EKONOMIK ZŁOTĄ SZKOŁĄ 2021
        w rankingu PERSPEKTYW
„Praktyki nauczycielem życia
– staże zagraniczne uczniów
i Job shadowing kadry ZSHE”
Projekt realizowany w latach 2021-2022
europejska
karta
mobilności

 NOWOCZESNA SZKOŁA   -   ATRAKCYJNY ZAWÓD                Technik ekonomista              Technik handlowiec             Technik hotelarstwa

Linia ZHSE

Menu Główne

Technik Hotelarstwa

Technik Hotelarstwa

     Dlaczego technik hotelarstwa?  

W trakcie 5-letniej edukacji na przedmiotach ogólnych przygotowujesz się do zdania matury, zaś dzięki treściom realizowanym na przedmiotach zawodowych i praktykach  zdobywasz dwie kwalifikacje:

 1. HGT.06. Realizacja usług w recepcji.
 2. HGT.03. Obsługa gości w obiekcie świadczącym usługi hotelarskie.

Po ukończeniu szkoły dają one tytuł technika hotelarstwa. Zdobycie ich uwarunkowane jest zdaniem egzaminów zawodowych z tych kwalifikacji.

 

   Praktycznie!  

 

Realizując program praktyk współpracujemy z najlepszymi hotelami w Białymstoku i w kraju. Zapewniamy zdobycie doświadczenia zawodowego już na poziomie szkoły ponadgimnazjalnej. Aktualnie nasi uczniowie odbywają praktyki w hotelach: Cristal, Royal, Traugutta 3, Ibis Styles, Gołębiewski, Branicki, Esperanto, Aristo, Podlasie, Lipowy Most, Trio, Santana, Silver, Titanic, Villa Tradycja, Willa Pastel, Gościnna Kamienica, Leśny .

   Co możesz po hotelarstwie?  

Kończąc naukę w zawodzie technik hotelarstwa jesteś przygotowany
aby kontynuować edukację na uczelni wyższej. Ponadto pracę znajdziesz w zakładach hotelarskich, ośrodkach wypoczynkowych, zakładach uzdrowiskowych, pensjonatach, zajazdach, gościńcach, schroniskach, kwaterach prywatnych, a także w bazach ruchomych: promowej,żeglugowej, kolejowej, lotniczej, w hotelach, seatelach, flaytelach i innych instytucjach posiadających bazę noclegową. Może być zatrudniony w organach administracji samorządowej zajmujących się usługami hotelarskimi, a także w branżowych organizacjach i stowarzyszeniach.Możesz prowadzić własną działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług hotelarskich.

     Absolwent szkoły prowadzącej kształcenie w zawodzie technik hotelarstwa powinien być przygotowany do wykonywania zadań zawodowych:

     1) w zakresie kwalifikacji HGT.03. Obsługa gości w obiekcie świadczącym usługi hotelarskie:

 • a) utrzymywania czystości i porządku w obiekcie świadczącym usługi hotelarskie,
 • b) przygotowywania i podawania śniadań,
 • c) organizowania usług dodatkowych w obiekcie świadczącym usługi hotelarskie;

    2) w zakresie kwalifikacji HGT.06. Realizacja usług w recepcji:

 • a) rezerwacji usług hotelarskich,
 • b) obsługi gości w recepcji

 

„Usługi hotelarskie w ruchomej bazie noclegowej i obsługa finansowa gości indywidualnych i zbiorowych (grup)” - prelekcja z cyklu "Z pasją o hotelarstwie"

18 grudnia 2014 roku odbyło się kolejne spotkanie z ekspertem z cyklu z PASJĄ O HOTELU w ramach projektu „PEWNIE W PRZYSZŁOŚĆ” – nowoczesna edukacja i kompetencje uczniów technikum hotelarskiego ZSHE. Klasy IId i IIe miały okazję wysłuchać wykładu Pani Joanny Dołmatow, która przybliżyła uczniom temat: „Usługi hotelarskie w ruchomej bazie noclegowej i obsługa finansowa gości indywidualnych i zbiorowych (grup)”. Właścicielka biura podróży Prestige Travel i wieloletnia pilotka wycieczek opowiedziała o specyfice i metodyce pracy pilota wycieczek oraz o współpracy między biurem podróży a obiektami noclegowymi i gastronomicznymi.

"Kluczowe czynnikiI sukcesu w branży hotelarskiej" - prelekcja z cyklu "Z pasją o hotelarstwie"

W dniu 16.12.2014 r. uczniowie ZSHE kształcący się w zawodzie technik hotelarstwa uczestniczyli  w  spotkaniu z Panią Moniką Wiensko kierownikiem  marketingu  hotelu ARISTO w Białymstoku.

