalifikacji HGT.03. Obsługa gości w obiekcie świadczącym usługi hotelarskie:

 • a) utrzymywania czystości i porządku w obiekcie świadczącym usługi hotelarskie,
 • b) przygotowywania i podawania śniadań,
 • c) organizowania usług dodatkowych w obiekcie świadczącym usługi hotelarskie;

    2) w zakresie kwalifikacji HGT.06. Realizacja usług w recepcji:

 • a) rezerwacji usług hotelarskich,
 • b) obsługi gości w recepcji

 

„Usługi hotelarskie w ruchomej bazie noclegowej i obsługa finansowa gości indywidualnych i zbiorowych (grup)” - prelekcja z cyklu "Z pasją o hotelarstwie"

18 grudnia 2014 roku odbyło się kolejne spotkanie z ekspertem z cyklu z PASJĄ O HOTELU w ramach projektu „PEWNIE W PRZYSZŁOŚĆ” – nowoczesna edukacja i kompetencje uczniów technikum hotelarskiego ZSHE. Klasy IId i IIe miały okazję wysłuchać wykładu Pani Joanny Dołmatow, która przybliżyła uczniom temat: „Usługi hotelarskie w ruchomej bazie noclegowej i obsługa finansowa gości indywidualnych i zbiorowych (grup)”. Właścicielka biura podróży Prestige Travel i wieloletnia pilotka wycieczek opowiedziała o specyfice i metodyce pracy pilota wycieczek oraz o współpracy między biurem podróży a obiektami noclegowymi i gastronomicznymi.

"Kluczowe czynnikiI sukcesu w branży hotelarskiej" - prelekcja z cyklu "Z pasją o hotelarstwie"

W dniu 16.12.2014 r. uczniowie ZSHE kształcący się w zawodzie technik hotelarstwa uczestniczyli  w  spotkaniu z Panią Moniką Wiensko kierownikiem  marketingu  hotelu ARISTO w Białymstoku.

Prelekcję  "KLUCZOWE CZYNNIKI SUKCESU W BRANŻY HOTELARSKIEJ” zorganizowano
w ramach projektu  „PEWNIE W PRZYSZŁOŚĆ – nowoczesna edukacja i kompetencje uczniów technikum hotelarstwa ZSHE” , POKL, Priorytet IX.  Rozwój wykształcenia i kompetencji
w regionach, Działanie 9.2.  Podniesienie atrakcyjności i jakości szkolnictwa zawodowego.

„Usługi hotelowe w transporcie lotniczym” - prelekcja z cyklu "Z pasją o hotelarstwie"

15 grudnia 2014 roku odbyło się spotkanie z ekspertem z cyklu z PASJĄ O HOTELU w ramach projektu „PEWNIE W PRZYSZŁOŚĆ” – nowoczesna edukacja i kompetencje uczniów technikum hotelarskiego ZSHE.  Klasy II d i II e miały okazję wysłuchać wykładu państwa Pauliny i Macieja Sawickich, którzy przybliżyli uczniom temat „Usługi hotelowe w transporcie lotniczym”. Z własnego doświadczenia, podróżnicy i autorzy bloga „gapienamapie.pl”, opowiedzieli o pasjonujących podróżach lotniczych. Uczniowie klas hotelarskich mogli przenieść się wirtualnie w okolice Wielkiego Kanionu, Goblin Valley i Arches Parku.

Wspomnienia z Dnia Hotelarza

Zapraszamy do przeczytania wspomnień z Dnia Hotelarza, napisanych przez uczennice klasy 1D – Sylwię Bochenek i Edytę Mróz.

Tanie podróżowanie

18 listopada odbył się w naszej szkole Dzień Hotelarza. Na spotkanie przybyło do nas małżeństwo podróżników – Paulina i Maciej Sawiccy , którzy poprowadzili prelekcję pt.: ,,Jak tanio podróżować’’.

