Biblioteka
"Książki - to okno na świat, - to promień słońca, który rozświeca ciemnie nocy, - to najlepszy doradca we wszystkich sprawach."
Stanisław Lem
Mikołajkowe książki…
Z radością informujemy, że Mikołajek;) odwiedził bibliotekę szkolną i przyniósł w prezencie kilka nowych książek. Jakich? Takich, o które pytaliście i chcieliście wypożyczyć! Wyczekiwane przez Was tytuły już są i czekają na swoich czytelników! Zapraszamy do biblioteki!
Hoover C. – It starts with us
Kemmerer B. – A curse so dark and lonely
Kowaliński B. – Potwór z Podhala
Majcher M. – Najgorszy dom
Majcher M. – Stan nie!błogosławiony
Prusinowska E. – Opowiem o tobie gwiazdom
Sohn W.-P. – Almond
Szkolny konkurs fotograficzny
Zapraszamy wszystkich uczniów do udziału w szkolnym konkursie fotograficznym „Tolerancja widziana moimi oczami”. Konkurs polega na ukazaniu momentu, sytuacji, która przedstawia zachowanie związane z tolerancją.
Zdjęcia, max. 2, należy przesłać do 9 grudnia 2022 r. na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. wpisując w temacie imię i nazwisko oraz klasę. Na najciekawsze fotografie czekają nagrody!
Szczegółowy regulamin dostępny jest w bibliotece szkolnej.
Noc bibliotek
Majowe nowości w bibliotece
Maj wniósł do szkoły nie tylko powiew wiosny, ale i nowe książki do biblioteki. 26 książkowych świeżynek wydawniczych czeka już na swoich czytelników. Kto będzie ich pierwszym czytelnikiem? Może Ty? Zapraszamy:)
Carrisi D. – Jestem otchłanią
Felloves J. – Belgravia
Felloves J. – Czas przeszły niedokonany
Fraczyk I. – Spełniony sen
Frączyk I. – Kobiety z odzysku, t. 1
Frączyk I. – Kobiet z odzysku, t.2, Trudne wybory
Frączyk I. – Kobiety z odzysku, t. 3, Ryzykowne decyzje
Hoover C. – Layla
Hoover C. – Too Late
Hoover C. – Verity. Coraz większy mrok
Kiefer L. – Don`t Me
King S. – Sklepik z marzeniami
King S. – Uniesienie
Koziołek K. – Biały pył. Piekło na K2
Krawczyk A. – Sklep z tysiącem cudów
Krawczyk A. – Uzdrowicielka
Lamb Ch. – Nasze ciała, ich pole bitwy
Marzec miesiącem biblioterapii
Nasza szkolna biblioteka włączyła się w akcję organizowaną przez CEN oraz Koło Podlaskie Towarzystwa Biblioterapeutycznego „Miesiąc z biblioterapią” - wskazując, polecając i promując książki jako lekarstwo na wiele codziennych problemów.
8 marca, w Dniu Kobiet szkolna biblioteka przygotowała wystawę „Książki o kobietach i dla kobiet”. Wystawa, podobnie jak kobieta, rozbudziła zmysły – tym razem czytelnicze.
„Słodkie uzależnienie – promocja zdrowego stylu życia” - to zajęcia z elementami biblioterapii, które odbyły się 16 marca. Uczestnicy zajęć poznali zarówno zagrożenia wynikające ze złego trybu życia, jak i sposoby radzenia sobie z nimi (uprawianie sportu, wypracowanie zdrowych nawyków odżywiania się).
Gazetka „Książki na konkretne problemy” – prezentowała książki, w których opisane zostały konflikty, życiowe problemy, ale i możliwości ich rozwiązywania.
Wszystkim akcjom towarzyszyły plakaty, ulotki i zakładki je promujące.
