EKONOMIK ZŁOTĄ SZKOŁĄ 2021
        w rankingu PERSPEKTYW
„Praktyki nauczycielem życia
– staże zagraniczne uczniów
i Job shadowing kadry ZSHE”
Projekt realizowany w latach 2021-2022
europejska
karta
mobilności

Menu Główne

Amnesty International

Edukacja dla godności

„EDUKACJA DLA GODNOŚCI” to międzynarodowy projekt edukacyjny Amnesty International realizowany w partnerstwie z krajami Europy /Włochy, Słowenia, Wielka Brytania, Dania/ i Globalnego Południa /RPA, Sierra Leone, Kenia, Burkina Faso/. 133 SG AI  zaproszona do projektu realizowała go w minionym roku szkolnym.

2 grudnia 2012r. w siedzibie AI w W-wie odbył się warsztat ewaluacyjny projektu „ Edukacja dla Godności” prowadzony przez ewaluatora z Komisji Europejskiej p.Alasdhaira Collinsa. Wśród zaproszonych gości byli: Melody Ross /Sekretariat Międzynarodowy AI w Londynie/, A.  Kuczak, M.  Król /Stow. AI Polska/, A.  Rozkosz, K. Pawlik, M. Markiewicz /trenerki AI/ i Lucyna Rojecka- opiekunka 133 SG AI.

Z uznaniem przyjęto informacje dot.m.in. wzrostu świadomości i zrozumienia w temacie związku między prawami człowieka a ubóstwem, w temacie praw człowieka i ubóstwa na świecie i w najbliższym otoczeniu u członków Szkolnej Grupy AI  i we mnie. Z przyjemnością podzieliłam się doświadczeniem w testowaniu nowej metody prowadzenia warsztatów- facylitacji, zmianami  w sposobie pracy/myślenia – u siebie i młodzieży z którą pracuję.

L. Rojecka/op.133 SG AI

XIII Maraton Pisania Listów Amnesty International

„Wolność może być najlepszym prezentem.”

W dniach 6-7 grudnia 2012 r. w ZSHE im. Mikołaja Kopernika
w Białymstoku odbędzie się
XIII Maraton Pisania Listów Amnesty International.

Patronatem  Honorowym organizację XIII Maratonu objął Prezydent Miasta Białegostoku Pan Tadeusz Truskolaski

Ponownie piszemy z:

 • Zespołem Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego
  ul. M. Konopnickiej 3 /piątek 7.12.12 w godz.11.00- 17.00
  i sobota 8.12.12 w godz.10.00-15.00/
 • Filią Biblioteczną nr 12 Książnicy Podlaskiej
  im. Ł. Górnickiego i Zespołem Szkół nr 4, ul. Dojlidy Górne 48 /czwartek 6.12.12 w godz.15.00-20.00 ;
  piątek 7.12.12.w godz.8.00-15.00/
 • XI Liceum Ogólnokształcącym im. Rotmistrza Witolda Pileckiego ul. Grottgera 9 /sobota 8.12.12 w godz.16.00-20.00
  i niedziela w godz. 8.00- 12.00/.


Towarzyszące niespodzianki: muzyczne, teatralne, taneczne, filmowe. Najefektywniej piszącą klasę nagrodzi Dyrektor Szkoły Pani Alina Kuptel.

Piszemy po raz czwarty. Nasza świadomość i sukcesy rosną.
Tegoroczne dobre wiadomości:

 • Powstrzymana eksmisja mieszkańców Port Harcourt w Nigerii;
 • Udzielenie pomocy medycznej więźniowi sumienia Filepowi Karmie z Indonezji;

·       Uwolnienie 20-letniego użytkownika facebook’ a Jabbar’a Savalan’a więźnia sumienia z Azerbejdżanu;

·       Przyjęcie odpowiedzialności  przez rząd Meksyku za gwałt
i nadużycia, których ofiarą była Valentina Rosendo Cantú;


WEŹ PIÓRO, PRZYJDŹ I PISZ Z NAMI!!!

