EKONOMIK ZŁOTĄ SZKOŁĄ 2023
        w rankingu PERSPEKTYW
europejska
karta
mobilności

Menu Główne

Fraktale


Przedstawiona tematyka okazała się dla uczniów szalenie ciekawa. Dowiedzieli się oni co to są fraktale. Okazało się, że do ich tworzenia wykorzystuje się funkcje matematyczne. Zobaczyli, że, programowanie tego typu zadań sprawia dużo frajdy. Obrazy fraktali są bardzo kolorowe, cechuje je nietrywialność struktury w każdej skali, ponadto struktura ta nie daje się łatwo opisać przy pomocy zwykłej geometrii. Znajdują one także zastosowanie w różnych dziedzinach życia. Obecnie prawie każdy telefon komórkowy korzysta z wbudowanej anteny fraktalnej. Wiele odpowiedników fraktali istnieje w otaczającej nas naturze. Przykładem mogą być płatki śniegu, system naczyń krwionośnych, systemy wodne rzek, błyskawice, chmury, prądy zatokowe czy formacje skalne. Fraktale są obiektami często występującymi w grafice komputerowej, bowiem wiele programów komputerowych tworzonych jest specjalnie w celu otrzymywania obrazów fraktalnych.


Na naszej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są niezbędne dla funkcjonowania strony, inne pomagają nam w ulepszaniu tej strony i doświadczeń użytkownika (Tracking Cookies). Możesz sam zdecydować, czy chcesz zezwolić na pliki cookie. Należy pamiętać, że w przypadku odrzucenia, nie wszystkie funkcje strony mogą być dostępne.