EKONOMIK ZŁOTĄ SZKOŁĄ 2021
        w rankingu PERSPEKTYW
„Praktyki nauczycielem życia
– staże zagraniczne uczniów
i Job shadowing kadry ZSHE”
Projekt realizowany w latach 2021-2022
europejska
karta
mobilności

Menu Główne

"Nie znoszę waszych poglądów, ale jestem gotów umrzeć za wasze prawo do wyrażania ich" Wolter

W 1945 r. członkowie Organizacji Narodów Zjednoczonych zatwierdzili Powszechną Deklaracja Praw Człowieka:

 ARTYKUŁ 19.  Każdy człowiek ma prawo do wolności poglądów i swobodnego ich wyrażania; prawo to obejmuje swobodę posiadania niezależnych poglądów, poszukiwania, otrzymywania

i rozpowszechniania informacji i idei wszelkimi środkami, bez względu na granice.

     Jak zweryfikować, które kraje pozwalają swoim obywatelom cieszyć się tymi dwoma fundamentalnymi prawami? Prawa, które istnieją tylko na papierze niczemu nie służą, ważne są dopiero wtedy, gdy można z nich skorzystać i egzekwować je w praktyce. Rząd Hiszpanii, na przykład, wspaniale podkreśla swoje konstytucyjne gwarancje, ale … nie stosuje ich!
     Na całym świecie ukrywane są prawdziwe powody, dla których "nonkonformiści" trafiają do więzień: w Hiszpanii studenci rozprowadzający ulotki wzywające do dyskusji nad  bieżącymi problemami  są oskarżani o zamieszki wojskowe. Na Węgrzech katolickich księży, prowadzących szkoły chóralne, posądza się
o homoseksualizm. Jednak rządy tych krajów nie są tak silne, aby nie ugiąć się pod zewnętrzną presją. Koncentracja światowej opinii ..."

Autor: Peter Benenson, Tłumaczenie i opracowanie: Violetta E. Borecka

Mija trzeci dzień Maratonu w ZSHE. Amnestyjne Elfy w skupieniu drukują, liczą i przygotowują się do finału w auli. Widzę subtelnie przemykające, jak cienie postacie proszące o kolejne dziesiątki blankietów,..."tyle osób w cierpieniu czeka na naszą pomoc". Mamy już ponad 2500 napisanych listów protestu, a 13 lat temu to był rekord Polski...wtedy mała miejscowość na Podlasiu - Zabłudów mocnym głosem krzyknęła ..."wiemy, patrzymy na ręce władzy, sprzeciwiamy się ...".

Obecność pani Magdaleny Środy profesor Uniwersytetu Warszawskiego edukacyjnie bardzo pomocną ,dziękujemy!!!
6 i 7 grudnia aula ZSHE do godz.21.30...odwagi, poślijcie mocny głos sprzeciwu!!!
                

L.Rojecka

Na naszej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są niezbędne dla funkcjonowania strony, inne pomagają nam w ulepszaniu tej strony i doświadczeń użytkownika (Tracking Cookies). Możesz sam zdecydować, czy chcesz zezwolić na pliki cookie. Należy pamiętać, że w przypadku odrzucenia, nie wszystkie funkcje strony mogą być dostępne.