P.S. Historie bohaterów w załączonej prezentacji

Uroczyste zakończenie projektu „Groźba czy służba społeczeństwu - poznajemy misję służb mundurowych”

30.10.2012r. w gościnnych progach internatu (ukłony w stronę p. E. Górskiej) gości przywitało trio akordeonowe (w składzie: S. Szubzda, K. Dmochowki, K. Stalewski ) Zespołu Szkół Muzycznych im. I. Paderewskiego w Białymstoku z klasy akordeonu prof. B. Obryckiego i prof. J. Kozłowskiego. Prezentację multimedialną z zadań projektowych przedstawili członkowie szkolnej grupy AI.

DOSTOJNI GOŚCIE z Komendy Wojewódzkiej Policji , Komendy Miejskiej Policji, Straży Miejskiej, Solid Security, Stowarzyszenia Amnesty International Polska (p.W. Rokicka- koordynator projektu), wychowawcy, sympatycy, zawsze wierna i wspierająca Dyrekcja ZSHE obdarowani zostali szczególnymi podziękowaniami. Pozostaliśmy w nadziei, że płomień współpracy pozwoli nadal dokonywać pozytywnych zmian w środowisku szkolnym i lokalnym.

Prawa człowieka to dużo więcej niż dokumenty i regulacje prawne, są częścią naszego codziennego życia. Życia funkcjonariuszy i cywilów. Obustronne zrozumienie, wiedza i dobra współpraca mogą uczynić nasze środowisko bezpiecznym. A to przecież podstawowa potrzeba każdego człowieka.

Angeliko, Julko, Justyno, Karino, Bogusiu, Agnieszko, Erneście, Kamilu, Rafale, Jakubie, Rafale widzicie więcej i macie odwagę kroczyć szybciej. To bardzo cenne. Dziękuję za oddanie podczas tworzenia i realizacji projektu. 

Opiekun 133 SG AI  Lucyna Rojecka

Groźba czy służba społeczeństwu – poznajemy misję służb mundurowych


Wrzesień  i październik 2012r. okazały się miesiącami intensywnych spotkań z funkcjonariuszami białostockich służb mundurowych w ramach projektu „Groźba czy służba społeczeństwu –poznajemy misję służb mundurowych”

.Krótka statystyka:

5.09.2012r./warsztaty 133 SG AI/- aspirant  Joanna Rzepniewska i aspirant Robert Ćwikowski Wydział. Prewencji Komendy Wojewódzkiej  Policji w Białymstoku

6.09.2012r./aula kl.III a,IIc/-/- aspirant Joanna Rzepniewska i aspirant  Robert Ćwikowski Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej  Policji w Białymstoku

25.10.2012r./młodzież internatu ZSHE/-  aspirant Robert Ćwikowski Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej  Policji w Białymstoku. Współpraca  trwa.

12.09.2012r. /Warsztaty 133 SG AI/ -rzecznik Straży Miejskiej p. Jacek Pietraszewski

13.10.2012r. /aula kl.III c, IIa/-starszy inspektor Straży Miejskiej p .Jacek Olech

16-21.09.2012r.-obóz praw człowieka w Wiśle

17.10.2012r./warsztaty 133 SG AI/-sierżant sztabowy Marcin Gawryluk Wydział Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Białymstoku

22.10.2012r./kl.IVd/- sierżant sztabowy Edyta Wilczyńska Wydział Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Białymstoku

24.10.2012r./warsztaty 133 SG AI/-p Marcin Dziewiątkowski Ochrona Solid Security Białystok

Spotkania pozwoliły nam odejść od stereotypów dotyczących zawodu policjanta, strażnika miejskiego. Przygotowały nas  do dobrej współpracy ze służbami w przestrzeni publicznej.  Mamy nadzieję, że wielu  z nas poznało misję służb mundurowych i na trwale zmieniło swoje podejście do funkcjonariuszy. Echa spotkań w załączonej prezentacji. 133 SG AI