Prelekcję  "KLUCZOWE CZYNNIKI SUKCESU W BRANŻY HOTELARSKIEJ” zorganizowano
w ramach projektu  „PEWNIE W PRZYSZŁOŚĆ – nowoczesna edukacja i kompetencje uczniów technikum hotelarstwa ZSHE” , POKL, Priorytet IX.  Rozwój wykształcenia i kompetencji
w regionach, Działanie 9.2.  Podniesienie atrakcyjności i jakości szkolnictwa zawodowego.

„Usługi hotelowe w transporcie lotniczym” - prelekcja z cyklu "Z pasją o hotelarstwie"

15 grudnia 2014 roku odbyło się spotkanie z ekspertem z cyklu z PASJĄ O HOTELU w ramach projektu „PEWNIE W PRZYSZŁOŚĆ” – nowoczesna edukacja i kompetencje uczniów technikum hotelarskiego ZSHE.  Klasy II d i II e miały okazję wysłuchać wykładu państwa Pauliny i Macieja Sawickich, którzy przybliżyli uczniom temat „Usługi hotelowe w transporcie lotniczym”. Z własnego doświadczenia, podróżnicy i autorzy bloga „gapienamapie.pl”, opowiedzieli o pasjonujących podróżach lotniczych. Uczniowie klas hotelarskich mogli przenieść się wirtualnie w okolice Wielkiego Kanionu, Goblin Valley i Arches Parku.

Wspomnienia z Dnia Hotelarza

Zapraszamy do przeczytania wspomnień z Dnia Hotelarza, napisanych przez uczennice klasy 1D – Sylwię Bochenek i Edytę Mróz.

Tanie podróżowanie

18 listopada odbył się w naszej szkole Dzień Hotelarza. Na spotkanie przybyło do nas małżeństwo podróżników – Paulina i Maciej Sawiccy , którzy poprowadzili prelekcję pt.: ,,Jak tanio podróżować’’.

           Sami od kilku lat podróżują po świecie i podkreślają, że wcale nie kosztuje to dużo. Odwiedzili wiele krajów za przyzwoitą cenę. Przepis jest bardzo prosty i mieści się w trzech kwestiach: zmiany systemu przekonań, wybrania naszych priorytetów i kombinowania. Kombinować można zaczynając od noclegów, poprzez bilety, a kończąc na pracy lub przyjemnościach.

Czytaj więcej: Wspomnienia z Dnia Hotelarza

Dzień hotelarza

18 listopada 2014r. z okazji Dnia Hotelarza uczniowie klas hotelarskich wzięli udział w wykładzie na temat taniego podróżowania. Prelegentami byli autorzy bloga: www.gapienamape.pl - Paulina i Maciej Sawiccy.

Celem spotkania było zapoznanie uczestników z zasadami organizacji niedrogiego noclegu i przejazdu. Uczniowie dowiedzieli się m.in. jak odszukać przelot w promocyjnej cenie przy wykorzystaniu portali internetowych oraz bezpłatnego zakwaterowania za pośrednictwem strony Couchsurfing. Dużym zainteresowanie cieszyły się również sprzęty ułatwiające podróżowanie, przyniesione przez prowadzących: plecak trekkingowy, śpiwór i poduszka w kompaktowej formie. Uczniowie dowiedzieli się, jak łatwo opanować sztukę pakowania plecaka bez względu na długość planowanej podróży.

Kolejne spotkanie z doświadczonymi podróżnikami już w grudniu.


Wykład na temat zawodu rezydenta biura podróży

3 listopada 2014 r. uczniowie klas: ID i IE w zawodzie technik hotelarstwa wzięli udział w prelekcji na temat „Pracy rezydenta biura podróży i pilota wycieczek oraz ich współpracy z obiektami noclegowymi”, przeprowadzonym przez pana Rafała Kulisiewicza, reprezentującego firmy: Wezyr Holidays i Itaka.

Celem spotkania było zapoznanie uczestników z metodyką i specyfiką pracy rezydenta biura podróży i pilota wycieczek. Pan Rafał Kulisiewicz przedstawił warunki, jakie należy spełnić, aby pracować w tych zawodach oraz podkreślił znaczenie znajomości języków obcych oraz umiejętności zachowania spokoju w sytuacjach awaryjnych i nadzwyczajnych. Zaprezentował również Turcję, jako jedną z głównych destynacji dla tych zawodów.

Spotkanie zorganizowała pani Urszula Strzelińska.

Pewnie w przyszłość z klasami hotelarstwa

W ramach projektu "PEWNIE W PRZYSZŁOŚĆ - nowoczesna edukacja i kompetencja uczniów technikum hotelarstwa ZSHE",  uczniowie klas hotelarskich IId, IIe i IIId  odbyli  trzydniową wycieczkę do Warszawy. Z wycieczki skorzystało 45 najlepszych uczniów z poszczególnych klas. Kierownikiem wycieczki była pani Barbara Gołubowska, opiekunami panie: Renata Lubas, Jolanta Mieleszko i Edyta Woźniewska. Uczestnicy zakwaterowani byli w centrum stolicy  przy ul. Marszałkowskiej w hotelu NOVOTEL.

