Biblioteka
"Książki - to okno na świat, - to promień słońca, który rozświeca ciemnie nocy, - to najlepszy doradca we wszystkich sprawach."
Stanisław Lem
Kim był Zenek Borowski?...
… tego dowiedzieli się uczniowie klas I 3 października 2019 r. w auli szkolnej podczas projekcji filmu dokumentalnego pt. „Zenek”. Zenek Borowski to 13-letni harcerz zastrzelony przez hitlerowców podczas ratowania przed zniszczeniem polskich książek.
Film pokazuje również historię i charakter Białegostoku, którego rozwój został przerwany przez okupację sowiecką i niemiecką.
Kulisy powstawania produkcji filmu przedstawili inicjatorzy powstania filmu: Pan Jerzy Koszewski – prezes Koła Absolwentów ZSHE, przyjaciel Zenka Borowskiego i Pan Jan Oniszczuk – prezes Stowarzyszenia Szukamy Polski, producent filmu.
Film „Zenek” wzbogacił filmotekę szkolną i jest dostępny do wypożyczenia na kameralne spotkania z historią w klasach.
Podaruj wiersz
Weź udział w akcji społecznej Fundacji im. Zbigniewa Herberta „Podaruj wiersz”. I tak jak Zbigniew Herbert pisał listy-wiersze do przyjaciół, do ważnych dla niego osób, tak i ty wybierz wiersz i przepisz go odręcznie na dostępnej w bibliotece szkolnej karcie papeterii, a potem… podaruj swój list-wiersz wybranej osobie.
Przepisanie i podarowanie wiersza może być gestem przyjaźni lub wdzięczności, może dać wsparcie, nieść pociechę, podtrzymywać nadzieję.
Spotkanie z książką w Książnicy Podlaskiej
27 września 2019 r. uczennice klasy IIb uczestniczyły w wyjściu do Książnicy Podlaskiej. Młodzież obejrzała wystawę pt. „Książnicowe półki z regionaliami autorów powiatu białostockiego”. Ekspozycja zawiera 105 książek 72 autorów związanych z powiatem białostockim poprzez miejsce urodzenia, bądź zamieszkania.
Pani Małgorzata Rokicka–Szymańska, pracownik Książnicy Podlaskiej, oprowadziła nas po bibliotece, pokazała jak się do niej zapisać i korzystać z jej zbiorów.
XXIV Turniej Warcabowy o Puchar Dyrektora Szkoły
Zapraszamy do udziału w XXIV TURNIEJU WARCABOWYM O PUCHAR DYREKTORA SZKOŁY! Turniej przebiegać będzie w dwóch etapach:
etap 1 – czwartek 10.10.2019 r., g. 10.00 – runda wstępna - grają pary wyłonione w drodze losowania, zwycięzca przechodzi do rundy zasadniczej;
etap 2 – wtorek 15.10.2019 r., g. 10.00 - runda zasadnicza – gra każdy z każdym, turniej zwycięża osoba, która uzyska największą liczbę punktów.
Zapisy do wtorku 8.10.2019 r. (biblioteka, s. 43, 44).
Osiem nowel – Narodowe Czytanie 2019
Ósma odsłona akcji Narodowe Czytanie – osiem polskich nowel wskazanych przez Parę Prezydencką.
- Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. (…) Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii - napisał w specjalnym liście Prezydent RP Andrzej Duda.
Cieszymy się, że akcja czytelnicza zainspirowana przez Prezydenta RP, zorganizowana w bibliotece szkolnej 6.09.2019 r., spotkała się z zainteresowaniem naszych uczniów i nauczycieli.
Nowele polskie lekturą Narodowego Czytania 2019
W sobotę, 7 września o 11.00 w Teatrze Dramatycznym w Białymstoku, rozpocznie się wspólne czytanie fragmentów ośmiu polskich nowel, wskazanych przez parę prezydencką (koordynator akcji - Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego)
Czytaniu towarzyszyć będą dodatkowe atrakcje: kiermasz książek za 1 zł, konkursy z nagrodami, malowanie twarzy, spotkania z aktorami Teatru Dramatycznego, zajęcia plastyczne dla dzieci, możliwość zrobienia zdjęć w kostiumach teatralnych, zagrania w grę związaną ze spektaklem „Hobbit”.
Uwaga! Każdy uczeń naszej szkoły, który weźmie udział w ósmym Narodowym Czytaniu i prześle zdjęcie z tego wydarzenia na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., ma szansę na nagrodę książkową. Losowanie nagrody – poniedziałek 9.09.2019 o godz. 11.30 w bibliotece.
Czytaj więcej: Nowele polskie lekturą Narodowego Czytania 2019
Hip, hip, hura!
Z radością informujemy, ze wszystkie książki zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa zostały już wprowadzone do księgozbioru biblioteki szkolnej i czekają na swoich czytelników. Wśród nich, nie tylko lektury, ale i mnóstwo nowości wydawniczych. Miłośnicy fantastyki, kryminałów, literatury obyczajowej i historycznej – na pewno znajdą coś dla siebie! Zapraszamy do biblioteki!
Frazeologia polska w mistrzowskim wydaniu
21.02.2019 r. z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego uczestniczyliśmy w wykładzie „Frazeologia polska jako nośnik kultury narodowej” wygłoszonym przez dr hab. Joannę Szerszunowicz z Zakładu Współczesnego Języka Polskiego Instytutu Filologii Polskiej UwB.
Dr Szerszunowicz w barwny, ciekawy sposób omówiła frazeologizmy, które zostały przejęte z tekstów piosenek, reklam, filmów do języka codziennego (np. nie bądź taki szybki Bill, Prawie robi wielką różnicę, Nie ze mną te numery Bruner!, Sąd sądem, ale sprawiedliwość musi być po naszej stronie).
To był świetny wykład!:)
Konkurs poprawnościowy – rozstrzygnięty!
Dzień Języka Ojczystego – konkurs poprawnościowy
21 lutego obchodzimy Dzień Języka Ojczystego. Zapraszamy do sprawdzenia swoich umiejętności językowych w mini teście dostępnym w bibliotece. Arkusze z odpowiedziami należy przekazać do 22.02.2019 r. (piątek) do g. 15.00. Wręczenie nagród odbędzie się 25.02.2019 r. (poniedziałek) o g. 11.30 (s. 43).