EKONOMIK ZŁOTĄ SZKOŁĄ 2021
        w rankingu PERSPEKTYW
„Praktyki nauczycielem życia
– staże zagraniczne uczniów
i Job shadowing kadry ZSHE”
Projekt realizowany w latach 2021-2022
europejska
karta
mobilności

Menu Główne

Amnesty International

"Kawiarenka" dla Małgosi

Całe „zamieszanie” odbyło się11.06.2010r. za sprawą 3-letniej Małgosi Tomczak, która ma wrodzoną wadę układu kostnego, jedną nóżkę o 16 cm krótszą od drugiej.

Kawiarenka miała na celu zebranie środków na jej operację.

O oprawę wydarzenia i upieczenie ciastwraz z nauczycielami zadbała 133 Szkolna Grupa Amnesty International, natomiast za profesjonalną obsługę,dziewczyny z III G z naszej szkoły.Serwowały odpłatnie ciasta, ciasteczka, kawy, herbatę i soki. Świadczyły również usługi kosmetyczne (malując paznokcie) i fryzjerskie (robiąc fryzury), dbały o nasz image. Obok kawiarenki przeprowadziliśmy licytację kilku wspaniałych prac autorstwa naszych koleżanek.

Nasza „Kawiarenka” okazała się być sukcesem,

zebraliśmy 586 złotych!

Edyta Krajewska

1%

W styczniu bieżącego roku nasza szkolna grupa Amnesty International  z Zespołu Szkół Handlowo Ekonomicznych w Białymstoku  wzięła udział w ogólnopolskiej  akcji  1%. Nasza działalność polegała na składaniu spinaczy tak by wyglądały jak cyfry jeden z niewielkimi chorągiewkami na których napisane było: ,,przekaż  1% swojego podatku na uwolnienie niesłusznie uwięzionych”. Robiliśmy to aby jak sugeruje  napis przekonać ogół społeczeństwa by przekazali 1% kwoty swoich podatków na rzecz naszej organizacji . Pieniądze te mają być przeznaczone na wsparcie przyszłorocznego maratonu pisania listów w obronie praw człowieka na świecie. Mamy nadzieję, że dzięki nim Maraton odniesie jeszcze więcej sukcesów. Łącznie nasza grupa w przeciągu dwóch dni zrobiła pięć tysięcy takich gadżetów. Praca przebiegała szybko i w dobrej atmosferze i myślę iż odnieśliśmy pełen sukces.

Piotr Fidziukiewicz

Maraton

11 grudnia 2009 roku. był niezwykłym dniem. To wtedy nasza Szkolna Grupa Amnesty International zorganizowała pierwszy w naszej szkole Maraton Pisania Listów w obronie więźniów sumienia.Na początku była nas garstka, pojawił się strach, że nic  z tego nie wyjdzie. Lecz  nasza dyrekcja, nasi nauczyciele oraz koleżanki i koledzy nie zawiedli nas. Zanim ktokolwiek zorientował się co jest grane już pisaliśmy nie tylko w Auli  lecz w tak wielu salach że trudno było nadążyć z roznoszeniem  papieru na listy.
A ten zapełniał się w zastraszającym tempie!

Zanim przyszedł czas na pierwsze spostrzeżenia czy akcja nam „wypaliła” poraziła nas informacja, że mamy już prawie  1000 listów. Reakcje młodzieży były bardzo różne. Po chwili rozchodzi się fama że jest z nami radio. Dwie nasze najodważniejsze i najważniejsze osoby poszły udzielić wywiadu. Po południu gdy już większość ludzi odpoczywała w domu, nasza garstka zapaleńców troszkę większa niż na początku została do późnej nocy lecz nawet tuż przed północą wszyscy stali na pozycjach w obronie wolności.

Po Maratonie nastąpiło podliczanie
Okazało się że napisaliśmy:
5321 petycji
Z tego do poszczególnych krajów:
Nepal 629
Tereny Palestyńskie 626
Azerbejdżan 595
Wietnam 578
Chiny 479
Egipt 430
Grecja 429
Białoruś 404
Gwinea Równikowa 401
Etiopia 385
Rosja 365

Co stanowi około 5% listów w naszym kraju!

Szczególne podziękowania kierujemy do naszej Dyrekcji i Nauczycieli za umożliwienie i pomoc w zorganizowaniu  akcji oraz wszystkim, którzy wsparli naszą inicjatywę poświęcając swój czas i wysiłek na pisanie listów.