Narodowy Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 - podsumowanie
Wraz z końcem roku 2021 zakończyliśmy realizację działań wynikających z § 3 ust. 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 10 września 2021 r. w sprawie szczegółowych warunków, form i trybu realizacji Priorytetu 3 Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025” (Dz.U. z 2021 r. poz. 1675) kierunek interwencji 3.2. – zakup nowości wydawniczych oraz elementów wyposażenia do bibliotek szkolnych i pedagogicznych.
Zgodnie z założeniami 50% otrzymanego dofinansowania przeznaczono na zakup książek, 2% na promocję czytelnictwa, 48% na zakup nowych elementów wyposażenia biblioteki.
Księgozbiór biblioteki szkolnej powiększył się o 436 książek. Wśród nich znalazło się 6 tytułów lektur (209 egzemplarzy), 227 nowości wydawniczych. Wśród zakupionych książek jest 91 książek historycznych.
Dziękujemy wszystkim uczniom, nauczycielom, pracownikom szkoły za zaangażowanie w realizację działań wynikających z ww. rozporządzenia. Wszystkie zostały uwiecznione w kronice szkoły lub na stronie internetowej szkoły.
Załącznik 1 - lista zakupionych książek
Załącznik 2 - sprawozdanie wg wzoru
Świąteczny prezent
Ależ niespodzianka! Mikołaj;) odwiedził naszą szkołę i zostawił pod choinką ponad 30 nowych książek! Dziękujemy Mikołaju!;) Książki już okładamy i oddajemy w ręce czytelników! Zapraszamy do biblioteki!:)
Ambroziak K. i in. – Praktyczny poradnik dla rodziców i młodzieży
Blakemore S. J. – Sekretne życie mózgu nastolatka
Brett P. V. – Dziedzictwo posłańca
Brett P. V. – Otchłań. Księga 1
Brett P. V. – Otchłań. Księga 2
Caletti D. – Biegnij moje serce biegnij
Covey S. R. – 7 nawyków skutecznego działania
Covey S. R. – 7 nawyków skutecznego nastolatka
Ćwirlej R. – Ostra jazda
Ćwirlej R. – Szybki szmal
De Barbaro N. – Czuła przewodniczka
Dulewicz J. – Sukcesja
Haues L. – W pułapce myśli dla nastolatków
Kiyosaki R. T. – Dlaczego piątkowi uczniowie…
Kowaliński B. – Twarz bestii
Kowaliński B. – W zmowie z mordercą
Lauren C. – Miłość na święta
Łada J. – W nawiedzonym zamczysku
McQiuston C. – Red, White i Royal Blue
Michalak K. – Trzy życzenia
Moncrieff A. – Świąteczne morderstwo
Murphy J. – Potęga nieskończonego bogactwa
Rogoziński A. – Nieboszczyk sam w domu
Schab L. M. – Jesteś kimś więcej, niż myślisz dla nastolatków
Schab L. M. – Lęk i zamartwianie się…
Schiraldi G. R. – Jesteś kimś więcej, niż myślisz
Shannon J. – Co robić, gdy brakuje ci odwagi?
Sparks N. – Na ratunek
Sparks N. – Noce w Rodanthe
Sparks N. – Powrót
Sparks N. – Ślub
Baczyński bez filtra - konkurs fotograficzny
Trwa rok Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, związany z 100. rocznicą urodzin poety. Z tej okazji Fundacja na rzecz Wielkich Historii przygotowała konkurs fotograficzny – „Baczyński bez filtra”.
Konkurs polega na interpretacji twórczości Baczyńskiego za pomocą fotografii ilustrującej wybrany utwór poety. Zdjęcia mogą przedstawiać: portret, martwą naturę, mogą mieć formę reporterską, czy też bardziej swobodną. Można do tego celu wykorzystać np. telefon komórkowy lub aparat fotograficzny.
