12 października Dyrektor szkoły Pani Alina Kuptel wraz z Panią Wiolettą Wilda oraz uczennicą klasy IV e Martą Kościuczyk uczestniczyły w Konferencji z okazji jubileuszu 10-lecia Metro Edukacji – programu oświatowego, który jest realizowany w naszej szkole. Konferencja odbyła się w warszawskim hotelu Le Meridien Bristol. W uroczystym spotkaniu wzięli udział dyrektorzy generalni sieci Metro Group z Niemiec, Prezes Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan, przedstawiciele rządu, dyrektorzy i kierownicy kształcenia praktycznego z 26 szkół handlowych z całej Polski.
Pani Danuta Włodarczyk-Bowszyc Sędzia Sądu Rodzinnego i Nieletnich spotkała się 11.10.2010 r. w auli naszej szkoły z młodzieżą klasy I, i II. Tematem spotkania było omówienie przepis ów ustawy o postępowaniu wobec nieletnich w przypadku popełnienia czynów zabronionych i demoralizacji. Spotkanie zorganizowała Pani Irena Kalicka-Fiłonowicz.
6 października 2010 r. klasa IC z wychowawczynią Panią Edytą Woźniewską i Panią Iwoną Saniukowicz uczestniczyła w bardzo ciekawej „zielonej lekcji”, która odbyła się w Lasach Państwowych Nadleśnictwa Dojlidy. Młodzież zdobyła wiedzę o lasach i gospodarce leśnej naszego województwa. Poznała formy ochrony przyrody, a z ciekawego wykładu Pana Dawida Iwaniuka dowiedziała się jaki drzewostan charakteryzuje Podlasie. Na zakończenie były ognisko, kiełbaski i piękna gitarowa muzyka , która umiliła atmosferę słonecznego dnia.
Rowery – tani i przyjazny środek lokomocji - mają wielu zwolenników. Wspólna prośba nauczycieli i uczniów dotycząca zamontowania stojaków na rowery przy szkole, spotkała się z życzliwym przyjęciem i zrozumieniem ze strony Dyrekcji. Lada dzień pierwszych dziesięć stojaków zostanie zamontowanych! Super! Dziękujemy!
28 września uczniowie naszej szkoły
zdający WOS na maturze wzięli udział, razem z ich nauczycielem
Sławomirem Radeckim, w konferencji poświęconej prawom dziecka.
Okazją
do spotkania było 20-lecie konwencji o prawach dziecka i 10 lat ustawy o
rzeczniku praw dziecka w Polsce. Wtorkowa konferencja odbyła się w auli
Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania i jest jedną z wielu jakie
rzecznik praw dziecka Marek Michalak prowadzi na terenie całego kraju. Z
uczniami - zarówno tymi młodszymi jak i starszymi - spotyka się żeby
porozmawiać o swojej codziennej pracy, ale i zachęcić młodych do
dyskusji na temat praw dziecka i uczulić ich, aby alarmowali gdy ktoś
dorosły lub rówieśnik je krzywdzi lub ogranicza. Na spotkanie ze swoim
rzecznikiem przyszło ponad pół tysiąca uczniów.
- Dużo was...Ogromnie się cieszę, że
temat konferencji budzi takie zainteresowanie. Dziesięć lat temu
powołano w naszym kraju rzecznika praw dziecka. Uznano tym samym, że
dziecko to szczególny, wyjątkowy człowiek. Chciałbym pobudzić was do
dyskusji o dziecięcych problemach. I mam nadzieję, że nie tylko sobie
miło pogadamy, ale dojdziemy do konkretnych wniosków. Mottem przewodnim
spotkania jest, że "Prawa człowieka rozpoczynają się od praw dziecka". A
okres dzieciństwa jest szczególnie ważny, stąd tak istotne jest żeby
przejść go jak najlepiej, wyrobić mechanizmy obronne i postawę by móc
ponosić odpowiedzialność i konsekwencje swoich zachowań. - rozpoczynał
dyskusje Marek Michalak rzecznik praw dziecka.
Druga część wtorkowego
spotkania poświęcona była warsztatom i dyskusji na temat uczniów
mniejszości narodowych w szkołach. Tematy dotyczyły budowania tożsamości
narodowej, religijnej oraz lokalnej wśród najmłodszych oraz ich
integracji z grupami rówieśniczymi.
Opracował Sławomir Radecki
Dnia 27.09.2010 obchodziliśmy w naszej Szkole DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH. Na scenie zaprezentowali się nasi szkolni poligloci, którzy w języku angielskim, niemieckim i rosyjskim przedstawili wiersze, piosenki oraz skecze.
Język angielski nie stanowił bariery językowej. Publiczność z zainteresowaniem obejrzała wybory „Miss Ameryka” (kl.III F) i pokaz „Mam talent” (kl. I E), wysłuchała „Eye of the Tiger”- motywu przewodniego z filmu „Rocky”, podziwiając nowe wcielenie mega gwiazdy Rocky’ego Balboa (kl. I D).
Nieznane dotąd zdolności wokalno-taneczne i talenty satyryczne naszych uczniów ujrzały światło dzienne. Zaprezentowane układy choreograficzne do znanych rosyjskich utworów muzycznych poderwały całą publiczność. Rosyjska piosenka liryczna przeplatała się z piosenką polityczną i dyskotekową (kl. II A, IV H), a klasyczna poezja niemiecka ze współczesną interpretacją muzyki rozrywkowej (kl. II B, C, D).
Cała impreza prowadzona była w językach obcych przez nauczycieli przygotowujących młodzież do występów. Determinacja, zdolności językowe oraz ciężka praca wszystkich uczestników przyczyniły się do sukcesu tej imprezy w ZSHE. Znajomość języków obcych okazuje się nie tylko podnosić samoocenę, szanse na sukces zawodowy, ale także może być niezbędna do dobrej zabawy.
Organizator: Violetta Borecka