EKONOMIK ZŁOTĄ SZKOŁĄ 2020
        w rankingu PERSPEKTYW
„Nauczycielem wszystkiego jest praktyk
– staże zagraniczne uczniów ZSHE
i job shadowing nauczycieli”
w Hiszpanii, Portugalii i Grecji
- program realizowany w latach 2019-2020
europejska
karta
mobilności

Menu Główne

"Wspomnień Czar" - Wspomnienia z praktyk w Portugalii

Nauka w ZSHE to nie tylko czas wytężonej pracy umysłowej, lekcji, sprawdzianów, egzaminów. To także okres, w którym zdobywamy wiedzę praktyczną. Okazją do zdobycia doświadczenia i przyjrzenia sie z bliska branży, z którą wiążemy swoją zawodową przyszłość są praktyki!

W naszej szkole to też praktyki zagraniczne. Byliśmy we Włoszech, Hiszpanii, a w tym roku w Portugalii.

- Już prawie miesiąc jak wróciliśmy z Lizbony, a my ciągle wspominamy - mówią uczniowie klas hotelarskich, uczestnicy Projektu "Dla chcącego nie ma nic trudnego - praktyki uczniów ZSHE w portugalskich firmach". - Nasze praktyki w Lizbonie połączyły w sobie wszystko – pracę, naukę, wypoczynek, zwiedzanie i dobrą zabawę.

Pracowaliśmy w hotelach czterogwiazdkowych: Skyna Hotel, Travel Park Hotel, Jupiter Hotel i Lisboa Hotel.

Jupiter Hotel
Magdalena Dudek, Magdalena Dzierżanowska, Joanna Drągowska, Martyna Drobnikowska (IIIe):

- Było to dla nas niezwykle ciekawe i interesujące doświadczenie, nie tylko pod względem rozwoju zawodowego, ale również osobistego. Dzięki wspaniałym ludziom, których tam poznałyśmy miałyśmy okazje doskonalić swoje umiejętności w różnych działach (praca w służbie pięter, gastronomii, w pralni i na recepcji). Bardzo ważne dla nas jest to, iż nasza ciężka praca została zauważona i doceniona. Na koniec praktyk otrzymałyśmy listy polecające od managera hotelu. Bardzo cieszy nas to wyróżnienie, bo jest to dokument, który ułatwi nam w przyszłości zdobycie pracy!!!

Skyna Hotel
Kamila Afonin, Angelika Zalewska, Anna Sieńko, Maciej Odachowski (IIId):

- Praca nie należała do lekkich, ale dzięki ludziom tam zatrudnionym była ogromnie przyjemna. Przez pięć dni w tygodniu pracowaliśmy po osiem godzin z jedną 30-minutową przerwą na lunch.

- Dzięki dwóm wolnym dniom od pracy można było pozwolić sobie na zwiedzanie i poznawanie uroków Portugalii. Odwiedziliśmy najciekawsze miejsca Lizbony i okolice, a także Fatimę, która zachwyciła nas swoją magią.

- Pokochaliśmy te miejsca oraz ludzi. Są serdeczni, otwarci i bardzo pomocni. Nie sądziliśmy, że dostaniemy tyle ciepła i serdeczności od obcych nam osób. Dzięki naszemu szefowi, który zlecał nam różne zadania, zdobyliśmy doświadczenie oraz zawarliśmy wiele ciekawych znajomości, a także przełamaliśmy barierę językową.

Travel Park Hotel
Artur Oszczepaliński, Szymon Pieńczykowski (IIId):

- Poznanie nowej kultury, języka, wielu nowych ludzi (pochodzących nie tylko z Europy) powoduje, iż nawet ciężka praca nie jest w stanie zepsuć nikomu dobrego nastroju. Pozytywne podejście do otoczenia i polska pracowitość pomogła nam zaskarbić sobie przychylność Portugalczyków.

- Dzięki takim wyjazdom człowiek staje się bardziej otwarty na nowe doświadczenia, a przede wszystkim na nowe znajomości. Nabiera pewności siebie a będąc wśród takich osób jakimi są Portugalczycy, czerpie ogromną przyjemność nawet z najcięższej pracy Można powiedzieć, że taki wyjazd jest przygodą życia i życzylibyśmy sobie więcej takich przygód.

Lisboa Hotel
Karolina Dąbrowka, Klaudia Urbanowicz (IIIe):

- Jesteśmy bardzo zadowolone z praktyki w Portugalii. Dziękujemy za stworzenie możliwości wyjazdu. Zdobyłyśmy doświadczenie w branży hotelarskiej. Poznałyśmy dużo fajnych ludzi, z którymi było przyjemnie pracować. Stałyśmy się bardziej pewne siebie. Nauczyłyśmy się też większej otwartości na ludzi.

- Portugalia to piękny kraj. Pierwszy raz widziałyśmy ocean, jechałyśmy tramwajem i jadłyśmy słynne portugalskie ciasteczka "Pasteis de Nata". Punkty widokowe w Lizbonie są tak urokliwe, że aż dech zapiera. To była przygoda naszego życia.

Od kiedy uczymy się w ZSHE marzyliśmy o praktykach zagranicznych. Dostaliśmy taką szansę. Wyjechaliśmy do Lizbony. Poznaliśmy tajniki pracy w hotelu, zdobyliśmy duże doświadczenie. Wierzymy, że pomoże nam ono w znalezieniu przyszłej pracy. Uważamy, iż praktyki w Portugalii były jednymi z cenniejszych doświadczeń w naszym życiu. Jesteśmy zadowoleni z wyborów, które doprowadziły nas do tej szkoły. Portugalia to piękny kraj, nigdy nie zapomnimy również widoków, które mogliśmy oglądać dzięki wyjazdowi. Dziękujemy!!!

                                                              Uczniowie klas III Technik Hotelarstwa