EKONOMIK ZŁOTĄ SZKOŁĄ 2023
        w rankingu PERSPEKTYW
europejska
karta
mobilności

Menu Główne

Projekty Leonardo da Vinci w Zespole Szkół Handlowo-Ekonomicznych w Białymstoku

O projekcie

Projekt „Staż zagraniczny – szansą dla młodego hotelarza”, którego budżet obejmował 46576 € zakładał czterotygodniową praktykę w Rimini. Odbywała się ona w 6 wysokiej klasy obiektach, m.in.: Hotel Termianal Palace &Spa, Hotel Arinimum, Hotel Villa Adriatica. Uczniowie zdobywali  doświadczenie zawodowe w różnych działach: Housekeeping, Restauracja, Recepcja. W swojej pracy rozwijali też umiejętności społeczne, w tym umiejętność współpracy i komunikacji w zespole wielokulturowym. Wyjazd na praktyki do Rimini poprzedzony był bogatym programem przygotowania językowego, kulturowego i pedagogicznego. 40 godzinny kurs języka włoskiego, warsztaty trenujące asertywność czy umiejętność radzenia sobie ze stresem w obcym środowisku okazały się bardzo przydatne. W czasie wolnym uczniowie wraz z opiekunami zwiedzili Wenecję, San Marino i Ravennę. Piękne, piaszczyste włoskie plaże Morza Adriatyckiego również dostarczyły wspaniałych wrażeń uczestnikom wyjazdu.

            20 listopada 2013 r. w ZSHE w Białymstoku odbyło się podsumowanie projektu mobilności realizowanego ze środków Komisji Europejskiej w ramach Programu Uczenie się przez całe życie.

            Udział w konferencji wzięli uczestnicy projektu – 16 uczniów naszej Szkoły wraz z rodzicami, osoby zaangażowane w działania projektowe ze strony Szkoły oraz reporterzy lokalnych mediów. Pani Dyrektor Alina Kuptel serdecznie przywitała wszystkich zebranych gości. Następnie Pani Koordynator projektu Wioletta Wilda przedstawiła w formie prezentacji multimedialnej założenia, cele i rezultaty zrealizowanych działań. Uczennice – Monika Dziadel i Anna Kiełbaszewska zaprezentowały sprawozdanie z poszczególnych etapów projektu. Ukazano zdjęcia z pracy we włoskich hotelach: Hotelu Termianal Palace &Spa, Hotelu Arinimum, Hotelu Villa Adriatica, Hotelu Telstar, Hotelu Boemia, Hotelu Panama Majestic. W kolejnej  części konferencji uczestnicy w formie scenek wykazali praktyczne umiejętności, jakich nabyli w czasie stażu zagranicznego. Uczniowie wypowiadali się swobodnie w języku angielskim co jest jedną z wartości dodanych projektu. Poza tym wskazano na pozostałe korzyści dla benficjentów projektu „Staż zagraniczny-szansą dla młodego hotelarza”: rozwój umiejętności społecznych, w tym umiejętności współpracy w zespole wielokulturowym,  nowe umiejętności zawodowe, zwiększenie kreatywności i mobilności przy poszukiwaniu pracy.

            Istotnym punktem konferencji było wręczenie certyfikatów potwierdzających nabyte umiejętności zawodowe i językowe. Po raz pierwszy w historii Szkoły uczniowie otrzymali dokumenty Europass-Mobilność. Podstawową zaletą certyfikatu Europass-Mobilność, jest jego uniwersalność. Wynika ona ze wspólnych dla wszystkich krajów zasad jego przyznawania oraz identyczny zakres informacji w nich zawartych, bez względu na kraj wydający dokument. Dzięki temu pracodawcy w całej Unii Europejskiej otrzymują od kandydatów do zatrudnienia, pochodzących z całego obszaru UE, tak samo wyglądające potwierdzenie nabycia kwalifikacji. Dodatkowo promocja prowadzona w ramach programu Europass zbudowała bardzo dobrą znajomość certyfikatu we wszystkich krajach unijnych. Nasi uczniowie otrzymali także certyfikaty od włoskich pracodawców, dwa certyfikaty z kursów języka włoskiego, certyfikaty partnerów projektu – ZSHE i Sistema Turismo.

            W czasie konferencji można było obejrzeć ciekawą wystawę zdjęć ukazującą pracę uczestników stażu w Rimini na różnych stanowiskach pracy. Po spotkaniu na zebranych gości czekał smaczny poczęstunek, który mogli konsumować przy dźwiękach włoskich przebojów. Uczestnicy projektu „zakochani we Włoszech” zaśpiewali wspólnie „L'italiano”.

            W bieżącym roku szkolnym 2013/2014 Ekonomik rozpoczyna realizację kolejnego projektu praktyk zagranicznych pt.”Dziś uczeń ZSHE – jutro mobilny pracownik na Europejskim Rynku Pracy”. Tym razem Narodowa Agencja Programu Leonardo da Vinci przyznała 50266 €. na sfinansowanie dla 16 uczniów stażu w renomowanych trzygwiazdkowych hotelach sieci NH w Hiszpanii w miejscowości Walencja. Warto uczyć się w Ekonomiku!!!Artykuł i relacja audio z konferencji - http://www.radio.bialystok.pl/wiadomosci/index/id/105842


Wioletta Wilda, koordynator projektu LdV

ZSHE Białystok

 

 

Projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej w ramach programu

 Uczenie się przez całe życie”

Publikacja powstała w wyniku projektu zrealizowanego przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej w ramach programu „Uczenie się przez całe życie”. Publikacja odzwierciedla jedynie stanowisko autora. Komisja Europejska ani Narodowa Agencja nie ponoszą odpowiedzialności za umieszczoną w niej zawartość merytoryczną ani za sposób wykorzystania zawartych w niej informacji


Na naszej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są niezbędne dla funkcjonowania strony, inne pomagają nam w ulepszaniu tej strony i doświadczeń użytkownika (Tracking Cookies). Możesz sam zdecydować, czy chcesz zezwolić na pliki cookie. Należy pamiętać, że w przypadku odrzucenia, nie wszystkie funkcje strony mogą być dostępne.