Pierwszy dzwonek i…

  … gotowość funkcjonariuszy służb mundurowych do współpracy w ramach projektu realizowanego przez 133 SG Amnesty International. Radośnie przywitaliśmy na inauguracji nowego roku szkolnego gości z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej w Białymstoku asp. p. Joannę Rzepniewską, asp. p. Roberta Ćwikowskiego, Rzecznika Straży Miejskiej p. Jacka Pietraszewskiego, z Ochrony Solid Security p. Mariana Dziewiątkowskiego. Apel z-cy Podlaskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji insp. Adama Petelskiego dotyczący bezpieczeństwa dzieci i młodzieży odczytał p. R. Ćwikowski.
  Funkcjonariusze Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej w Białymstoku zapraszają młodzież na pierwsze spotkanie warsztatowe 5.09.2012 r. (godz. 14.30, sala 52).
  Swoje pytania przekazujcie anonimowo drogą elektroniczną na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.; Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Odpowiedzi uzyskacie w trakcie kolejnych spotkań (wrzesień-październik).
Dobrze wykorzystajcie obecność kompetentnych i życzliwych osób w mundurze!

Z kalendarza AI

BĄDŹMY ZMIANĄ, KTÓRĄ PRAGNIEMY UJRZEĆ W ŚWIECIE” / Mahatma Gandhi/

Z KALENDARZA

 • Realizacja projektu „Edukacja dla godności” w partnerstwie z krajami Europy i Globalnego Południa umożliwiła młodzieży udział w serii warsztatów/ponad 20 godzin/ prowadzonych przez facylitatorów  Agatę Toporkiewicz , Karolinę Berlińską- z Lublina, Lucynę Rojecką.    Młodzież pracowała nad własną świadomością i dzieliła się wiedzą ze społecznością szkolną np. wspierając kobiety            i dziewczęta w SIERRA LEONE gdzie jest największa umieralność okołoporodowa kobiet na świecie /akcja korytarzowa -petycje/.

W ramach projektu opiekun Grupy uczestniczył w szkoleniach dla facylitatorów  / 21-22 stycznia 2012r.w Warszawie i 17 marca 2012r. w Krakowie z Moisą Saidu z Sierra Loene/.

5 czerwca 2012r. p. Mateusz Placek nagrał materiał z pracy nad projektem  naszej Szkolnej Grupy AI do spotu na potrzeby projektu „Edukacja dla Godności” http://edukacjadlagodnosci.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=7&Itemid=10
3 lipca 2012r. w Warszawie odbyło się spotkanie Wizytatora Projektu z udziałem przedstawicieli wybranych dwóch szkolnych grup AI. Naszą szkołę reprezentowały  uczennice  klasy II a  Julita Olkowska  i Justyna Woronowicz.

Udział młodzieży w projekcie służył nie tylko lepszemu, popartemu wiedzą zrozumieniu rozwoju praw człowieka, ale także nauczył młodych ludzi korzystać z praw człowieka w poszukiwaniu rozwiązań dla problemu ubóstwa.

Pozwolił też naszej szkole na przystąpienie do międzynarodowej sieci szkół projektu i jest ona promowana na stronie www.edukacjadlagodnosci.pl

 • 5-8 marca 2012r. grupa przeprowadziła „akcję korytarzową” informującą  środowisko szkolne o losie opozycjonisty Żmiciera Daszkiewicza z Białorusi i stworzyła warunki do napisania kartki solidarnościowej .