           Sami od kilku lat podróżują po świecie i podkreślają, że wcale nie kosztuje to dużo. Odwiedzili wiele krajów za przyzwoitą cenę. Przepis jest bardzo prosty i mieści się w trzech kwestiach: zmiany systemu przekonań, wybrania naszych priorytetów i kombinowania. Kombinować można zaczynając od noclegów, poprzez bilety, a kończąc na pracy lub przyjemnościach.

Loty

        Jeśli lecisz samolotem, sprawdź najpierw kilku przewoźników i porównaj oferowane przez nich ceny. Może okazać się, że zdecydowanie się na jedną przesiadkę więcej obniży koszt podróży o połowę lub też wyjazd z innego miasta niż to główne da Ci kilkadziesiąt/kilkaset złotych zaoszczędzonych pieniędzy. Warto pamiętać, że za nasz bagaż rejestrowany również płacimy dodatkowo. Zamiast tego należy zastanowić się nad przemyślanym zapakowaniem podręcznego bagażu, co pozwala na obniżenie kosztu, ale też na  uniknięcie niekomfortowych sytuacji z bagażem podręcznym. Zabieramy ze sobą tylko najpotrzebniejsze rzeczy. Przy pakowaniu bagażu podręcznego należy pamiętać, że musimy ograniczyć przewożone płyny, takie jak: szampony, mydła, odżywki itd. do 100 ml. Do tego celu możemy wykorzystać specjalne pojemniki, który można kupić w prawie każdej drogerii.

Noclegi

         Są strony internetowe, które pozwalają na odszukanie niedrogiego noclegu. Warto pamiętać, że zakwaterowanie stanie się o połowę tańsze, kiedy zdecydujemy się na podróż poza sezonem letnim, czyli od września do kwietnia. W ten sposób możemy zaoszczędzić naprawdę dużo!

Wyżywienie

           W czasie podróży nie musimy decydować się na jedzenie w restauracjach lub innych lokalach gastronomicznych. Zamiast tego, aby zaoszczędzić, powinniśmy zdecydować się na zakup produktów w tradycyjnych sklepach spożywczych lub przygotować coś samodzielnie. Wyjdzie taniej, ale i najprawdopodobniej smaczniej.

           Podróżowanie nie jest drogie! Wystarczą tylko chęci i motywacja do zwiedzania świata.

 

Sylwia Bochenek, 1d

Jak tanio podróżować?

      Myślę, że sprawa jest bardzo prosta i jasna. Większość ludzi myśli, że podróże są drogie. Oglądają katalogi biur, widzą hotele 5-gwiazdkowe i zastanawiają sie nad tym, co zrobić, aby tam pojechać. W wyobraźni widzą siebie nad brzegiem basenu hotelowego, jedzących przepyszne posiłki i korzystających z relaksu.

     Takie osoby nie chcą podróżować, ale zażyć trochę luksusu. Niektóre osoby mogą się bać jechać z dużą ilością gotówki, ponieważ nie chcą, aby ktoś ich okradł lub, że mogą coś zgubić. Dlatego trzeba wyłączyć negatywne myślenie. Po co jest się martwić na zapas? Przecież nie każdego tak od razu napadają i nie każdy tak od razu wszystko gubi. Trzeba obudzić w sobie wiarę w dobro ludzi, bo przecież każdy jest człowiekiem.

     Jeśli chce się naprawdę gdzieś pojechać trzeba trochę pokombinować. Im lepszym jest się kombinatorem, tym więcej się zdziała. Kombinować można w różny sposób. Zaczynając od noclegów, poprzez bilety lotnicze, a kończąc na pracy. Jeśli osoba chce lecieć samolotem musi sprawdzić kilka firm, a nie ograniczać sie do oferty tylko jednego przewoźnika. Natomiast, podróżując autobusem należy szukać jak najkorzystniejszych rozwiązań, dlatego warto pamiętać, że np. zwiedzając Stany Zjednoczone i kupując bilety autobusowe z miesięcznym wyprzedzeniem, dostajesz je prawie za darmo.