Główne punkty programu to:

 1. uczestnictwo w TARGACH WORLD HOTEL 2014 oraz wizyty edukacyjne w warszawskich i podwarszawskich hotelach ****/*****, gdzie wraz z pracownikami hoteli zwiedzaliśmy obiekty,
 2. zwiedzanie z przewodnikiem apartamentów Pałacu w Wilanowie i wnętrz muzealnych ŁAZIENEK KRÓLEWSKICH oraz spacer po ich ogrodach,
 3. spektakl "Romeo i Julia" w Teatrze Muzycznym Buffo,
 4. kolacja bankietowa.

Wycieczka to również spacery po stolicy uliczkami Starego Miasta oraz podziwianie, zapierającej dech w piersiach, panoramy Warszawy z 30 piętra Pałacu Kultury i Nauki.

Pewnie w przyszłość - certyfikaty

38 uczniów Zespołu Szkół Handlowo-Ekonomicznych w Białymstoku w ubiegłym roku szkolnym 2013/2014 skorzystało ze staży zawodowych zorganizowanych w ramach projektu „PEWNIE W PRZYSZŁOŚĆ – nowoczesna edukacja i kompetencje uczniów technikum hotelarstwa ZSHE”. Ich celem było wzmocnienie praktycznego wymiaru kształcenia w zawodzie hotelarza poprzez współpracę z pracodawcami i instytucjami branżowymi oraz uczenie się poprzez działanie.

Staże odbywały się w hotelach, centrach szkoleniowo-konferencyjnych i gospodarstwach agroturystycznych w województwie podlaskim. Uczniowie za odbyty staż otrzymali stypendia stażowe. W dniu 3 października 2014 roku zostały rozdane uczniom certyfikaty.

Wspomnienia z Hiszpanii!

Witamy!

Za nami wspaniałe praktyki zawodowe  w Walencji. Iberyjska opalenizna, wspomnienia i  doświadczenie jakie zdobyliśmy daje nam poczucie pewności, że wykorzystaliśmy nasz czas optymalnie. Cieszymy się, że mieliśmy możliwość uczestniczenia w projekcie dającym „potężny zastrzyk” doświadczenia zawodowego.


      Po powrocie do szkoły rzucono nas od razu na "głęboką wodę": sprawdzian dyrektorski  z matematyki, egzaminy potwierdzające kwalifikacje w zawodzie technik hotelarstwa. To było nie lada wyzwanie! Teoretyczną część egzainu zdali wszyscy.  Cieszymy się i jesteśmy przekonani, że  w dużej mierze zawdzięczamy to praktykom.  Przypominamy  w Hiszpanii pracowaliśmy w takich hotelach jak: Hotel Renasa, Hotel Sol Y Playa, Hotel Beatriz Rey Don Jaime, Hotel NH Las Artes, Hotel VillaCarlos

Zdjęcia z naszych praktyk możecie obejrzeć na szkolnej wystawie. A dziś chcieliśmy pochwalić się wam  naszymi  certyfikatami , opiniami i ocenami z praktyk.

Pozdrawiamy

Konkurs rozstrzygnięty!

W miesiącu maju został rozstrzygnięty konkurs w ramach projektu  „PEWNIE W PRZYSZŁOŚĆ – nowoczesna edukacja i kompetencje uczniów technikum hotelarstwa ZSHE”-„ System Wizualnej Identyfikacji Firmy i dekoracje w obiektach hotelowych jako element merchandisingu” .

We wszystkie prace konkursowe młodzież włożyła dużo pomysłowości i kreatywności. Komisja Konkursowa po wnikliwej ocenie wyłoniła zwycięzców.
Laureatami tego konkursu zostali:

I miejsce:  Maciej Odachowski I D

II miejsce: Monika Zawistowska I E

III miejsce: Angelika Zalewska I D

Z bardzo zbliżonymi wynikami jednakże bez nagród rzeczowych są następujący uczennice  :

IV miejsce: Dominika Szmurło I D

V miejsce: Paulina Chojnowska ID

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy, a wszystkim dziękujemy za wysiłek włożony w projekty związane z  tworzeniem -  Systemu Wizualnej Identyfikacji Firmy i dekoracji hotelowych jako elementu merchandisingu.

Prezentujemy  zdjęcia prac konkursowych  i zdjęcia z wystawy w auli szkolnej .


Na naszej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są niezbędne dla funkcjonowania strony, inne pomagają nam w ulepszaniu tej strony i doświadczeń użytkownika (Tracking Cookies). Możesz sam zdecydować, czy chcesz zezwolić na pliki cookie. Należy pamiętać, że w przypadku odrzucenia, nie wszystkie funkcje strony mogą być dostępne.