Prawa człowieka: TERAZ! To jest w Twoich rękach

 • Prawa człowieka: Teraz! To jest w Twoich rękach

Od lutego 2012r.młodzież realizowała  kolejny projekt - Prawa człowieka: TERAZ! To jest w Twoich rękach. Umożliwiał on udział w warsztatach prowadzonych  przez absolwentkę szkoły /obecnie studentkę/ Sylwię Januszkiewicz, pracę na platformie  e-learningowej (gra edukacyjna i konkursy) i stworzenie własnego  projektu uczniowskiego. Przygotowany dla szkoły program pozwolił grupie uczniów przejście kolejnych etapów pracy metodą projektu: od identyfikacji problemu w społeczności lokalnej/szkolnej, przez zdobycie umiejętności formułowania celów, planowania działań, współpracy w grupie aż do wcielenia w życie własnego projektu uczniowskiego.


5-6-7 lipca 2012r. na zakończenie pierwszego etapu projektu „Prawa Człowieka :TERAZ! To jest w Twoich rękach” najwytrwalsi ze Szkolnej Grupy AI / przy temp.31st.C, w gipsowym gorsecie jak Ernest W./  stworzyli wakacyjne „dziecko” projekt „Groźba czy służba społeczeństwu-poznajemy misję służb mundurowych.” . Realizowany we wrześniu i październiku nowego roku szkolnego,  zachęca m .in. do:

1)poznania uprawnień  i obowiązków przedstawicieli służb mundurowych;

2)poznania  prawidłowych  zachowań  w sytuacjach  nadużywania praw przez przedstawicieli służb mundurowych;

3)upewnienia  się do jakich instytucji może się zgłosić osoba potrzebująca pomocy w przypadku łamania praw przez służby mundurowe;

4)uświadomienia  konsekwencji  nadużycia swoich praw w konfrontacji z przedstawicielami tych służb;

5)poznania  pozytywnych i negatywnych stron  bycia funkcjonariuszem.

Serdecznie zachęcamy do śledzenia i udziału w wydarzeniach projektowych

Poznajemy misję służb mundurowych

BEZPIECZNE ROZPOCZĘCIE

ROKU SZKOLNEGO 2012/2013

ZE WSPARCIEM BIAŁOSTOCKICH SŁUŻB MUNDUROWYCH

Zaproszenie do udziału w projekcie „GROŹBA CZY SŁUŻBA SPOŁECZEŃSTWU - POZNAJEMY MISJĘ SŁUŻB MUNDUROWYCH” przyjęły :

-  Komenda Wojewódzka Policji w Białymstoku

-  Straż Miejska w Białymstoku

-  Ochrona Solid Security w Białymstoku                                  Serdecznie dziękujemy

Obecność przedstawicieli w/w instytucji uczyni rozpoczęcie nowego roku szkolnego nietypowym !!!

Niespodzianki przed nami

Ranking napisanych listów MARATON 2011

161 090 listów w obronie praw człowieka. Kim Dzong-il, Miedwiediew, Calderon i Łukaszenka mogą spodziewać się tysięcy listów z Polski .

Wynik będzie większy, gdyż relacje jeszcze spływają. Pisano w  80 krajach świata i w ponad 250 miejscach  w Polsce. Białostocka Unia Szkół zakończyła Maraton 2011 wynikiem 10 205 listów.

Ranking napisanych listów MARATON 2011.

UNIA SZKÓŁ:

 1. 1. Zespół Szkół Handlowo-Ekonomicznych im. M. Kopernika -6188
 2. 2. Zespół Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego im. M.Konopnickiej-1837
 3. 3. Filia Biblioteczna nr 12 Książnicy Podlaskiej i ZS nr 4 w Białymstoku -1539
 4. 4. XI Liceum Ogólnokształcące im. R. W. Pileckiego -641

Czytaj więcej: Ranking napisanych listów MARATON 2011

Na naszej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są niezbędne dla funkcjonowania strony, inne pomagają nam w ulepszaniu tej strony i doświadczeń użytkownika (Tracking Cookies). Możesz sam zdecydować, czy chcesz zezwolić na pliki cookie. Należy pamiętać, że w przypadku odrzucenia, nie wszystkie funkcje strony mogą być dostępne.