EKONOMIK ZŁOTĄ SZKOŁĄ 2023
        w rankingu PERSPEKTYW
europejska
karta
mobilności

Menu Główne

Uczniowie ZSHE na Gibraltarze

Korzystając z dnia wolnego od pracy, uczniowie przebywający na praktykach zawodowych w Hiszpanii pojechali na całodzienną wycieczkę na Gibraltar.

Gibraltar jest to brytyjskie terytorium zamorskie położone na południowym wybrzeżu Półwyspu Iberyjskiego o powierzchni niespełna 7 km². Aby się tam dostać, musieliśmy przejść kontrolę graniczą, co jest oczywiste, bo na czas wycieczki opuściliśmy terytorium Unii Europejskiej. Większość powierzchni Gibraltaru zajmuje charakterystyczna, widoczna z oddali, monumentalna ,,Skała Gibraltarska”. Z jej szczytu rozciąga się niesamowity widok na pełną statków Cieśninę Gibraltarską i marokańskie góry Rif. Stąd do Afryki jest już tylko „rzut kamieniem”. Przekonaliśmy się o tym, bo części z nas włączyła się nawet marokańska sieć komórkowa. Niestety, nie udało nam się wjechać kolejką na szczyt zamieszkiwany przez jedyne europejskie małpy - magoty. Choć pogoda była słoneczna i raczyliśmy się temperaturami dochodzącymi do 30°C, na skale wiał bardzo silny wiatr i ruch kolejki wstrzymano, a rezerwat przyrody zamknięto. Mimo to mieliśmy wiele innych atrakcji i wycieczkę uważamy za udaną. Niesamowitym przeżyciem był rejs statkiem po Zatoce Algeciras, gdzie udało nam się zobaczyć wesoło pływające delfiny butlonose.

Polskim akcentem na Gibraltarze jest znajdujący się na Europa Point pomnik generała Władysława Sikorskiego, który zginął w katastrofie lotniczej 4 lipca 1943 roku. Pan Jakub Ostaszewski zapoznał nas z historią dotyczącą naszego słynnego rodaka oraz szczegółami dotyczącymi feralnej katastrofy lotniczej. Zdumiewające jest to, że sprawa wypadku lotniczego, który tak mocno wpłynął na polską politykę i historię, wciąż kryje wiele tajemnic i wiele spraw najprawdopodobniej nigdy nie doczeka się pełnego wyjaśnienia. Na Europa Point widzieliśmy także latarnię morską, stanowisko baterii artyleryjskiej, meczet ufundowany przez króla Arabii Saudyjskiej oraz pozostałości tuneli chroniących tutejszych żołnierzy i cywili podczas oblężeń. Podobno „Skała Gibraltarska” jest tak podziurawiona owymi tunelami, że bywa nazywana największy ementalerem świata.

Zwiedzanie Gibraltaru zakończyliśmy czasem wolnym na zakupy na Main Street, czyli głównej ulicy handlowej.

Na naszej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są niezbędne dla funkcjonowania strony, inne pomagają nam w ulepszaniu tej strony i doświadczeń użytkownika (Tracking Cookies). Możesz sam zdecydować, czy chcesz zezwolić na pliki cookie. Należy pamiętać, że w przypadku odrzucenia, nie wszystkie funkcje strony mogą być dostępne.