Bukiety

CZARNE PAPIEROWE ALE JAK WAŻNE „BUKIETY”

Światowy dzień kobiet. W tym dniu w „Ekonomiku” tuż obok tradycyjnych tulipanów i róż pojawiły się nowe, INNE kwiaty. Szkolna Grupa Amnesty International świadoma że nie zmieni świata wręczając kobietom kwiaty bądź czekoladki, postanowiła zapoznać młodzież naszej szkoły z bardzo trudnym losem kobiet w Iranie, Czadzie i Sudanie. Zachęcając do podpisywania petycji – dla nas jedynego sposobu sprzeciwu wobec dyskryminacji TYCH kobiet.

Do składania podpisów przyszłych ekonomistów handlowców hotelarzy oraz pracowników szkoły motywowały czarne plakaty. Każdy z nich przedstawiał smutną historię kobiet:

  • Okrutne prawo Iranu
  • Chłosta za spodnie w Sudanie
  • Gwałty i przemoc na uchodźczyniach Sudańskich w Czadzie

Dyskryminacja kobiet okazała się trudnym tematem. Ze strony rówieśników spotkaliśmy się ze zrozumieniem celu kampanii. Niektórzy twierdzili, że jest ona nieskuteczna i bezcelowa. Wielokroć powodem tej reakcji była nieznajomość tematu, praw panujących w danych krajach, bądź zwyczajne lekceważenie.

Dla nas niezwykle ważnym był fakt że temat dyskryminacji kobiet zaistniał i wywołał dyskusje. A na efekty poczekamy. Nasza praca nieraz oprószona łzami nie poszła na marne.

Zdobyliśmy ponad 360 podpisów.

Ta kampania to pojedyncza kropla drążąca skałę!

Raport


Amnesty International jest międzynarodową organizacją pozarządową, której celem jest pokojowa walka o przestrzeganie przez rządy fundamentalnych praw człowieka.Cele te są realizowane przez następujące działania:

  • Wysyłanie kilkuosobowych grup badaczy dla oceny sytuacji poszczególnych represjonowanych osób i ew. pomocy tym osobom na miejscu.
  • Organizowanie dużych ogólnoświatowych akcji medialnych nakierowanych na jeden konkretny problem, w jednym konkretnym kraju, który wydaje się mieć szczególne znaczenie w danym momencie.
  • Organizowanie ogólnoświatowych kampanii medialnych dotyczących jednego ogólnego problemu, np. w obronie praw uchodźców lub przeciw torturom.
    Prowadzenie tzw. Pilnych Akcji.
  • Tworzenie i publikowanie dorocznych raportów ze stanu przestrzegania praw człowieka na całym świecieRAPORT ZE STANU PRZESTRZEGANIA
PRAW CZŁOWIEKA
NA ŚWIECIE I W POLSCE W 2009


ŚWIAT:
W ostatnio opublikowanym raporcie za 2009 r organizacja zwraca uwagę na:
- wpływ światowego kryzysu ekonomicznego na przestrzeganie praw człowieka, szczególnie na prawo do pracy i wzrost ubóstwa;
- ofiary konfliktu zbrojnego Rosja – Gruzja. Zginęły setki cywilów a tysiące zostało rannych. 200.000 ludzi zostało wysiedlonych. Gruzińsko-rosyjskie działania wojenne i późniejsze plądrowanie i podpalenia doprowadziły także do poważnych uszkodzeń cywilnych domów w Południowej Osetii i przyległych obszarach. Użyto broni kasetowej dewastującej życie i środki do życia cywilów zarówno podczas działań wojennych, jak i po ich zakończeniu.
- nadal istnieją problemy z przyjmowaniem i przetrzymywaniem imigrantów ubiegających się o międzynarodową ochronę;
- Wiele osób ubiegających się o azyl oraz migrantów padło także ofiarą dyskryminacji i wykluczenia z systemu świadczeń i z zatrudnienia, oraz doświadczając skrajnego ubóstwa. W niektórych krajach, takich jak Szwajcaria, odrzucone osoby poszukujące azylu były wykluczone z systemu świadczeń socjalnych, co doprowadzało do ich marginalizacji i skrajnego zubożenia.
- wolności wypowiedzi i stowarzyszania się były nadal celami ataków – podobnie jak sami obrońcy praw człowieka. W Rosji prawnik i obrońca praw człowieka Stanislav Markelov został zastrzelony w styczniowybiały dzień w centrum Moskwy wraz z dziennikarką Anastasią Barburovą. Oprócz innych ważnych spraw, nad którymi pracował, Stanislav Markelov był prawnikiem rodziny Czeczenki Khedy Kungaevej, została ona porwana, zgwałcona i uduszona w marcu 2000. W związku z jego pracą nad tą sprawą już wielokrotnie grożono mu śmiercią. W marcu obrońca praw człowieka Lev Ponomarev został przewrócony i pobity przez nieznanych napastników przed swoim domem. Członkowie personelu Amnesty International nadal mieli problemy w legalnej pracy w Rosji: byli umieszczani na specjalnej liście, przez co byli poddawani dodatkowym kontrolom podczas wjazdu i opuszczania kraju.
- Nastąpił pewien postęp w walce z bezkarnością za naruszenia praw człowieka. W lutym Międzynarodowy Trybunał dla byłej Jugosławii uznał pięciu mężczyzn – wysokich urzędników pochodzenia serbskiego –za winnych przestępstw przeciwko ludzkości i zbrodni wojennych w Kosowie z 1999 roku. Werdykt wymierzył wreszcie sprawiedliwość pięciu z głównych architektów wojny w Kosowie, podczas której zginęły tysiące ludzi, a ponad milion osób pochodzenia albańskiego zostało zmuszonych do ucieczki z prowincji.

