„Nauczycielem wszystkiego jest praktyk
– staże zagraniczne uczniów ZSHE
i job shadowing nauczycieli”
w Hiszpanii, Portugalii i Grecji
- program realizowany w latach 2019-2020
europejska
karta
mobilności

Menu Główne

REKRUTACJA w pytaniach i odpowiedziach

 

Najczęściej zadawane pytania:

1. Ile klas pierwszych będzie otwartych w roku szkolnym 2020/2021

Technik ekonomista - 5 klas
Technik handlowiec - 1 klasa
Technik hotelarstwa - 2 klasy

2. Czy jeżeli będzie zwiększone zainteresowanie zostaną utworzone dodatkowe oddziały?

Tak, jest to możliwe i wzorem lat ubiegłych wystąpimy do organu prowadzącego o zgodę na zwiększenie liczby oddziałów.

 Pozostałe pytania i odpowiedzi:

1. Jaki limit punktów zapewnia przyjęcie do szkoły?

Szkoła nie określa limitu punktów do poszczególnych klas - decyduje ranking punktów.

2. Czy jeśli ktoś nie dostanie się do wybranej klasy, a w innej są wolne miejsca, to może zostać do niej przepisany?

Tak, to możliwe. Najlepiej jednak w składanym wniosku wpisać jako drugi i trzeci wybór inne klasy w naszej szkole (np. technik ekonomista, technik handlowiec, technik hotelarstwa).

3. Czy przy szkole działa internat dla uczniów spoza Białegostoku?

Uczniowie naszej szkoły mogą skorzystać z zakwaterowania  i całodziennego wyżywienia w internacie. Obiady mogą wykupić także uczniowie, którzy nie mieszkają w internacie. Bezpośredni telefon do internatu: 85 742 42 35.

4. Czy szkoła przygotowuje do matury, czy tylko do zawodu?

Szkoła solidnie przygotowuje i do matury i do zawodu. Uczeń kończący szkołę przystępuje do matury. Egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie zdaje w trakcie nauki.

5. Czy po klasie ekonomicznej nie będzie większych problemów z dostaniem się na studia w kierunku finansów i ekonomii?

Nasi absolwenci kontynuujący naukę na kierunkach ekonomicznych mówią, że na pierwszym roku studiów  nie mają co robić:). Na co dzień współpracujemy z uczelniami wyższymi: Uniwersytetem w Białymstoku, Politechniką Białostocką, Wyższa Szkołą Ekonomiczną, Wyższą Szkołą Finansów i Zarządzania.

6. Czy szkoła współpracuje z przedsiębiorcami – przyszłymi pracodawcami?

Oczywiście, już od wielu lat nasi uczniowie odbywają praktyki w regionie i w kraju (m.in. ADAMPOL SA, DAZE, Urząd Miejski w Białymstoku, Izba Administracji Skarbowej, Kancelaria Buchalter, Sklepy Leroy Merlin, Hipermarket B1, Selgross, Kaja Sport, Hotele:

Cristal, Royal, Ibis, Gołębiewski, Branicki, Esperanto, Aristo, Podlasie, Lipowy Most, Trio, Santana, Silver, Titanic, Villa Tradycja, Willa Pastel, Gościnna Kamienica, Leśny).

W ramach programu Erasmus+ praktyki odbywają się także za granicą (Hiszpania, Włochy, Portugalia). Projekt „ZSHE swoim uczniom na rzecz konkurencyjności podlaskiej gospodarki” umożliwia uczniom odbycie dodatkowych płatnych staży w regionie.

7. Co to znaczy, że szkoła posiada Europejską Kartę Jakości Mobilności?

Karta Jakości Mobilności przyznawana jest w programie Erasmus+ i podkreśla wysoką jakość kształcenia i zarządzania projektami unijnymi. Dzięki tej karcie otrzymujemy zaproszenia do współpracy od firm i instytucji z całej Europy. Młodzież odbywa praktyki w najlepszych firmach m.in. Hiszpanii, Portugalii, Francji czy Grecji a nasze wnioski projektowe są niemal w 100% akceptowane i realizowane. >>więcej o karcie

8. Jak wygląda szkoła na tle innych techników województwa podlaskiego oraz Polski?

Z radością i dumą informujemy,  że nasza szkoła po raz kolejny znalazła się w gronie najlepszych techników w Polsce w słynnym już rankingu miesięcznika edukacyjnego „Perspektywy”, i uzyskała tytuł ZŁOTEJ SZKOŁY 2020. Technika w całym kraju, były ocenione za pomocą czterech kryteriów: sukcesy szkoły w olimpiadach, wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych, wyniki matury z przedmiotów dodatkowych oraz wyniki egzaminu zawodowego. Osiągnięte wyniki plasują naszą szkołę na 2. miejscu wśród białostockich techników i 63. miejscu w kraju spośród prawie 2000 szkół biorących udział w rankingu. >>więcej o rankingu

9. Czy warto iść do waszego technikum do klasy technik hotelarstwa?

Kto jest zainteresowany pracą w hotelu, pensjonacie, schronisku, prowadzeniem działalności promocyjnej, sprzedażą usług hotelarskich - w naszej szkole na pewno zdobędzie niezbędną wiedzę i umiejętności. Treści teoretyczne poparte są praktykami w hotelach Podlasia i kraju. Nieustannie realizowane są projekty unijne, które pozwalają na odbycie praktyk za granicą (Włochy, Hiszpania, Portugalia). Uczniowie mają więcej godzin języka angielskiego (jako język zawodowy).

10. Czy technik handlowiec to to samo co sprzedawca?

Technik handlowiec jest pojęciem szerszym. Uczniowie uczą się prowadzenia działalności handlowej i prowadzenia sprzedaży, dlatego od razu po szkole mogą być zatrudnieni m.in. jako przedstawiciel handlowy. Handel zawsze był i jest jedną z najważniejszych dziedzin gospodarki.

11. Jaki język poza angielskim jest nauczany w tej szkole?

Kontynuowany jest język angielski. Drugi wybrany język - niemiecki lub rosyjski – jest nauczany od podstaw.

12. Czy w szkole jest darmowe Wi-Fi ?

Tak, sieć Wi-Fi jest zarówno w całej szkole jak i w internacie.

13. Ile jest godzin WF-u w tygodniu?

WF - jak w każdej szkole 3 godziny. Dla chętnych – szeroka gama zajęć dodatkowych (siłownia, piłka nożna, lekkoatletyka, siatkówka, tenis stołowy, łyżwiarstwo).

14. Ile minut trwają przerwy?

Przerwy są 10-minutowe. Dwie przerwy tzw. obiadowe mają 20 i 15 minut.

 Dziękujemy za zadane pytania i mamy nadzieje, że odpowiedzi na nie udzielone Was satysfakcjonują. Dodatkowe pytania prosimy kierować droga e-mailową na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., telefonicznie tel. 857422230 oraz przez naszą strone na fb https://www.facebook.com/ekonomik.bialystok.