EKONOMIK ZŁOTĄ SZKOŁĄ 2023
        w rankingu PERSPEKTYW
europejska
karta
mobilności

Menu Główne

Lekcje z ekonomią - "Złote Szkoły NBP"

Spis treści

 --------------------------IV Edycja-------------------------

LEKCJE Z EKONOMIĄ

w ramach 4 edycji Programu Złote Szkoły NBP

"Historia złotego polskiego" to temat realizowany przez p. Annę Pogorzelską na lekcji historii z uczniami klas pierwszych i drugich.  Założeniem nauczyciela było szczegółowe omówienie znaczenie pieniądza na początku dziejów Polski oraz po wprowadzenie złotówki polskiej oraz odniesienie się do czasów współczesnych. Zdefiniowano pojęcie pieniądza i gotówki. Krótko omówiono rodzaje pieniędzy wykorzystywanych w obiegu płatniczym w Polsce piastowskiej. Kolejnym krokiem było porównanie zasad posługiwania się pieniędzmi dawniej oraz współcześnie - tu nawiązano do nominałów obowiązujących środków płatniczych. Podczas lekcji uczniowie korzystali z prezentacji poświęconych historii pieniądza w Polsce na przestrzeni wieków. https://prezi.com/s82ywd-twwi4/historia-polskiego-pieniadza/  https://prezi.com/jcv2xkv5grkd/historia-polskiego-zotego/. Uczniowie obejrzeli również filmik "Mikołaj Kopernik  banknot polimerowy i moneta NBP" , z którego dowiedzieli się o możliwości zakupu okazów kolekcjonerskich.

 "Obieg gotówki w gospodarce"- ten temat realizowały p. Katarzyna Palenceusz, p. Aneta Buśko oraz p. Joanna Mądra  na lekcjach z przedmiotów zawodowych. Uczniowie i uczennice podczas lekcji poznali  podstawowe funkcje Narodowego Banku polskiego – bank emisyjny, bank banków, bank państwa. Dowiedzieli się że NBP, ma wyłączne prawo do emitowania znaków pieniężnych. Zostało wyjaśnione pojęcie znaków pieniężnych. Omówiono historię pieniądza oraz zabezpieczenia jakie mają polskie banknoty. Uczestnicy lekcji dowiedzieli się w jaki sposób Narodowy Bank Polski zabezpiecza stały dostęp do gotówki. Zapoznano również uczniów z obszarami działania Narodowego Banku Polskiego w Polsce w ramach obrotu gotówkowego oraz uczestnikami krajowego obrotu gotówkowego, poza bankiem centralnym i bankami komercyjnymi.

 

prezentacja: POBIERZ/URUCHOM

Pan Tomasz Borawski w ramach lekcji z ekonomią zrealizował temat: Polski złoty w obiegu od 100 lat. NBP- jego funkcja emisyjna.


Chemia na straży złotego to temat lekcji zrealizowanej przez p. Annę Mielnicką na lekcji chemii.  Podczas lekcji wykorzystano quiz do  sprawdzenia wiedzy uczniów na temat NBP. Nauczyciel omówił zadania NBP oraz obiegowe środki płatnicze w Polsce . Uczniowie oglądali zbiór monet, których używano kiedyś oraz film o banknocie i monecie wydanych na cześć patrona szkoły. W kolejnej części lekcji próbowano odpowiedzieć na pytanie z czego są zrobione monety. Uczniowie określają: barwę monet, czy monety są przyciągane przez magnes i czy reagują z kwasami. Zaprezentowano animację o monecie 1 groszowej. Nauczyciel omówił stopy metali użyte do produkcji monet oraz przeprowadził doświadczenie porównania aktywności metali.

prezentacja: POBIERZ/URUCHOM

Podczas lekcji techniki pracy w hotelarstwie zaprezentowano funkcję pieniądza jako środka wymiany za pomocą którego dokonuje się płatności za usługę. Fragmentem lekcji były dwie scenki rodzajowe – płatność za usługę hotelową w związku z wyrejestrowaniem się z hotelu  (procedura check out). W jednej ze scenek płatność realizowano gotówką ,w drugiej zaprezentowano płatność bezgotówkową. Lekcje przygotowały i zrealizowały p. Renata Lubas oraz p. Magdalena Kolenda.

 

Na naszej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są niezbędne dla funkcjonowania strony, inne pomagają nam w ulepszaniu tej strony i doświadczeń użytkownika (Tracking Cookies). Możesz sam zdecydować, czy chcesz zezwolić na pliki cookie. Należy pamiętać, że w przypadku odrzucenia, nie wszystkie funkcje strony mogą być dostępne.