W ramach konkursu, na Instagramie ruszył profil „Baczyński bez filtra”, na którym zarówno uczestnicy, jak i wszyscy chętni, mogą publikować, poza konkursem, zdjęcia oznaczone hasztagiem „#baczyńskibezfiltra”. Pojawią się one w specjalnej galerii.
Podejście Baczyńskiego do poezji było bardzo współczesne. Samodzielnie publikował i ilustrował swoje tomiki. Rozprowadzał je wśród znajomych, chciał, by jego poezja była czytana. Kto wie, czy dziś Baczyński ze swoją wrażliwością, nie tworzyłby na Instagramie, YouTube albo innych serwisach społecznościowych. Krzysztof Kamil Baczyński zginął na posterunku, broniąc Pałacu Blanka. Zostawił po sobie bogaty dorobek – ponad 500 wierszy, poematy, opowiadania, grafiki.
W setną rocznicę urodzin Baczyńskiego opowiedz nam o tym, kim jest dla Ciebie i jak rozumiesz jego poezję. Co w niej odnajdujesz, jakie doświadczenia Ci się przypominają, jakie obrazy pojawiają się w Twojej głowie. Dzięki zdjęciom i filmom możesz pokazać, jak rozumiesz jego poezję, jak odbierasz świat.
Termin nadsyłania prac - do 31 grudnia 2021.
Wśród osób, które prześlą swoje prace do biblioteki szkolnej do 15.12.2021 r. rozlosujemy nagrodę książkową.
Zapraszamy do udziału!
Szczegóły oraz regulamin konkursu można znaleźć na stronie https://baczynskibezfiltra.pl/ oraz https://instytutksiazki.pl/aktualnosci,2,konkurs-fotograficzny-%E2%80%9Cbaczynski-bez-filtra,6646.html
Biblioteka w memach – konkurs
Zapraszamy wszystkich uczniów do udziału w szkolnym konkursie „Biblioteka w memach”. Aby wziąć udział w konkursie należy stworzyć mema o tematyce związanej z biblioteką, książką, czytaniem.
Praca powinna być wykonana w formacie JPG., zawierać część graficzną (obrazek, zdjęcie) oraz komentarz tekstowy. Stworzone memy nie mogą być obraźliwe i wulgarne. Mem musi być wykonany samodzielnie przez autora i nigdzie wcześniej niepublikowany. Memy można tworzyć przy pomocy generatora np. https://mem-generator.pl/, https://generator.memy.pl/.
Prace konkursowe należy przesłać na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do 25.11.2021 r. w tytule wpisując imię i nazwisko oraz klasę.
Na zwycięzców czekają ciekawe nagrody.
Szczegółowy regulamin dostępny jest w bibliotece szkolnej.
Spotkanie Rady Młodzieżowej Książnicy Podlaskiej
18 października 2021 r. uczniowie naszej szkoły po raz kolejny uczestniczyli w spotkaniu Rady Młodzieżowej Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku. Młodzież spotkała się z panem Tomaszem Filipowiczem, pracownikiem Działu Promocji, który przedstawił zaplanowane działania Książnicy Podlaskiej skierowane do młodych ludzi. Gościem specjalnym był Jan „Johnny” Wyspiański z Fundacji Grający Białystok, który opowiedział w ciekawy sposób o rodzajach i korzyściach z grania w planszówki.
„Jeszcze raz serdecznie dziękujemy za tak liczne przybycie i wspólne zainaugurowanie kolejnego roku działalności w ramach spotkań Rady Młodzieżowej. Jest nam niezmiernie miło powitać w niej nowe szkoły i podziękować już zaangażowanym. To bardzo miłe, że Państwa placówki interesuje dalszy wpływ na kształt Rady, czego wyraz otrzymaliśmy w ankietach. Na pewno rozpatrzymy Państwa uwagi i propozycje, przygotowując marcowe spotkanie, na które już serdecznie zapraszamy”.
Z poważaniem i ponownym, gromkim podziękowaniem
Wojciech Muszyński