EKONOMIK ZŁOTĄ SZKOŁĄ 2021
        w rankingu PERSPEKTYW
„Praktyki nauczycielem życia
– staże zagraniczne uczniów
i Job shadowing kadry ZSHE”
Projekt realizowany w latach 2021-2022
europejska
karta
mobilności

Menu Główne

REKRUTACJA w pytaniach i odpowiedziach

REKRUTACJA w pytaniach i odpowiedziach

Najczęściej zadawane pytania:

1. Ile klas pierwszych będzie otwartych w roku szkolnym 2022/2023

Technik ekonomista - 5 klas
Technik handlowiec - 2 klasy
Technik hotelarstwa - 3 klasy

2. Czy jeżeli będzie zwiększone zainteresowanie zostaną utworzone dodatkowe oddziały?

Tak, jest to możliwe i wzorem lat ubiegłych wystąpimy do organu prowadzącego o zgodę na zwiększenie liczby oddziałów.

 Pozostałe pytania i odpowiedzi:

1. Jaki limit punktów zapewnia przyjęcie do szkoły?

Szkoła nie określa limitu punktów do poszczególnych klas - decyduje ranking punktów.

2. Czy jeśli ktoś nie dostanie się do wybranej klasy, a w innej są wolne miejsca, to może zostać do niej przepisany?

Tak, to możliwe. Najlepiej jednak w składanym wniosku wpisać jako drugi i trzeci wybór inne klasy w naszej szkole (np. technik ekonomista, technik handlowiec, technik hotelarstwa).

3. Czy przy szkole działa internat dla uczniów spoza Białegostoku?

Uczniowie naszej szkoły mogą skorzystać z zakwaterowania i całodziennego wyżywienia w internacie. Koszt miesięczny zakwaterowania z pełnym wyżywieniem (śniadanie, obiad, kolacja) na dzień dzisiejszy wynosi około 350zł. Obiady mogą wykupić także uczniowie, którzy nie mieszkają w internacie. Bezpośredni telefon do internatu: 85 742 42 35.

4. Czy szkoła przygotowuje do matury, czy tylko do zawodu?

Szkoła solidnie przygotowuje i do matury i do zawodu. Uczeń kończący szkołę przystępuje do matury. Egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie zdaje w trakcie nauki.

5. Czy po klasie ekonomicznej nie będzie większych problemów z dostaniem się na studia w kierunku finansów i ekonomii?

Nasi absolwenci kontynuujący naukę na kierunkach ekonomicznych mówią, że na pierwszym roku studiów  nie mają co robić:). Na co dzień współpracujemy z uczelniami wyższymi: Uniwersytetem w Białymstoku, Politechniką Białostocką, Wyższa Szkołą Ekonomiczną, Wyższą Szkołą Finansów i Zarządzania.

6. Czy szkoła współpracuje z przedsiębiorcami – przyszłymi pracodawcami?

Oczywiście, już od wielu lat nasi uczniowie odbywają praktyki w regionie i w kraju, m.in. w takich firmach jak: Auto Idea Sp. z o.o. Mercedes-Benz, Dealer BMW Auto Fus Group Białystok, Audi Centrum Białystok, Sieńko i Syn Sp. z o.o. - Autoryzowane Centrum Motoryzacyjne w Białymstoku dealer Volkswagen, SKODA Żagiel Auto Białystok; Wasilewski i Syn Sp. z o.o. Autoryzowany Dealer NISSANA, ADAMPOL SA, SAMASZ, PRONAR, ZUS, Urząd Miejski w Białymstoku, Izba Administracji Skarbowej, Kancelaria Buchalter, Kombinat Budowlany, PSS Społem, Developergo, Hipermarket B1, Selgross, Hotele: Cristal, Royal, Ibis, Gołębiewski, Branicki, Esperanto, Aristo, Podlasie, Lipowy Most, Trio, Santana, Silver, Titanic, Villa Tradycja, Willa Pastel, Gościnna Kamienica, Leśny i wielu innych).

W ramach programu Erasmus+ praktyki odbywają się także za granicą (Hiszpania, Włochy, Portugalia).Projekt „ZSHE swoim uczniom na rzecz konkurencyjności podlaskiej gospodarki” umożliwia uczniom odbycie dodatkowych płatnych staży w regionie.

