EKONOMIK ZŁOTĄ SZKOŁĄ 2023
        w rankingu PERSPEKTYW
europejska
karta
mobilności

Menu Główne

POTENCJAŁ UCZNIA ZSHE POTENCJAŁEM PODLASIA - wyjazd edukacyjny uczniów na Podlasie

Pod takim hasłem w dniach 12 i 13 października 2020r. odbyła się 2 dniowa wycieczka edukacyjna dla 45 uczniów kształcących się w trzech zawodach: technik handlowiec, technik ekonomista i technik hotelarstwa.

Wyjazd na Podlasie był kontynuacją 16 godzinnych warsztatów stacjonarnych w ramach projektu: „NAUKA JEST WARTOŚCIĄ - nowoczesna przestrzeń kształcenia zawodowego w ZSHE”

Cel wyjazdu to aktywowanie twórczego potencjału ucznia jego innowacyjności i kreatywności poprzez promowanie dobrych praktyk stosowanych w firmach na Podlasiu.

Była to wielka lekcja EKOinspiracji i ekologii. Poniżej relacja uczniów z wyjazdu.

Pierwszym punktem programu podczas wycieczki była wizyta w firmie IKEA Industry Poland sp. z o.o. Oddział w Orli. Jest to kompleks dwóch zakładów obejmujący nowoczesną fabrykę ultra cienkich płyt HDF (skrót z ang. High Density Fibreboard), tartak oraz zakład produkcji dodanej, w którym płyty są cięte na wymiar. Ze względu na COVID – 19 nie mogliśmy wejść do wnętrza zakładu ale nasi opiekunowie szczegółowo opowiedzieli nam o wytwarzanych w zakładzie ultra cienkich płytach HDF, wykorzystywanych do produkcji lekkich mebli dla IKEA. Deski produkowane w tartaku IKEA Industry trafiają do producentów współpracujących z IKEA oraz innych firm obecnych na polskim rynku. Tartak wykorzystuje najnowocześniejsze i nowatorskie rozwiązania do sortowania i obróbki drewna o małej średnicy, do tej pory niedostępne w Polsce. W ramach przedsięwzięć służących zrównoważonemu rozwojowi i ochronie środowiska firma kontynuuje działania w kierunku zmniejszenia ilości wytwarzanych odpadów i zwiększenia stopnia recyklingu. Od stycznia 2016 r. wskaźnik recyklingu wzrósł do poziomu 100%, co oznacza że odpady z fabryki w Orli nie trafiają już na wysypisko, a są
w całości przetwarzane. Optymalizacja pracy elektrofiltra pozwala na ograniczenie emisji odpadów
i zwiększenia stopnia recyklingu.

W tym dniu odwiedziliśmy również Farmę Wiatrową w Orli - to inaczej zespół wiatraków podłączonych do sieci w jednym miejscu. Pan Daniel Niedźwiecki – pracownik farmy opowiadał, że wiatraki to jedne z najpopularniejszych odnawialnych źródeł energii. Są uznawane za najtańsze i najbardziej wydajne. Firma głównie zarabia na sprzedaży wytwarzanej energii a gmina ma rocznie kolejne kilkaset tysięcy złotych w budżecie z tytułu podatku. Inwestycja może przynosić również zyski właścicielom działek, na których wiatraki stoją. Uczniom udało się wejść do środka wiatraka co było niebywałą atrakcją.

Ziołowy Zakątek Dary Natury – trzecie miejsce które odwiedziliśmy tego dnia to unikatowy w skali świata obiekt agroturystyczny położony w samym sercu najczystszego regionu Polski, Podlasia. Zioła są tematem przewodnim wszystkich elementów tego kompleksu turystycznego. Jego sercem jest Podlaski Ogród Botaniczny gdzie uprawia się 1500 odmian roślin leczniczych i aromatycznych (także gatunki objęte ścisłą ochroną), i po którym mieliśmy okazję spacerować. Tu odbyły się również nasze warsztaty „Czerpiemy z natury”. Tu również zjedliśmy obiad.

Nocleg mieliśmy w Hotelu Eternity w Wólce Nadbużnej. Współwłaścicielka hotelu Pani Jolanta Proszczuk opowiedziała nam o powstaniu hotelu nad Bugiem, funkcjonowaniu i pozyskiwaniu środków unijnych.

Drugiego dnia wyjechaliśmy do Grabarki - Świętego miejsca w religii i kulturze chrześcijańskiej. Wstąpiliśmy do wnętrza Świątyni oraz odbyliśmy spacer po terenie wokół cerkwi, który jest bardzo zadbany i ozdobiony pięknymi kwiatowymi klombami. Na wzgórzu, tuż za cerkwią znajduje się żeński klasztor św. Marty i Marii. Jest to jedyny w Polsce żeński monastyr.

W Brańsku przywitał nas absolwent naszej szkoły – pracownik Urzędu Gminy Brańsk Adam Krasowski który opowiedział nam o innowacyjnym pomyśle - produkcji betonu przez gminę. Inwestycje wsparli sami mieszkańcy. Pieniądze na zakup pochodziły bowiem w dużej mierze z funduszu sołeckiego,
a o wydatkowaniu tych pieniędzy decydują mieszkańcy poszczególnych wsi. Gmina ma już odpowiedni sprzęt do zrobienia tańszych dróg: linię produkcyjną do betonu. Pierwszy metr drogi już wylany!

Wartościowe spotkanie odbyło się w południe 13 października z Panią Moniką Falkowską – zastępcą wójta gminy Brańsk, która również chętnie przyjmie na praktykę zawodową uczniów naszej szkoły.

Ostatnim punktem programu była restauracja po „Kuchennych rewolucjach” Pani Magdy Gessler „Ziemia Brańska Gospoda”. Tu poznaliśmy właścicielkę Panią Dorotę Puchalską która opowiedziała nam o obecnej kondycji restauracji, którą prowadzi od ponad dziesięciu lat.

Ze smakiem w ustach musieliśmy opuścić gościnny Brańsk.

Na naszej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są niezbędne dla funkcjonowania strony, inne pomagają nam w ulepszaniu tej strony i doświadczeń użytkownika (Tracking Cookies). Możesz sam zdecydować, czy chcesz zezwolić na pliki cookie. Należy pamiętać, że w przypadku odrzucenia, nie wszystkie funkcje strony mogą być dostępne.