     Jeśli chce się zaoszczędzić, będąc w odwiedzanym mieście, warto zastanowić się nad znalezieniem jakiejś oferty pracy, co pozwoli na zaoszczędzenie, ale również na zapoznanie się z kulturą kraju. Wbrew pozorom nie jest to takie trudne. Zwiedzając, warto się do tego wcześniej przygotować, wyszukując w Internecie wiadomości na temat ciekawych zabytków czy też miejsc, które są warte obejrzenia. Strony internetowe pozwalają na znalezienie taniego zakwaterowania, takiego jak hostele, schroniska lub pola biwakowe.

 

Edyta Mróz, 1d

Dzień hotelarza

18 listopada 2014r. z okazji Dnia Hotelarza uczniowie klas hotelarskich wzięli udział w wykładzie na temat taniego podróżowania. Prelegentami byli autorzy bloga: www.gapienamape.pl - Paulina i Maciej Sawiccy.

Celem spotkania było zapoznanie uczestników z zasadami organizacji niedrogiego noclegu i przejazdu. Uczniowie dowiedzieli się m.in. jak odszukać przelot w promocyjnej cenie przy wykorzystaniu portali internetowych oraz bezpłatnego zakwaterowania za pośrednictwem strony Couchsurfing. Dużym zainteresowanie cieszyły się również sprzęty ułatwiające podróżowanie, przyniesione przez prowadzących: plecak trekkingowy, śpiwór i poduszka w kompaktowej formie. Uczniowie dowiedzieli się, jak łatwo opanować sztukę pakowania plecaka bez względu na długość planowanej podróży.

Kolejne spotkanie z doświadczonymi podróżnikami już w grudniu.


Wykład na temat zawodu rezydenta biura podróży

3 listopada 2014 r. uczniowie klas: ID i IE w zawodzie technik hotelarstwa wzięli udział w prelekcji na temat „Pracy rezydenta biura podróży i pilota wycieczek oraz ich współpracy z obiektami noclegowymi”, przeprowadzonym przez pana Rafała Kulisiewicza, reprezentującego firmy: Wezyr Holidays i Itaka.

Celem spotkania było zapoznanie uczestników z metodyką i specyfiką pracy rezydenta biura podróży i pilota wycieczek. Pan Rafał Kulisiewicz przedstawił warunki, jakie należy spełnić, aby pracować w tych zawodach oraz podkreślił znaczenie znajomości języków obcych oraz umiejętności zachowania spokoju w sytuacjach awaryjnych i nadzwyczajnych. Zaprezentował również Turcję, jako jedną z głównych destynacji dla tych zawodów.

Spotkanie zorganizowała pani Urszula Strzelińska.

Pewnie w przyszłość z klasami hotelarstwa

W ramach projektu "PEWNIE W PRZYSZŁOŚĆ - nowoczesna edukacja i kompetencja uczniów technikum hotelarstwa ZSHE",  uczniowie klas hotelarskich IId, IIe i IIId  odbyli  trzydniową wycieczkę do Warszawy. Z wycieczki skorzystało 45 najlepszych uczniów z poszczególnych klas. Kierownikiem wycieczki była pani Barbara Gołubowska, opiekunami panie: Renata Lubas, Jolanta Mieleszko i Edyta Woźniewska. Uczestnicy zakwaterowani byli w centrum stolicy  przy ul. Marszałkowskiej w hotelu NOVOTEL.

Główne punkty programu to:

 1. uczestnictwo w TARGACH WORLD HOTEL 2014 oraz wizyty edukacyjne w warszawskich i podwarszawskich hotelach ****/*****, gdzie wraz z pracownikami hoteli zwiedzaliśmy obiekty,
 2. zwiedzanie z przewodnikiem apartamentów Pałacu w Wilanowie i wnętrz muzealnych ŁAZIENEK KRÓLEWSKICH oraz spacer po ich ogrodach,
 3. spektakl "Romeo i Julia" w Teatrze Muzycznym Buffo,
 4. kolacja bankietowa.

