„Nauczycielem wszystkiego jest praktyk
– staże zagraniczne uczniów ZSHE
i job shadowing nauczycieli”
w Hiszpanii, Portugalii i Grecji
- program realizowany w latach 2019-2020
europejska
karta
mobilności

 NOWOCZESNA   SZKOŁA   -   ATRAKCYJNY   ZAWÓD                                        


Menu Główne

SZCZĘŚLIWE
NUMERY
PN WT ŚR CZW PT

2 13 19 29 30

 

Znajdź artykuł

Kto jest online

Odwiedza nas 170 gości oraz 0 użytkowników.

Logowanie

Spotkanie z rzecznikiem praw dziecka

28 września uczniowie naszej szkoły zdający WOS na maturze wzięli udział, razem z ich nauczycielem Sławomirem Radeckim, w konferencji poświęconej prawom dziecka.
Okazją do spotkania było 20-lecie konwencji o prawach dziecka i 10 lat ustawy o rzeczniku praw dziecka w Polsce. Wtorkowa konferencja odbyła się w auli Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania i jest jedną z wielu jakie rzecznik praw dziecka Marek Michalak prowadzi na terenie całego kraju. Z uczniami - zarówno tymi młodszymi jak i starszymi - spotyka się żeby porozmawiać o swojej codziennej pracy, ale i zachęcić młodych do dyskusji na temat praw dziecka i uczulić ich, aby alarmowali gdy ktoś dorosły lub rówieśnik je krzywdzi lub ogranicza. Na spotkanie ze swoim rzecznikiem przyszło ponad pół tysiąca uczniów.

- Dużo was...Ogromnie się cieszę, że temat konferencji budzi takie zainteresowanie. Dziesięć lat temu powołano w naszym kraju rzecznika praw dziecka. Uznano tym samym, że dziecko to szczególny, wyjątkowy człowiek. Chciałbym pobudzić was do dyskusji o dziecięcych problemach. I mam nadzieję, że nie tylko sobie miło pogadamy, ale dojdziemy do konkretnych wniosków. Mottem przewodnim spotkania jest, że "Prawa człowieka rozpoczynają się od praw dziecka". A okres dzieciństwa jest szczególnie ważny, stąd tak istotne jest żeby przejść go jak najlepiej, wyrobić mechanizmy obronne i postawę by móc ponosić odpowiedzialność i konsekwencje swoich zachowań. - rozpoczynał dyskusje Marek Michalak rzecznik praw dziecka.
Druga część wtorkowego spotkania poświęcona była warsztatom i dyskusji na temat uczniów mniejszości narodowych w szkołach. Tematy dotyczyły budowania tożsamości narodowej, religijnej oraz lokalnej wśród najmłodszych oraz ich integracji z grupami rówieśniczymi.
Opracował Sławomir Radecki

Facebook