31 grudnia 2020 r. rozpoczynamy realizację kolejnego międzynarodowego projektu „Praktyki nauczycielem życia – staże zagraniczne uczniów i Job shadowing kadry ZSHE” w ramach Programu Erasmus+ . Uczniowie wyjadą na praktyki do Hiszpanii (Teneryfa) i Portugalii.

7. Co to znaczy, że szkoła posiada Europejską Kartę Jakości Mobilności?

Karta Jakości Mobilności przyznawana jest w programie Erasmus+ i podkreśla wysoką jakość kształcenia i zarządzania projektami unijnymi. Dzięki tej karcie otrzymujemy zaproszenia do współpracy od firm i instytucji z całej Europy. Młodzież odbywa praktyki w najlepszych firmach m.in. Hiszpanii, Portugalii, Francji czy Grecji.

8. Jak wygląda szkoła na tle innych techników województwa podlaskiego oraz Polski?

Z radością i dumą informujemy,  że nasza szkoła po raz kolejny znalazła się w gronie najlepszych techników w Polsce w słynnym już rankingu miesięcznika edukacyjnego „Perspektywy”, i uzyskała tytuł ZŁOTEJ SZKOŁY 2021. Technika w całym kraju, były ocenione za pomocą czterech kryteriów: sukcesy szkoły w olimpiadach, wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych, wyniki matury z przedmiotów dodatkowych oraz wyniki egzaminu zawodowego. Osiągnięte wyniki plasują naszą szkołę na 2. miejscu w województwie podlaskim.

9. Czy warto iść do waszego technikum do klasy technik hotelarstwa?

Kto jest zainteresowany funkcjonowaniem hotelu, pensjonatu, motelu, prowadzeniem działalności promocyjnej, sprzedażą usług hotelarskich, pilotowaniem wycieczek krajowych i zagranicznych, pracą stewardesy/stewarda m.in. na statkach wycieczkowych  - w naszej szkole na pewno zdobędzie niezbędną wiedzę i umiejętności. Treści teoretyczne poparte są praktykami w hotelach Podlasia i kraju. Nieustannie realizowane są projekty unijne, które pozwalają na odbycie praktyk za granicą (Włochy, Hiszpania, Portugalia). Uczniowie mają więcej godzin języka angielskiego (jako język zawodowy).

10. Czy technik handlowiec to to samo co sprzedawca?

Technik handlowiec jest pojęciem szerszym. Uczniowie uczą się prowadzenia działalności handlowej i prowadzenia sprzedaży, dlatego od razu po szkole mogą być zatrudnieni m.in. jako przedstawiciel handlowy. Handel zawsze był i jest jedną z najważniejszych dziedzin gospodarki.

11. Jaki język poza angielskim jest nauczany w tej szkole?

Kontynuowany jest język angielski. Drugi wybrany język - niemiecki lub rosyjski – jest nauczany od podstaw.

12. Czy w szkole jest darmowe Wi-Fi ?

Tak, sieć Wi-Fi jest zarówno w całej szkole jak i w internacie.

13. Ile jest godzin WF-u w tygodniu?

WF - jak w każdej szkole 3 godziny. Dla chętnych – szeroka gama zajęć dodatkowych (siłownia, piłka nożna, lekkoatletyka, siatkówka, tenis stołowy, łyżwiarstwo).

14. Ile minut trwają przerwy?

Przerwy są 10-minutowe. Dwie przerwy tzw. obiadowe mają 20 minut.

 Dziękujemy za zadane pytania i mamy nadzieję, że odpowiedzi na nie udzielone Was satysfakcjonują. Dodatkowe pytania prosimy kierować drogą e-mailową na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., telefonicznie tel. 857422230 oraz przez naszą stronę na fb https://www.facebook.com/ekonomik.bialystok.

Na naszej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są niezbędne dla funkcjonowania strony, inne pomagają nam w ulepszaniu tej strony i doświadczeń użytkownika (Tracking Cookies). Możesz sam zdecydować, czy chcesz zezwolić na pliki cookie. Należy pamiętać, że w przypadku odrzucenia, nie wszystkie funkcje strony mogą być dostępne.