Pomimo niepokojącego rozwoju wydarzeń utrudniających pełne stosowanie praw człowieka dla wszystkich mieszkańców Europy i Azji Środkowej, rok 2009 był również świadkiem pewnych pozytywnych działań, które w nadchodzących latach muszą dalej być rozwijane. W ramach istniejącej pozytywnej tendencji, Uzbekistan dołączył do swoich sąsiadów i zniósł karę śmierci – pozostawiając
Białoruś jako samotnego, ostatniego kata – nie tylko w Europie, ale również w całym rejonie Azji Środkowej.

POLSKA:
Na tle innych krajów Polska wygląda nienajgorzej. Działacze Amnesty International zauważają działania polskiego rządu zmierzające do poprawy przestrzegania praw człowieka w Polsce m.in.:
- wszczęto śledztwo w sprawie ewentualnych tajnych więzień CIA na terenie Polski;
- został opracowany projekt ustawy o Równym Traktowaniu kobiet i mężczyzn, ale nadal zdaniem Amnesty International występuje dyskryminacja grup o odmiennych preferencjach seksualnych i dostępie kobiet do legalnej (dopuszczonej przez polskie prawo aborcji)
- W maju wprowadzono poprawki do ustawy odnoszącej się do uchodźców i starających się o azyl wdrażając ustawodawstwo Unii Europejskiej. Wprowadzono dodatkowe zabezpieczenie w celu ochrony jednostek, którym nie przysługuje status uchodźcy, ale nadal narażone są na poważne ryzyko w ich ojczystym kraju. Poprawki wniosły ze sobą także szczegółową definicję „uchodźcy”, „prześladowania” i „prześladowcy”.    W maju ruszył program integracyjny dla osób objętych dodatkową ochroną oraz osób uznanych za uchodźców. Jednak starający się o azyl oraz uchodźcy nadal zmagają się z problemami m.in. z dostępem do rynku pracy, co spowodowane jest częściowo słabą realizacją programu integracyjnego.

Opracował Rafał Drzewiecki
Zastępca koordynatora szkolnej grupy AI

Ośmiu Wspaniałych

Od innych oczekuj tego, co robisz drugiemu.
(Przysłowie łacińskie)

NASZE WSPANIAŁE


24 III 2010 odbył się finał XV białostockiej edycji Samorządowego Konkursu Nastolatków "Ośmiu Wspaniałych". Wśród 72 wyróżnionych wolontariuszy miasta znalazły się uczennice naszej szkoły. Z rąk Prezydenta Miasta Białegostoku dyplom uznania otrzymała finalistka "Ośmiu Wspaniałych" Paulina Kopycińska (kl. II b).
Statuetkę św. Franciszka i miejsce w gronie „Ośmiu wspaniałych” przyznano Sylwii Januszkiewicz (kl. III b).


Paulina Kopycińska (ucz. kl. II b) zgłoszona do XV białostockiej edycji Samorządowego Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych” przez Rafała Średzińskiego (wcześniej laureata "Ośmiu Wspaniałych") Prezesa Stowarzyszenia "My dla innych".
Paulina od trzech lat pracuje w Stowarzyszeniu "My dla innych", działa w Funduszu Białystok Ojcu Świętemu i innych organizacjach pozarządowych.Czytaj więcej: Ośmiu Wspaniałych

Na naszej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są niezbędne dla funkcjonowania strony, inne pomagają nam w ulepszaniu tej strony i doświadczeń użytkownika (Tracking Cookies). Możesz sam zdecydować, czy chcesz zezwolić na pliki cookie. Należy pamiętać, że w przypadku odrzucenia, nie wszystkie funkcje strony mogą być dostępne.