Wycieczka to również spacery po stolicy uliczkami Starego Miasta oraz podziwianie, zapierającej dech w piersiach, panoramy Warszawy z 30 piętra Pałacu Kultury i Nauki.

Pewnie w przyszłość - certyfikaty

38 uczniów Zespołu Szkół Handlowo-Ekonomicznych w Białymstoku w ubiegłym roku szkolnym 2013/2014 skorzystało ze staży zawodowych zorganizowanych w ramach projektu „PEWNIE W PRZYSZŁOŚĆ – nowoczesna edukacja i kompetencje uczniów technikum hotelarstwa ZSHE”. Ich celem było wzmocnienie praktycznego wymiaru kształcenia w zawodzie hotelarza poprzez współpracę z pracodawcami i instytucjami branżowymi oraz uczenie się poprzez działanie.

Staże odbywały się w hotelach, centrach szkoleniowo-konferencyjnych i gospodarstwach agroturystycznych w województwie podlaskim. Uczniowie za odbyty staż otrzymali stypendia stażowe. W dniu 3 października 2014 roku zostały rozdane uczniom certyfikaty.

Wspomnienia z Hiszpanii!

Witamy!

Za nami wspaniałe praktyki zawodowe  w Walencji. Iberyjska opalenizna, wspomnienia i  doświadczenie jakie zdobyliśmy daje nam poczucie pewności, że wykorzystaliśmy nasz czas optymalnie. Cieszymy się, że mieliśmy możliwość uczestniczenia w projekcie dającym „potężny zastrzyk” doświadczenia zawodowego.


      Po powrocie do szkoły rzucono nas od razu na "głęboką wodę": sprawdzian dyrektorski  z matematyki, egzaminy potwierdzające kwalifikacje w zawodzie technik hotelarstwa. To było nie lada wyzwanie! Teoretyczną część egzainu zdali wszyscy.  Cieszymy się i jesteśmy przekonani, że  w dużej mierze zawdzięczamy to praktykom.  Przypominamy  w Hiszpanii pracowaliśmy w takich hotelach jak: Hotel Renasa, Hotel Sol Y Playa, Hotel Beatriz Rey Don Jaime, Hotel NH Las Artes, Hotel VillaCarlos

Zdjęcia z naszych praktyk możecie obejrzeć na szkolnej wystawie. A dziś chcieliśmy pochwalić się wam  naszymi  certyfikatami , opiniami i ocenami z praktyk.

Pozdrawiamy

Konkurs rozstrzygnięty!

W miesiącu maju został rozstrzygnięty konkurs w ramach projektu  „PEWNIE W PRZYSZŁOŚĆ – nowoczesna edukacja i kompetencje uczniów technikum hotelarstwa ZSHE”-„ System Wizualnej Identyfikacji Firmy i dekoracje w obiektach hotelowych jako element merchandisingu” .

We wszystkie prace konkursowe młodzież włożyła dużo pomysłowości i kreatywności. Komisja Konkursowa po wnikliwej ocenie wyłoniła zwycięzców.
Laureatami tego konkursu zostali:

I miejsce:  Maciej Odachowski I D

II miejsce: Monika Zawistowska I E

III miejsce: Angelika Zalewska I D

Z bardzo zbliżonymi wynikami jednakże bez nagród rzeczowych są następujący uczennice  :

IV miejsce: Dominika Szmurło I D

V miejsce: Paulina Chojnowska ID

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy, a wszystkim dziękujemy za wysiłek włożony w projekty związane z  tworzeniem -  Systemu Wizualnej Identyfikacji Firmy i dekoracji hotelowych jako elementu merchandisingu.

Prezentujemy  zdjęcia prac konkursowych  i zdjęcia z wystawy w auli szkolnej .


Na naszej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są niezbędne dla funkcjonowania strony, inne pomagają nam w ulepszaniu tej strony i doświadczeń użytkownika (Tracking Cookies). Możesz sam zdecydować, czy chcesz zezwolić na pliki cookie. Należy pamiętać, że w przypadku odrzucenia, nie wszystkie funkcje strony mogą być dostępne.